Alapos elemzést közölt a 444-et is kiadó Magyar Jeti Zrt. 2022 januárjában indult „tényellenőrző” oldala, a Lakmusz.hu tevékenységéről a Transzparens Újságírásért Alapítvány. A médiatudatosság építéséért dolgozó szervezet többek közt azt vizsgálta meg, hogy kik dolgoznak az új portálon, és ezért ki fizet.
Elemezték azt is, hogy működése első négy hónapjában milyen témákkal foglalkozott és kiket igazított helyre a legtöbbször a 444 oldala. A Transzparesn elemzése bemutatja azokat az ellentmondásokat és kihívásokat is, amikkel a tényellenőrző portáloknak meg kell birkózni az információáradat korában.
Az Európai Bizottság támogatásával, a 444 kiadójánál indult a Lakmusz
2021-ben került nyilvánosságra az, hogy magyar nyelven tényellenőrző oldalt indít az Európai Bizottság támogatásával a 444 és a Qubit kiadója, a Magyar Jeti Zrt. Az Európai Bizottság 2020-ban hívta életre az Európai Digitális Média Obszervatóriumot (EDMO) az álhírek és dezinformáció-ellenes stratégia megszervezésére. EDMO tevékenységét kiegészítendő az Európai Bizottság további nemzeti digitális média-obszervatóriumok létrehozására írt ki pályázatot.
A magyarországi „álhírellenes tevékenységért” a 444-et és a Qubitot is kiadó Magyar Jeti Zrt. felel.
(A Transzparens Újságírásért egyelőre nem rendelkezik pontos adatokkal a tekintetben, hogy mekkora összegű támogatást nyert el erre a Magyar Jeti Zrt. Megkérdezték ugyan a céget, de az elemzés megjelenéséig nem válaszoltak nekik.)
A Mérce, a HVG, a 444, a Partizán és a Direk36 újságírói, plusz egy Pride-koordinátor ellenőrzik nekünk a tényeket
Ez a tényellenőrző oldal lett a 2022 januárjában elindult Lakmusz, amely az alapítók szerint azért jött létre, hogy ellenőrizzék azokat az információkat, amelyek sok emberhez jutnak el, és érdemben befolyásolhatják az életüket. Megnézik, hogy az egyes állítások mögött állnak-e bizonyítékok és adatok. Amit találnak, azt megmutatják az olvasóknak, függetlenül attól, hogy ki tette az eredeti kijelentést, és hogy az általuk feltárt tények megcáfolják vagy megerősítik azt.
Jellemzően 5 újságíró ír cikkeket a Lakmuszra.
A főszerkesztő Zöldi Blanka, aki a Direkt36-nál dolgozott. Diószegi-Horváth Nóra, aki a Mércénél tevékenykedett, valamint éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését.
Szintén a Mércénél dolgozott Kárpáti Jakab is, aki a Lakmuszhoz kerülése előtt a Partizán csatorna szerkesztőségében tevékenykedett. Német Szilvi médiakutató, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Neuberger Eszter pedig írt cikkeket a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 felületeire is.