Hivatalos: mutatjuk, mikor jelenik meg, és hogyan néz ki az új 15000 forintos (FOTÓ)
Az érme hátoldalán egyik jogtudósunk képe jelenik meg.
„Maradok egyszerű tanárember” – indokolt a bukott listavezető egykori szakértője, volt MNB-alelnök.
„Életem első 65 évében sem voltam se párttag se politikus. Életem hátralévő részében sem leszek. Maradok egyszerű tanárember” – ezzel a rövid üzenettel válaszolt a Mandiner kérdéseire Király Júlia, Márki-Zay Péter volt gazdasági tanácsadója, akit azután kerestünk, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester közösségi oldalán bejelentette: pártot alapít.
Mint a korábbi miniszterelnök-jelölt fogalmazott: „A Mindenki Magyarországa Mozgalom, és az általa képviselt civilek nagyon sok hátrányt szenvedtek a választások során az ellenzéki együttműködésben amiatt, hogy az érdekeiket nem tudtuk egy párton keresztül érvényesíteni. Örülünk, ha sok szakember és tapasztalt politikus mellénk áll, de azt is szeretnénk, ha ez a párt a fiatalokra épülne.”
E-mailben kerestük meg Király Júliát, a bejelentés után ugyanis kíváncsiak voltunk arra, mit gondol Márki-Zay pártalapítási tervéről, és arról, hogy szükség van-e új párta. Azt is szerettük volna tudni, csatlakozna-e az új formációhoz.
Király Júlia korábban egy színpadon állt a baloldal kormányfő-jelöltjével, most egyetlen mondattal válaszolt kérdéseinkre.
Király Júlia – a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke – ősszel lett Márki-Zay gazdaságpolitikai tanácsadója, ő koordinálta a miniszterelnök-jelölt gazdasági szakértői munkacsoportját. Még januárban a gazdaság, költségvetés és adóügyekért felelős politikusként szerepelt az Egységben Magyarországért lehetséges kabinetvezetői között. Ám februárban kiszállt a kampányból, miután az ellenzék azt a Róna Pétert jelölte köztársasági elnöknek, aki korábban hevesen támadta és a devizahitelek egyik fő felelősének nevezte Király Júliát. Király szerint Róna egy „huncut pici gazember”.
Mint az ATV.hu korábban megtudta: Király Júlia a döntését indokló, Márki-Zaynak írt levelében rendkívül súlyos vádakat fogalmazott meg Róna Péter egyetemi és vállalkozói pályafutásával kapcsolatban, majd emlékeztette az ellenzék miniszterelnök-jelöltjét, hogy Róna őt (mármint Király Júliát) személyében számtalan alkalommal nyíltan megtámadta, a devizahitelezés elterjesztéséért felelős „hét főbűnös” egyikének nevezve őt.
Erről mi is írtunk, cikkünkből kiderül, kiknek ment még neki a baloldali szereplők közül Róna tíz évvel ezelőtt. (Gyurcsány Ferenc is köztük van.) Király a levelében egyébként kijelentette, nem akar károkat okozni az egyesült ellenzéknek, ám leszögezte, minden nyilvános szerepléséről lemond, és a háttérbe húzódva „próbál szurkolni” azért, „hogy megbukjon ez a rendszer”.
Király Júlia döntését véglegesnek, de nem nyilvánosnak nevezte. „Egyszerűen mostantól nem fogok ráérni” – tette hozzá. Annyi kiutat hagyott a helyzetből, hogy kijelentette: amennyiben Róna Péter valamilyen okból mégsem vállalja a jelöltséget, „visszalépése máris felejthető”. Ez végül nem következett be, ám később jelezte, marad a baloldali árnyékkormány gazdasági területekért felelős tagja.
Bár korábban ugyancsak kiálltak MZP mellett,
Pálinkás József volt MTA-elnök és Gémesi György gödöllői polgármester is jelezte, nem csatlakoznak a baloldal bukott listavezetőjének új formációjához.