Az Országos Bírói Tanács megvitatta, hogy Matusik Tamást, az OBT nemzetközi kapcsolatokért felelős tagját és Vasvári Csabát, az OBT sajtószóvivőjét az Amerikai Egyesült Államok nagyköveténél tett látogatásuk miatt az elmúlt napokban a sajtó részéről személyükben gyalázkodó támadások érték – írta a szerdai ülésének összefoglalójában az OBT. A közétett rezümé szerint
„a vita során fel sem merült, hogy az OBT képviseletében eljárt bírók látogatása bírói függetlenségüket érintette volna, vagy etikai vétséget követtek volna el”.
.
Az összefoglaló alapján Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke megdöbbenésének adott hangot és elítélte a bírákat ért nemtelen támadásokat.
Varga Zs. András, a Kúria elnöke ugyanakkor fenntartotta. az üggyel kapcsolatban tett korábbi közleményében foglaltakat.
A két bíró nagyköveti látogatásáról legutóbb Vejkey Imre, az Országgyűlés igazságügyi bizottságának elnöke fejtette ki véleményét lapunknak, aggályosnak nevezve David Pressman és az OBT-tagok egyeztetését.
Ezt a lépést nem lehet másként, csak beavatkozásnak értelmezni a magyar igazságszolgáltatásba
– jelentette ki a bizottsági elnök.
Twitter üzenetben számolt be David Presmann amerikai nagykövet arról, hogy találkozott két magyar bíróval, Matusik Tamással és Vasvári Csabával, akik az Országos Bírósági Tanács (OBT) tagjai is - írja a Tűzfalcsoport. A blog információja szerint az ügy bírósági körökben megütközést keltett, van, aki szerint ez durva beavatkozást jelent a magyar igazságszolgáltatásba.
Pressman múlt héten egy twitter üzenetben számolt be róla, hogy találkozott Matusik Tamással és Vasvári Csabával. Az erről készült fotó alapján a nagykövet saját hivatalában fogadta a magyar bírókat.
A nagy vihart kavart üggyel kapcsolatban az OBT még a hétvégén kiadott egy közleményt, amelyben megvédte a bírókat, egyebek mellett azt hangsúlyozva, hogy a Budapestre akkreditált nagykövetekkel a bírósági szervezetrendszer évtizedek óta kapcsolatban áll, Az OBT-nek pedig az USA nagykövetségével is kiváló kapcsolatai vannak.
Míg Varga Zs. András álláspontja szerint a követek és nagykövetek politikai szereplők,
addig az OBT szerint egy nagykövet nem politikus, hanem a diplomáciai képviselet feje, aki saját államát képviseli egy másik államban.
Fotó: David Pressman/Twitter