Pisloghat Pulai András: kínos helyzetbe hozta a teljes baloldalt a legújabb légvára
Újra rendezni kell a soraikat.
A lap Gelencsér Ferencet egy „nyilas, hungarista vezetőhöz” hasonlította, aki „szélsőjobboldali pártot épít”.
„A Jobbik ideológiája felé nyitottságot nevezi a Momentum elnöke sokszínűségnek” címmel jelent meg cikk az Amerikai Népszavában. A lap arra reagált, hogy kedden Stummer János, a Jobbik volt országgyűlési képviselője bejelentette, csatlakozik a Momentum Mozgalomhoz.
A cikkben azt írták,
„teljes erővel halad a Momentum »harmadik utas« kódolt fasizálódása Gelencsér Ferenc pártelnök vezetésével”.
„Gelencsér a csurkista MDF-et támogató családból származik, aki Orbán Viktor egyik lelkes híve volt, akit saját elmondása szerint a 2006-os puccskísérlet indított a politika felé, méghozzá a puccsisták oldalán” – ismertette az Amerikai Népszava a pártelnök családi hátterét.
„Mint ismert, Gelencsér saját ars poetica-ját leginkább kifejező szónak a »Kitartást«, a nyilasok jelszavát választotta, mert szerinte nem helyes ezt a kifejezést “egy letűnt kor eszméjével” összekeverni. Ő csak „kitartásra” buzdítja a „vészterhes időkben az embereket” – idézték fel.
Az Amerikai Népszava arra is kitért, hogy 1956 évfordulóján „Gelencsér néhány hozzá hűséges momentumos janicsárral Novák Előd nyomdokaiba lépett, amikor a Szabadság-téri volt szovjet hősi emlékművet támadta meg, amely azoknak a volt szovjet katonáknak állít emléket, akik a zsidókat Dunába lövő, egymást »Kitartás« jelszóval köszöntő nyilasok rémuralma alól szabadították fel Budapestet, és megmentettek több ezer zsidót a biztos haláltól. Ezért az emlékmű támadása mindig antiszemita tartalmat hordozott, ennek megfelelően ezeket a támadásokat nyilasok, hungaristák és nácik indították, most pedig a Momentum”.
A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy Gelencsér minden nyilvános megnyilvánulásán a személye köré szerveződő új emberek társaságában jelenik meg, s
„minden képen úgy néz ki, mint egy nyilas, hungarista pártvezető”.
„Érdekes, hogy a párt elnökét még nem láttuk a Momentum liberális demokrata, szociáldemokrata érzelmű vezetőivel közös képen, mintha azok már nem is léteznének vagy nem lennének a párt tagjai. Donáth Anna, Berg Dániel, Cseh Katalin és mások eltűntek. Mindez arra utal, hogy Gelencsér elfoglalta a pártot, s nem egy elnök a sok közül: szisztematikusan épít alig burkoltan szélsőjobboldali pártot” – hangsúlyozta az Amerikai Népszava.
Hozzátették, „a Momentumba megérkezett az új Orbán Viktor, aki ugyanazt a pályát futja be, mint az elődje, és a “nemzeti liberalizmustól” minden bizonnyal eljut a nyílt nácizmushoz, akárcsak a fajkeveredést elutasító Orbán”. (...)
Ezután arra irányították az olvasók figyelmét, hogy „a Momentumot egykor fiatal liberális demokraták alapították, amelynek gyökerei a magyar liberális hagymányokba nyúltak vissza.
Az egykori Momentumba egy Stummer be sem lépne,
de nem is lenne benne helye egy jobbikosnak. A Gelencsér-vezette Momentum már nem azonos azzal a Momentummal, amelyet még Fekete-Győr András és társai alapítottak, amely magán viselte a fiatalok által alapított pártok gyerekbetegségeit, de világosan elhatárolta magát a szélsőjobboldaltól, a nyilasoktól, hungaristáktól, náciktól és antiszemitáktól. Nem csupán kódolva, mint Gelencsér” – írta az Amerikai Népszava.
Nyitókép: Gelencsér Ferenc Facebook-oldala