Három szövetségese segítette ki a bajból Orbánt: újabb fordulat előtt áll az egész világ
Minden megváltozhat rövid időn belül.
Magyarország is beszállhat az uniós beszerzésbe.
Egyre több tagállam dönt önálló beszerzésről az új koronavírus elleni gyógyszereket illetően – számolt be az euronews. A portál szerint a Pfizer és a Merck készítménye is eredményesen akadályozza meg a vírus terjedését a szervezetben a fertőzés után, ezért a szakemberek szerint áttörő szerepük lehet a járvány elleni harcban.
Az Európai Bizottság a vakcinabeszerzésekhez hasonló közös vásárlásban gondolkozott, azonban a tárgyalásokat nem tudták még lezárni.
Szakértők szerint áttörést hozhatnak a járvány elleni küzdelemben az otthon alkalmazható, szájon át szedhető antivirális készítmények. A Pfizer tablettája például a cég közleménye szerint 89 százalékos hatékonysággal képes megakadályozni a kórházba kerülést és a halálozást, ha a koronavírus-fertőzés első tünetei utáni három napon belül szedni kezdik. Hasonló tablettát dobott a piacra a Merck is, amely a Pfizernél kevésbé hatásos, de így is nagymértékben akadályozza a vírusok terjedését az emberi szervezetben.
A belga hatóságok szerdán jelentették be azt, hogy január végétől a Pfizer Plaxlovid tablettája és a Merck Molnupiravir nevű készítménye is elérhető lesz a veszélyben lévő koronavírus-fertőzöttek számára. Olaszországban a Molnupiravirt már ettől a héttől kaphatják a betegek, igaz ott Lagevrio néven kerül forgalomba. Belgium a két készítményből összesen 20 ezer darabot rendelt.
Franciaország korábban 50 ezret rendelt a Merck készítményéből, ezt azonban később törölték, és a Pfizer tablettája mellett döntöttek. Jelenleg mindkét gyógyszer engedélyezése folyamatban van az Európai Gyógyszerügynökségnél.
Az EMA azonban mindkét esetben szakvéleményt adott ki arról, hogy vészhelyzet esetén milyen körülmények között használhatóak ezek a készítmények. Ennek alapján a tagállamok hatóságai már alkalmazhatják a kezelést a veszélyeztetett betegeknél, akiknél kimutatták a koronavírus-fertőzést, de nincsenek lélegeztetőgépen.
Az uniós tagországok vezetői a decemberi uniós csúcson támogatták azt, hogy a korábbi vakcinavásárlásokhoz hasonlóan közös beszerzés induljon az otthoni alkalmazású antivirális szerek beszerzéséről. Az oltóanyag vásárláshoz hasonlóan itt is alacsonyabb beszerzési árakat és egyenlő feltételeket tudna kialkudni a bizottság, ha az egész blokk nevében tárgyal.
Azonban a folyamat még nem zárult le, a testület szóvivői szolgálata az Euronews megkeresésére azt közölte, jelenleg előzetes tárgyalások folynak, amelynek részleteiről nem nyilatkozhatnak. A szabályok szerint akkor indulhat közös beszerzés, ha legalább négy tagállam és az Európai Bizottság megegyezik arról.
Magyarországon már 2020 óta elérhető két koronavírus elleni gyógyszer. A favipiravirt a háziorvosok írhatják fel, az otthoni szedése a hatóságok szerint segít a vírus elszaporodásának megakadályozásában. A remdesivirt pedig általában klinikai fázisban használják. Mindkét készítmény használatára az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet adott engedélyt.
hogy hozzájusson a Pfizer és Merck tablettáihoz. Az erre vonatkozó kérdéseinket elküldtük a beszerzéseket koordináló Emberi Erőforrások Minisztériumának, azonban mindeddig nem érkezett rá válasz. Az Euronews a december 2-i Kormányinfón is érdeklődött az ügyről, akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nem zárta ki, hogy Magyarország rendeljen az uniós program segítségével.
Borítókép: Merck & Co,Inc. / AFP