Cikkünk tartalmából röviden:
- A forint védelmében történő jegybanki intézkedések negatív hatása, hogy emelkednek a hitelkamatok, így a vállalkozások egyre kevésbé mernek belevágni beruházásokba, valamint átárazódnak a kedvezőbb kamaton felvett változó kamatozású hiteleik, tehát nő a már megvalósult beruházások, valamint a forgóeszközigény jelentette teher.
- Azonban ha a beruházási kedv csökken, csökken a GDP-növekedés és a törlesztőrészletek növekedését a cégek beépítik az árakba, így nő az infláció is.
- A kormány a szombaton bejelentett kamatrögzítéssel a KKV-k beruházási és forgóeszköz-finanszírozási képességét, ezáltal a GDP-növekedést védi és az inflációt szorítja le.
- A könnyítés közel 60 ezer céget érint, a programba automatikusan bekerülnek az érintettek.
***
Kiterjesztik a kamatstopot a KKV-kra, meghosszabbítják a Széchenyi Kártya Programot, és gyármentő programot is hirdet a kormány – derült ki a szombati, rendkívüli Kormányinfón.
Segítséget kapnak a vállalkozások, tovább támogatják a családokat
A kormány a szankciós infláció ellen küzd, a lépéseit összehangolja a jegybankkal – ismertette Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter. A tárcavezető arról is tájékoztatott: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Vállalkozók Országos Szövetségének kérésére
- kiterjesztik a kamatstopot a KKV-k hiteleire,
- meghosszabbítják a Széchenyi Kártya-hitelprogramot,
- és gyármentő programot hirdetnek.
A kabinet álláspontja szerint Európában szankciós infláció van, ami miatt drágul az energia, a szállítási költségek, az élelmiszerek és a családok mindennapjai.
Az ország energiaszámlája tavaly 7, az idén 17 milliárd euró milliárd euró
– tájékoztatott a Kormány, mint fogalmaztak: ezzel szemben védekezik az ország. A kormányzati megoldást azonban nehezíti, hogy a védekezésnek úgy kell megtörténnie, hogy el lehessen kerülni a recessziót. Ennek érdekében a szükséges gazdasági lépéseket a kormány a jegybankkal összehangolva teszi meg – közölte Gulyás Gergely.
Így segít a Kormány a vállalkozásoknak és a családoknak
Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter a KKV-k támogatását jelentő kamatstop kiterjesztésének részleteiről szólva elmondta, hogy az a változó kamatozású, forinthitelekre érvényes. A referenciaidőpont, ahol a kamatokat stoppolják: június 28.
Ekkor 7,77 százalék volt a bankközi három hónapos kamatláb. Ez cikkünk írásakor ez a 17,69 százalékra ugrott, ez egy hete van érvényben – tájékoztat a Világgazdaság (VG). Mint a lap fogalmaz: aki már átárazódott, az is erre a szintre kerül vissza.
A program november 15-től indul, 2023. július 1-ig lesz érvényben, és az intézkedés mintegy 60 ezer cégnek jelent segítséget.
A különbözetet a bankrendszer fizeti
Mint a Világgazdaság rámutat: a programba automatikusan bekerülnek az érintettek. Körülbelül 100 ezer hitelről van szó, amelyek 2000 milliárd forintnyi hitelt tesznek ki. A különbözetet a bankrendszer fizeti, ami a következő félévben mintegy 80 milliárd forint lehet. Nagy Márton ugyanakkor elmondta, hogy a növekvő kamatlábak miatt a bankrendszer extraprofitra tesz szert, így ebből kigazdálkodható ez a tétel – tette hozzá. A VG teljes, szakértői írását a témában ide kattintva olvashatja.
Nyitóképen: Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter. Fotó: MTI/Balogh Zoltán