A Vasárnap.hu egy új társasjáték, az „Újrajátszott Trianon” készítőjével, Lenhardt Balázzsal készített interjút az érdekes vállalkozásról. Kiderült, hogy a magyar múlt tragikus fejezetéről, Trianonról is lehet hiteles, a valóság minden aspektusát bemutató, mindemellett szórakoztató társasjáték keretén belül ismereteket átadni.
A játék pontosan rekonstruálja a történelmi eseményeket
Lenhardt Balázzsal, a Kard és Korona Kft. ügyvezetője a játék céljáról szólva úgy fogalmazott: „Limpár Péter történész barátommal alkottuk meg ezt a játékot, amelyben minden apró részletre nagyon figyeltünk a történelmi hitelesség miatt”.
A társasjáték szinte tűpontosan rekonstruálja a száz évvel ezelőtti eseményeket”
– emelte ki. Mint fogalmazott: „kicsit olyan, mint egy szimuláció, amivel egy asztali társasjáték keretein belül, de lehetőségünk van a fátum átírására, a magyar nemzet legnagyobb tragédiájának megváltoztatására.”
Sztrájk, spanyolnátha és kommunisták
Hogy hogyan kell ezt elképzelni? „A játékosok egy képzeletbeli magyar kormány tagjai, ők alakítják a külügy-, a belügy-, a pénzügy-, és a hadügyminisztereket. Mivel egy teljesen kooperatív játékról van szó, itt nem a játékostárs legyőzése, hanem azokkal való együttműködésen múlik a játék és Magyarország sikere. Minden körben eseménylapokat kell felcsapni, amelyek a valóságnak megfelelő hatásokat jelentenek:
az ellenség támad, sztrájk vagy a spanyolnátha tör ki, illetve a kommunisták átveszik az uralmat”
– meséli a tervező.
Az ország erőforrásait két nyersanyaggal: szénnel és gabonával szemléltetik, amiből etetni kell a lakosságot, toborozni a katonaságot, de még a diplomáciai manőverekhez is szükség lesz rájuk, ha mondjuk fegyverszünetet vagy különbékét akarunk kötni valamelyik kisantant országgal. Az ellenséges egységek folyamatosan lépnek egy meghatározott vonalon az ország belseje felé, ha elfoglalják Budapestet akkor a játék azonnal véget ér – olvasható a cikkben.
Fotó: Újrajátszott Trianon (Forrás: Kékjáték Kiadó)