Pár napig tartó lázadás után Hadházy Ákos végül mégis úgy döntött, leteszi képviselői esküjét. Legalábbis jelezte, hogy letenné. A zuglói körzetet megnyerő politikus volt az egyetlen, aki egyáltalán nem vett részt a parlament múlt hétfői alakuló ülésén, így esküt sem tett. Ehelyett „fogadóórát tartott” a Kossuth téren. Itt egyebek mellett arról beszélt, hogy az április 3-i választás – amin ő is nyert – nem volt demokratikus, azt elcsalták a kormánypártok. Ezzel együtt sajátjaiba is belerúgott, kollaboránsnak nevezve a Jobbikot, az MSZP-t és az LMP-t.
Ha leteszi az esküjét, Hadházy a szimpla képviselő fizetést kapja majd, ami így is bruttó 1,3 millió forint. Ám ha ígéretéhez híven semmilyen munkát nem fog végezni az Országgyűlésben,
ha nem jár be a plenáris ülésekre, akkor egy idő után fizetését is elveszítheti.
Az Alaptörvény 4. cikke szerint ugyanis az országgyűlési képviselő megbízatása megszűnik, ha egy éven keresztül nem vesz részt az Országgyűlés munkájában. Ennek megállapításáról egyébként az Országgyűlés kétharmados többséggel dönt.
Zugló képviselet nélkül maradt
Azt sem szabad elfelejteni, hogy munkakerülésével Hadházy egyrészt elárulta az őt megválasztó szavazókat és saját körzetét – hiszen így Zuglónak nem lesz képviselője a törvényhozásban –, másrészt megszegte az ellenzéki előválasztáson általa is elfogadott kötelezettségeket.
A jelölt-jelöltek kötelezettségvállalási nyilatkozatának egyik pontjában ugyanis az érintettek
vállalták, hogy a választáson elnyert mandátum birtokában a 2022-2026 közötti ciklusban országgyűlési képviselőként dolgoznak.
Másrészt azzal, hogy végül nem ült be a Momentum-frakcióba, Hadházy egy másik pontot is megszegett. Hiszen az előválasztáson való indulás egyik feltétele volt, hogy a jelölt azt is vállalja győzelme esetén, hogy csatlakozik az előválasztást létrehozó valamely párt (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) országgyűlési képviselőcsoportjához.
Ebben az ügyben megkerestük a Momentumot is, hogy megkérdezzük, a párt szerint Hadházy megsértette-e az előválasztási szabályokat. Azt is szerettünk volna megtudni, amennyiben Hadházy tartja a szavát, és nem vesz részt a parlament munkájában, felszólítják-e mandátuma visszaadására. Egyelőre azonban nem kaptunk választ.
Hadházy az előző ciklusban sem erőltette meg magát az Országgyűlésben. A parlamenti adatbázis szerint 2018 és 2022 között csupán háromszor szólalt fel, ebből kettő a mentelmi ügyeivel kapcsolatos hozzászólás volt fél-fél percben. A harmadik felszólalásában az általa az Európai Ügyészséghez való csatlakozást célzó aláírásgyűjtő akciója mellett korteskedett, amelynek kapcsán a politikust a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság egymillió forintos bírsággal sújtotta.