Érdekes időpontban, vasárnap este tett közzé egy hosszú videót a YouTube-on az Ultrahang csatorna alapítója, Cs. Király Tamás.
A videóban a háborúval és külpolitikával foglalkozó platform vezetője alapvetően arról mesél, hogy miket kérdezett tőle nemrég a Lakmusz, Magyarország első tényellenőrző portálja, de arra is kitért, hogy milyen jelzéseket kapott különböző emberektől az elmúlt időszakban.
Király az elején ismerteti hallgatóival: tavaly decemberben az Európai Bizottság kijelentette, Magyarországon torzak a médiaviszonyok, majd egy hónappal később támogatást ítélt meg egy, a francia AFP égisze alá tartozó konzorciumnak. A 2,2 millió eurós pályázatból
Brüsszel 7 úgynevezett „tényellenőrző” csapatot finanszírozott, – egy csapatra tehát 120 millió forintnyi támogatás jutott – köztük a Lakmuszt, melynek kiadója az a Magyar Jeti Zrt., amely a 444.hu kiadásért is felel.
A két oldal között pedig számos személyi összefonódás is van.
Mindezt Cs.Király feltehetőleg azért emelte ki, mert nemrég a Lakmusz egyik újságírója kereste meg, és egy halom kérdést tett fel neki – természetesen egy készülő cikk kapcsán – négy napos határidővel. A kérdések Nógrádi Györgyre, az ő szerepeltetésére, illetve az Ultrahang pénzügyi hátterére irányultak, de rákérdeztek a műsorvezető felekezeti hovatartozására is!
Alapos elemzést közölt a 444-et is kiadó Magyar Jeti Zrt. 2022 januárjában indult „tényellenőrző" oldala, a Lakmusz.hu tevékenységéről a Transzparens Újságírásért Alapítvány. A médiatudatosság építéséért dolgozó szervezet többek közt azt vizsgálta meg, hogy kik dolgoznak az új portálon, és ezért ki fizet.
„Az utóbbi időszakban egyébként rendszeresen kértek minket számon, hogy miért ezeket az embereket szerepeltetjük a csatornán, amivel én eddig nem foglalkoztam, ugyanis úgy érzem, mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy kit hív meg, de az elmúlt hetekben különösen nagy offenzívát érzek a csatorna, és a nálunk szereplő emberek ellen” – mondta Cs. Király, aki úgy folytatta: „számos odakacsintgatós megjegyzést kaptam, hogy jól átgondoltam-e, amit csinálok,
nem szeretnék-e inkább visszavonulni, mi lenne, ha inkább másokat hívnák, nem kell a Nógrádit meg a Spöttlét, meg a Stiert hívni, mi tudunk jobbakat ajánlani”.
Cs. Király külön kitért Nógrádi Györgyre. Mint mondta, érdekesnek találja, hogy 2015-ig semmi baja nem volt a baloldali sajtónak és közvéleménynek a biztonságpolitikai szakértővel, sőt 2005-ben éppen baloldali kormány alatt kapott kitüntetést, majd a migránsválság kapcsán adott nyilatkozatai miatt kezdték el lejáratni.