Egyre több tagállam dönt önálló beszerzésről az új koronavírus elleni gyógyszereket illetően – számolt be az euronews. A portál szerint a Pfizer és a Merck készítménye is eredményesen akadályozza meg a vírus terjedését a szervezetben a fertőzés után, ezért a szakemberek szerint áttörő szerepük lehet a járvány elleni harcban.
Az Európai Bizottság a vakcinabeszerzésekhez hasonló közös vásárlásban gondolkozott, azonban a tárgyalásokat nem tudták még lezárni.
Magyarországon a helyi hatóságok engedélye alapján már korábban alkalmazni kezdték a favipiravirt és a remdesivirt, de nem kizárt, hogy a kormány rendel majd az uniós szállítmányból is.
Szakértők szerint áttörést hozhatnak a járvány elleni küzdelemben az otthon alkalmazható, szájon át szedhető antivirális készítmények. A Pfizer tablettája például a cég közleménye szerint 89 százalékos hatékonysággal képes megakadályozni a kórházba kerülést és a halálozást, ha a koronavírus-fertőzés első tünetei utáni három napon belül szedni kezdik. Hasonló tablettát dobott a piacra a Merck is, amely a Pfizernél kevésbé hatásos, de így is nagymértékben akadályozza a vírusok terjedését az emberi szervezetben.
Megkezdődött a gyógyszerbeszerzés
A belga hatóságok szerdán jelentették be azt, hogy január végétől a Pfizer Plaxlovid tablettája és a Merck Molnupiravir nevű készítménye is elérhető lesz a veszélyben lévő koronavírus-fertőzöttek számára. Olaszországban a Molnupiravirt már ettől a héttől kaphatják a betegek, igaz ott Lagevrio néven kerül forgalomba. Belgium a két készítményből összesen 20 ezer darabot rendelt.
Németország még decemberben egymillió adagot rendelt a Pfizer Plaxlovid tablettájából.
Franciaország korábban 50 ezret rendelt a Merck készítményéből, ezt azonban később törölték, és a Pfizer tablettája mellett döntöttek. Jelenleg mindkét gyógyszer engedélyezése folyamatban van az Európai Gyógyszerügynökségnél.
Az EMA azonban mindkét esetben szakvéleményt adott ki arról, hogy vészhelyzet esetén milyen körülmények között használhatóak ezek a készítmények. Ennek alapján a tagállamok hatóságai már alkalmazhatják a kezelést a veszélyeztetett betegeknél, akiknél kimutatták a koronavírus-fertőzést, de nincsenek lélegeztetőgépen.
Az EU közös beszerzést szeretne
Az uniós tagországok vezetői a decemberi uniós csúcson támogatták azt, hogy a korábbi vakcinavásárlásokhoz hasonlóan közös beszerzés induljon az otthoni alkalmazású antivirális szerek beszerzéséről. Az oltóanyag vásárláshoz hasonlóan itt is alacsonyabb beszerzési árakat és egyenlő feltételeket tudna kialkudni a bizottság, ha az egész blokk nevében tárgyal.