A magyar kormány évek óta követeli az Európai Bizottságtól (EB), hogy járuljon hozzá a magyar határvédelem költségeihez, ez a kerítés és a hozzá tartozó rendszer ugyanis az egész kontinens biztonságát szolgálja, de rengeteg pénzébe kerül a magyar adófizetőknek. (Orbán Viktor 2022 november elején írt egy levelet Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének amelyben a miniszterelnök arról számolt be, hogy addig több mint 590 milliárd forintot fordított hazánk a saját nemzeti költségvetéséből határvédelemre.)
Egyre több ország ismeri fel, hogy szükség van rá
Kezdetben szinte minden ország bírálta a lépést – hasonlóan foglalt állás a hazai ellenzéki pártok többsége is, később persze felismerve a pozitív hatásait változott a véleményük – embertelennek és hatástalannak, ezért elfogadhatatlannak nevezték, ám azóta az EU egyre tagállama ismeri fel, hogy szükség van rá, s több országban szintén épült kerítés, de az Unió még mindig nagyon megosztott a kérdésben.
A legutóbbi Kormányinfón is szóba került a téma. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, bár korábban mindenki bírálta a magyar kerítésépítést, a jelenlegi vita már arról folyik, hogy ehhez Brüsszelnek hozzá kell-e járulnia anyagilag. A kormány szerint igen, sőt
az unió még tartozik is az országnak a külső határ védelmének megerősítéséért.
A Mandiner felvetésére Gulyás elmondta, a magyar kormány évről évre elküldi Brüsszelnek a határvédelem költségeit, hazánk ennek a felét szeretné visszakérni. A védelmi összeg már jóval egymilliárd euró fölött van.
A legutóbbi uniós csúcson hosszan tárgyaltak a migrációról az állam- és kormányfők. Több ország is azért lobbizott, hogy Brüsszel az eddiginél nagyobb összeget adjon határkerítésekre. Ezek között volt Ausztria, ahol megnövekedett a Nyugat-Balkánon keresztül, Szerbián és Magyarországon át érkező migránsok száma. Magyarország mellett Dánia, Észtország, Litvánia, Lettország és Görögország képviselői írták alá azt levelet, amelyben az eddigieknél szigorúbb határintézkedésekre szólítottak fel. Mások viszont úgy vélik, inkább az elutasított menedékkérők visszatérésének támogatására kellene összpontosítani.