Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Súlyosan kegyeletsértő elemzéssel jelentkezett a brit lap: Benedek halála „megkönnyebbülés”, de igazából már Ferencnek is ideje lemondani.
Elemzésben rúgott bele XVI. Benedek pápa emlékébe a The Economist. A neves brit gazdasági lap úgy fogalmazott, a 2013-ben lemondott főpap „időnként döbbenetet okozott liberálisabb utódjának, Ferenc pápának”.
Az Economist szerint Ferencnek „abban a kellemetlen tudatban” kellett vezetnie a világ 1,3 milliárd katolikus hívét, hogy „egy mérhetetlen tekintélyű és radikálisan eltérő gondolatokkal bíró főpap pár yardra él tőle”. A lap a nemrég elhunyt pápának felrója, hogy „továbbra is hordta a főpap teljesen fehér habitusát,
és »emeritus pápának« stilizálta magát”.
(A lap azt nem jegyzi meg, mégis mi másnak kellett volna hívnia magát egy volt pápának.)
Az Economist jelzi, XVI. Benedek emeritus pápaként jegyzett szertartásai, levelei, interjúi és más írásai némelyikében „implicit módon ellentmondott utódjának”, emellett „2020-ban társszerzője volt egy papi cölibátust védelmező könyvnek épp akkor, amikor Ferenc épp arra hajlott, hogy lazítson a latin rítusú papok házasodását tiltó szabályzáson”. A lap szerint Benedek „életében a hagyományos értékek szimbóluma volt, és inspirációul szolgált Ferenc pápasága kritikusai számára”.
Megkérdőjelezik emellett Benedek lemondásának indokát is: a pápa romló fizikai állapotára hivatkozva mondott le, de ez szerintük csak akkor lett volna hiteles, „ha lemondása után nem sokkal meghalt volna, vagy nyilvánvalóan cselekvőképtelenné vált volna”. Azonban „mivel tovább élt, és volt elég energiája, hogy besegítsen könyvek megírásába, ez egyre inkább megkérdőjeleződött”. Így tehát
„nem csak Ferenc katolikus támogatói üdvözölhették elhunytát bizonyos megkönnyebbüléssel”.
Az Economist közben arról értekezik, hogy XVI. Benedek halála megváltoztathatja a bíborosi kollégiumon belüli erőviszonyokat is, ami kihatással lehet a Ferenc pápa halála után esedékes pápaválasztásra. Sőt mitöbb, a lap úgy látja, Benedek halála arra is lehetőséget biztosít, hogy az időközben 86 éves Ferenc is lemondhasson.
„Bár Benedek megtörte a pápai lemondás tabuját, utódja számára lehetetlen lett volna követni példáját, amíg Benedek életben volt. Ha két élő pápa szerencsétlen helyzet volt, akkor három bizonyosan elképzelhetetlen lett volna. Ferenc, akinek egészsége szintén megromlott, most szabadon leléphet, amint eltelt a megfelelő idő. Már öregebb, mint Benedek volt, mikor az lemondott” – így az Economist.
A lap szerzője úgy látja, „a következő pápa Ferenc liberális ívásából lesz valaki”, hiszen a még XVI. Benedek és Szent II. János Pál pápák által kreált bíborosok rohamosan közelednek 80. életévük felé, amikor is elveszítik pápaválasztási jogukat. Emlékeztet, „mostanra Ferenc nevezte ki (sic!, bár a bíborosokat nem kinevezik, hanem kreálják – a szerk.) a lemondása esetén utódját megválasztó bíborosok majdnem kétharmadát”. Ugyanakkor figyelmeztet arra is, hogy „a pápai konklávék notóriusan kiszámíthatatlanok”, hiszen a két „konzervatívnak” tartott pápa által kreált bíborosok választották pápává a fősodortól távoli argentin Jorge Bergoglio bíborost.
Nem zárja ki tehát, hogy a „liberális” pápa által kreált bíborosokból álló konklávé a végén mégis „konzervatív” főpásztort válasszon, hiszen a legtöbb bíboros nem a Vatikán elefántcsonttornyából származik, nem ismerik egymást, „így kitettebbek egy jól szervezett lobbi befolyásának, így például az egyház konzervatívjainak”.
„Benedek halott. De túl korán van még ahhoz, hogy leírjuk a katolicizmus általa megtestesített formáját”
– zár a lap ismét egy enyhe (?) kegyeletsértéssel, hisz ők a katolicizmus ezen (katolikus) formáját minden bizonnyal nagyon leírnák már.
Nyitókép: MTI/AP/Pier Paolo Cito