Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A baloldal Bács-Kiskun megyei jelöltje egyszerre volt közgyűlési képviselő és médiatartalom-szolgáltató vezetője, önéletrajza szerint pedig egy önkormányzati marketingcég vezetésének tagja.
Újabb visszásságokra derült fény a DK-s Magóné Tóth Gyöngyi előéletéből. A napokban beszámoltunk róla, hogy több általa koordinált pályázatnál derültek ki szabálytalanságok. A baloldali összefogás jelöltje többek között
A szerződés etikai szempontból is minimum kérdéses. (Arról nem beszélve, hogy a projektben saját lánya is elnyert egy megbízást). Ám Magóné esetében már nem először vetődik fel az összeférhetetlenség kérdése.
A DK-s politikus ugyanis 2019. október 14-től a Bács-Kiskun megyei Önkormányzat képviselője, amely pozíciója összeférhetetlen korábbi, a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár intézményvezetőjeként betöltött tisztségével.
Az önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény [ Mötv. ] 36. § 1. bekezdés az összeférhetetlenségről kimondja: „Az önkormányzati képviselő, valamint a képviselő-testület bizottságának nem képviselő tagja nem folytathat olyan tevékenységet, amely a feladatainak ellátásához szükséges közbizalmat megingathatja”, továbbá az i) pont szerint
nem lehet „médiatartalom-szolgáltató természetes személy, jogi személy, gazdasági társaság legfőbb szervének, ügyvezetésének tagja, személyes közreműködője, képviselet ellátására jogosultja”.
Az önkormányzati törvény 37. § 1. bekezdése szerint „az önkormányzati képviselő az összeférhetetlenségi okot a megválasztásától vagy az összeférhetetlenségi ok felmerülésétől számított harminc napon belül köteles megszüntetni”.
A DK politikusa azonban csak 2019 decemberében mondott le a – többek közt a kalocsai önkormányzati tv-t is működtető Kalocsai Művelődési Központ és Könyvtár éléről. Pedig, mint láthattuk, a választásokon szerzett megyei képviselői mandátuma ezzel a pozícióval összeférhetetlen.
Magóné tehát már a lemondását is a törvényben előírt 30 napon túl jelentette be, az előválasztásra leadott önéletrajza szerint pedig 2020. január 12-ig volt az intézmény igazgatója, vagyis
De nem ez volt az egyetlen ilyen eset. Az említett önéletrajz szerint Magóné a Baja város önkormányzatának tulajdonában álló Baja Marketing Kft. intézményegység-vezetője, amely pozíció szintén összeférhetetlen a megyei közgyűlési képviselőségével.
Mivel az előválasztást 2021 szeptemberében tartották, Magónét pedig 2019 októberében választották közgyűlési képviselővé, ez azt jelenti, hogy
Magónéval szemben ennek ellenére nem indult összeférhetetlenségi eljárás.
A történethez tartozik, hogy amint Filvig Géza, Kalocsa polgármestere megkeresésünkre felidézte, hogy amikor Magóné Tóth Gyöngyi 2019 decemberében összeférhetetlenség miatt lemondott posztjáról, az önkormányzat nevében egy csokor virággal köszönte meg az ex-intézményvezető munkáját, és úgy tűnt, békében elválnak útjaik.
A polgármester később megdöbbenve látta, hogy Magóné később egy Facebook-bejegyzésben egyértelműen azt sugallta, hogy a a város jobboldali vezetése miatt kellett távoznia a kalocsai kulturális intézmény éléről, és nem is cáfolta az erre vonatkozó hozzászólók mondatait. Filvig Géza szerint ez teljességgel valótlan, a DK-s politikus távozásának semmi köze nem volt pártállásához.