Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
„Erre a gazdaságra senki ne mondja, hogy egyensúlytalanságban van” – fogalmaz a gazdaságfejlesztési miniszter.
Nem lehet egyik pillanatról a másikra megúszni ezt a válságot – kezdte a beszédét Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján, tudósít a Világgazdaság. A tárcavezető szerint a magyar gazdaság nem úgy került bele a válságba, hogy egyensúlytalanság jellemezte volna.
„Magyarország cserearány-romlást szenvedett el az energiaárak felrobbanása miatt” – fogalmazott a miniszter. Viszont a növekedéssel párhuzamosan volt hatékonyságjavulás is, így szerinte nem lettünk kitettebbek energiafüggőség terén.
Nagy Márton rámutatott: idei évtől 10 milliárd euróval többet fizetünk az energiáért.
– tette hozzá. Az összeg egy része a vállalkozásoktól esik ki, a másik része a közszolgáltatásokból.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország energiakitettsége nem növekedett, ez egy árhatás a miniszter szerint, ugyanakkor ezt elszenvedjük, amit finanszírozni kell. Ezért nőtt meg a folyó fizetési mérleg hiánya. Ugyanakkor ha kiszedjük a cserearány-romlást a külkereskedelmi mérlegből, akkor többletet mutat.
„Jelen pillanatban mind a folyó fizetés mérleg, mind a költségvetés, nemhogy egyensúlyban van, hanem többletet mutat.
– szögezte le a tárcavezető.
Nagy szerint decemberben két százalékkal növeli az inflációt az üzemanyagársapka kivezetése. A tárcavezető hozzátette, 25-26 százalékon tetőzhet, ami nyáron erősen csökkenhet, de az év végén szerinte már egyjegyű lesz.
A portál arról ír, hogy recessziós fenyegetettség van a tárcavezető szerint, jelezte, hogy ez sem Amerikában, sem Ázsiában nem jelentkezik.
– tette egyértelművé Nagy Márton. Kiemelte, hogy egyre több európai ország kerülhet recesszióba, Németországban, Olaszországban és Svédországban is reális esély van, ugyanakkor Kelet-Közép-Európa ezt elkerülheti. A tárcavezető úgy véli, idén nagyon jó esély van egy 5 százalékos növekedésre idehaza, jövőre pedig összejöhet az 1,5 százalék.
Nyitóképen Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter. Fotó: MTI/Balogh Zoltán