Bonyolult, de eléggé arányos: így választ Németország
A német szellemiség jó és rossz oldala egyaránt tükröződik a németországi választási rendszerben: túlbonyolított, mégis megközelíti a valós választói akaratot.
Több ismert közvélemény-kutató is igyekezett magyarázatot adni a Fidesz kétharmadára.
Arra még a Fidesz sem számíthatott, hogy kétharmados győzelmet aratnak a választáson – idézi az Index keddi cikkében Závecz Tibor, a Závecz Research közvélemény-kutató vezetőjének RTL-es interjúját.
A cikkben felidézik, hogy a szavazás előtt több közvélemény-kutató is olyan adatokat közölt, amelyek szerint
és hogy a Kétfarkú Kutyapárt és a Mi Hazánk sem fog várhatóan bejutni a parlamentbe. Ehhez képest végül a Fidesz elsöprő győzelmet aratott, és a Mi Hazánk bekerült a törvényhozásba 6 százalékkal.
Hann Endre, a Medián vezetője telefonon az RTL-nek annyit mondott, hogy
Rajta kívül az RTL megkérdezte erről Závecz Tibort is, akinek cége a biztos válaszadók közt 50 százalékos támogatottságot mért a Fidesznek és 46 százalékosat az ellenzéki egységkoalíciónak.
„A kétharmadra senki nem számított, tehát az egész szakma, a politológusok… szerintem a Fidesz sem számított kétharmadra” – mondta, hozzátéve: szerinte a háborúról szóló kommunikáció volt az, ami meggyőzte a bizonytalan szavazók nagy többségét, hogy húzzák be az ikszet a Fideszre.
„A béke, hogy maradjunk ki ebből”. Ez (az üzenet) hatásosabb volt” – mondta, hozzátéve: a másik oldal üzenete az Európa-pártiság, oroszellenesség volt, aminek az ereje közel sem volt akkora, mint a Fidesz üzenetének.