Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
A most a DK által is államfőnek jelölt Róna Péter a mai ellenzéki összefogás körül tevékenykedő Gyurcsányt, Bajnait és Király Júliát is felelőssé tette korábban a magyar gazdaság akkori vergődéséért.
Hétfőn bejelentették: Róna Péter közgazdász lesz a magyar ellenzéki pártszövetség államfőjelöltje.
Róna korábban több alkalommal is kritikusan nyilatkozott a magyar baloldalról.
Szerinte a magyar gazdaság korábbi vergődésének első helyen álló oka a devizahitelezés bevezetése volt, melyért hét embert tett felelőssé: Járai Zsigmondot, Király Júliát, Simor Andrást, Gyurcsány Ferencet, Bajnai Gordont, Oszkó Pétert és Felcsúti Pétert. Mindez abból a Schiffer Andrásnak címzett leveléből derült ki, amelyben bejelentette, hogy távozik az LMP alapítványának éléről és a magyar közéletből.
Róna ezen vádjai 2012 novemberében kerültek nyilvánosságra. Levelében akkor arról írt: „A magyar gazdaság és társadalom vergődésének okairól sokat lehetne írni és mondani – írtam és mondtam is – de van egy, amely nézetem szerint az összes többit maga mögé utasítja, ez pedig a devizahitelezés.”
a fizetőképes kereslet nagyon hosszú időre megroppant, maga a bankrendszer működésképtelenné vált, kis- és középvállalatok tízezrei dőltek be, munkahelyek százezrei szűntek meg, és a Magyar Nemzeti Bank elvesztette a monetáris folyamatokra gyakorolható hatását egy hazug, csalárd termék bevezetése miatt.
Róna leírta, hogy 2006-tól kezdve kétségbeesetten küzdött a devizahitelezés leállításáért, amiért meg is kapta a kókler minősítést a devizahitelezés megalkotóitól. „Kik voltak ők? Hát Járai Zsigmond, Király Júlia, Simor András, Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon, Oszkó Péter és Felcsúti Péter” – sorolta a neveket. Szerinte Oszkó Péter és Felcsúti Péter dolgozta ki azt a banki magatartási kódexet, ami végtelen cinizmussal nemhogy nem vetett véget, hanem egyenesen szentesítette a devizahitelezést.
A közgazdász szerint
azok, akik ezért a „disznóságért” személyesen felelősek, több mint egymillió embert fosztottak meg mindenüktől.
Azt pedig érthetetlennek tartja, hogy ezek az emberek „képesek most magukat a jogállamiság nagy védőivé alakítani, képesek a talpig becsületes LMP-t az úgynevezett balliberális értelmiség nagy többségének aktív részvételével a megsemmisülés szélére sodorni”.
Róna Péter 2012-es levelében „őrületnek” nevezte Orbán két kormányzati évét is. Azt írta, emiatt először megpróbálta lenyelni a békát, és elfogadni az összefogás valamiféle változatát, túllépni azon, amit a felsoroltak tettek, ezért találkozott Bajnai Gordonnal is. De mára már
megbánta, hogy egy pillanatra is elképzelhetőnek tartotta az együttműködést „ezzel az álnok, cinikus és erőszakos bandával”.
Most, 2022-ben viszont többek között Gyurcsány és pártja támogatásával, valamint az ellenzéki programalkotásban részt vevő Király Júliával egy társaságba kerülve vállalta Róna Péter az ellenzék államfőjelöltségét – amit egyébként a parlamenti arányok miatt borítékolhatóan el fog veszíteni a kormánypártok által támogatott Novák Katalinnal szemben.
Simor is nekiment Rónának
A közgazdász államfőjelöltségének híre kapcsán, hétfő folyamán a Róna által korábban kritizált Simor András is megszólalt: „Véleményem szerint egy teljesen erkölcstelen figura” – jelentette ki Rónáról a korábbi jegybankelnök.
Nyitókép: MTI / Magócsi Márton