Cseh Katalin nem áll le: Budapesten folytatja az árokásást
A Momentum volt EP-képviselője a varsói központú Visegrad Insight globalista platform rendezvényén ad majd elő.
A testületnek a hónap végéig kellett volna elkészítenie a jelentéseket, de még össze sem hívták az ülést, a kormánypárti Bagdy Gábor szerint legfeljebb politikai pamfletek születnek.
Mégsem fejeződik be augusztus 31-én az elmúlt 25 év fővárosi korrupciógyanús ügyeit kivizsgáló bizottság munkája, pedig eddig szólt – az egyébként már meghosszabbított – mandátumuk, így tovább folytatódik a már két éve tartó teljesen értelmetlen és felesleges látszattevékenység. A Mandiner folyamatosan nyomon követte, hogy a testület gyakorlatilag semmilyen eredményre nem jutott ez idő alatt, de legalább azt lehetett remélni, hogy a nyár végére leteszik a lantot a tagok.
A júniusi ülésükön ugyanis abban maradtak, hogy augusztus 24-én megtárgyalják és elfogadják a különböző témákban született jelentéstervezeteket, majd ezekről végül a Fővárosi Közgyűlés dönt. Már akkor felvetette Baranyi Krisztina, hogy a nyári szabadságolások miatt csak szeptemberben tárgyaljanak, de Havasi Gábor, a testület momentumos elnöke határozottan közölte, hogy erre nincs lehetőség, mert már
De miután augusztus 22-én még nem került ki a főváros honlapjára a bizottsági meghívó – egyébként még 25-én sem –, írásban megkérdeztük Havasi Gábort, hogy mikor lesz a bizottság következő ülése, és kíváncsiak voltunk arra is, hol tart a munka, a témafelelősök közül hányan nyújtották be a jelentéstervezetüket – közülük hányan határidőre, július 30-re –, illetve ezek az anyagok milyen színvonalúak? Továbbá feltettük a kérdést, hogy mikor fogadhatja el a jelentéseket a Fővárosi Közgyűlés.
A testület elnöke szintén levélben azt válaszolta, a vizsgálóbizottság mandátuma a zárójelentés Közgyűlés általi elfogadásával és a vizsgálóbizottság megszüntetésével ér véget, az anyagot – az eredeti terveknek megfelelően – a Közgyűlés szeptemberi ülésére terjeszti elő. A bizottság következő ülésének időpontjáról pedig a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzat szerint fog gondoskodni. „A zárójelentéshez szükséges tervezeteket a Bizottság tagjai megküldték, az egységes szerkezetbe foglalásukon és a zárójelentés véglegezésén a Bizottság titkársága dolgozik. A dokumentum szubjektív értékelését az elkészülte után a közvéleményre bízom” – áll az elnök levelében.
Ekkor közöltük Havasival, hogy a június 1-jei ülésükön éppen ő hangsúlyozta, hogy augusztus 31-ig tart a mandátumuk. És azt is megemlítette, hogy 24-én lesz bizottsági ülés. Továbbá emlékeztettük, megkérdeztük azt is, hány témafelelős küldte meg határidőre, július 30-re az anyagot, illetve hol tart ezek feldolgozása. Erre a levelünkre azonban már nem kaptunk választ.
– mondta el Mandinernek Bagdy Gábor. A testület kormánypárti tagja kijelentette, a mostani csúszás pedig azt eredményezi, hogy legkorábban szeptemberben, tehát az önkormányzati választás után csaknem három, a bizottság megalakulást követően pedig több mint két évvel tárgyalhatja csak az anyagot a Fővárosi Közgyűlés, ez pedig mindennél jobban jelzi a bizottság komolyságát, pontosabban komolytalanságát.
Bagdy kijelentette, bár a témafelelősöknek július 30-ig kellett volna elkészíteniük a jelentéstervezetüket, több anyag a mai napig sincs meg, vagy legalábbis ő ezeket nem kapta meg, holott a tagoknak időre van szükségük, hogy ezeket áttanulmányozzák. Ez is azt bizonyítja, hogy halódik a bizottság – állítja a politikus. De átfutva a már megírt anyagokat, a politikus úgy látja, ezek szakmai színvonaláról nagy viták fognak folyni.
Arra a kérdésre, hogy szerinte hogyan, milyen megállapításokkal zárul a bizottság munkája, Bagdy azt válaszolta, neki már 2020 nyarán – amikor felállt ez a testület – is az volt a véleménye, hogy „nevetséges az egész bizottságosdi, hiszen
az ellenzéki többségű Fővárosi Közgyűlés a Tarlós Istvánnak adományozott díszpolgári címmel állást foglalt az előző ciklusokról”.
Arról nem beszélve, hogy a kormánypárti képviselők mellett olyan emberek tüntették ki az előző főpolgármestert, akik más politikai attitűddel rendelkeznek, és azért dolgoztak, hogy őt leváltsák.
A városatya szerint itt nem másról, mint egy politikai akcióról van szó, amelynek az lett volna a célja, hogy az ellenzék szerezzen valamilyen muníciót az idei áprilisi parlamenti választásokra. 2020 nyarán, a bizottság megalakulásakor ugyanis Karácsony Gergelynek már lehettek miniszterelnök-jelölti ambíciói, és az sem véletlen, hogy eredetileg tavaly év végéig kellett volna elvégezni a munkát, így a negatív, dehonesztáló megállapításokat tartalmazó jelentést a kampányban lehetett volna felhasználni. De miután semmit nem találtak, erre végül nem került sor.
Közben lezajlott a választás, az eredménye ismert, így
A bizottság munkájába egyébként is kódolva volt a sikertelenség – mondja Bagdy –, hiszen nincs nyomozati jogköre, és csak megkérhette a meghallgatni kívánt személyeket, hogy vegyenek részt az üléseken, de erre nem kötelezhette őket, így a beidézetteknek csupán a töredéke jelent meg. A főváros számára vitatott vagy gyanús ügyekben pedig épp ő, illetve Tarlós István, esetleg együtt tettek feljelentést, ezek pedig már lezárultak, hiszen a nyomozóhatóságok sem találtak törvénybe ütközőt, így csoda lett volna, ha a vizsgálóbizottság más eredményre jut.
Ennek ellenére az ellenzéki többségű bizottság, illetve majd a Fővárosi Közgyűlés biztosan olyan jelentést fog elfogadni, amely tartalmazni fog kritikákat, negatívumokat, lesznek benne az ezt megelőző városvezetést elmarasztaló megállapítások, de ez az anyag nem lesz több, mint egy politikai pamflet – állítja a kormánypárti politikus.
Nyitókép: Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes (j) és Havasi Gábor, a Momentum Mozgalom politikusa nyilatkozik a sajtónak a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt 2020. június 24-én. MTI/Szigetváry Zsolt