Most, hogy már tudjuk a parlamenti választás pontos időpontját (április 3.), a pártok vezetői, az elemzők és a mezei érdeklődők talán még inkább figyelik a közvélemény-kutatási adatokat, amelyek alapján megbecsülhető, hogy a riválisok – elsősorban a két nagy, a Fidesz-KDNP, illetve a baloldali ellenzék – hogyan állnak éppen, „most vasárnap” milyen eredmény születne. A minap látott napvilágot az egyébként a kormányváltás elősegítését propagáló, taktikaiszavazas.hu oldalon egy komplex előrejelzés, amely prognózist ad arról, hogy a jelenlegi adatok alapján melyik oldal hány mandátumra számíthat, s hogy melyik választókerületben vezet épp a Fidesz vagy az ellenzéki közös jelölt. S bár a listás eredmények is nagyon fontosak, valójában az egyéni választókerületekben (evk.) dől el, ki nyeri a választást.
A főváros az ellenzéké, a többség a Fideszé
Az elemzés azzal számol, hogy csak a két politikai tömb szerez mandátumot, vagyis jut be a parlamentbe, s a kormánypártok simán, 107:91 arányban győzik le az ellenzéket, egy mandátum sorsa pedig kérdéses. A dokumentum szerint
a Fidesz-KDNP a 106 egyéni választókerületből 60-at szerezne meg, 47-et országos listán, a közös ellenzék pedig 46-ot, illetve 45-öt.
Ez biztos parlamenti többséget jelentene ugyan a jelenleg is hatalmon lévő erőknek, de messze nem kétharmadot, 2018-ban ugyanis a kormánypártoknak 91 egyéni és 42 listás hely jutott a parlamentben.
Ez a Fidesz-KDNP számára pozitív forgatókönyv különösen annak tükrében kedvező, hogy az elemzés például Budapesten egyetlen kormánypárti győzelemmel sem számol, sőt, úgy kalkulál, hogy mind a 18 egyéni választókerületben 10 százalékpont feletti különbség lesz a baloldal javára a fővárosban. A hírek szerint a kormánypárt kampányszakértői valóban nem fűznek vérmes reményeket a fővárosi eredményekhez, de több itteni egyéni választókerületben (többek között a 3., 13., 14., azaz a XII., XVI., XVII. kerületekben) azért reálisnak tartják a mandátumszerzést.
2018-ban egyébként ezeken kívül további három helyen is nyertek (a II., a VIII. és a XI. kerületben). Az előrejelzés szerint a Pest megyei körzetek többségében is ellenzéki sikerre lehet számítani, főleg a fővároshoz közelebbi területeken. Emellett Pécs, Miskolc 2-2 választókerületében, továbbá Szeged egyik részén, Nyíregyházán, Dunaújvárosban, Szolnokon várható fölényesebb, akár 10 százalékpont feletti baloldali győzelem. Szeged másik választókerületében, Orosházán, Tatabányán és Budakeszin 5-10 százalékpont közötti, azaz viszonylag meggyőző az ellenzéki előny.