Nem várnak az EU-ra, megkezdték a tagállamok a koronavírus elleni gyógyszerek beszerzését

2022. január 05. 20:49

Magyarország is beszállhat az uniós beszerzésbe.

2022. január 05. 20:49
null

Egyre több tagállam dönt önálló beszerzésről az új koronavírus elleni gyógyszereket illetően – számolt be az euronews. A portál szerint a Pfizer és a Merck készítménye is eredményesen akadályozza meg a vírus terjedését a szervezetben a fertőzés után, ezért a szakemberek szerint áttörő szerepük lehet a járvány elleni harcban.

Az Európai Bizottság a vakcinabeszerzésekhez hasonló közös vásárlásban gondolkozott, azonban a tárgyalásokat nem tudták még lezárni.

Magyarországon a helyi hatóságok engedélye alapján már korábban alkalmazni kezdték a favipiravirt és a remdesivirt, de nem kizárt, hogy a kormány rendel majd az uniós szállítmányból is.

Szakértők szerint áttörést hozhatnak a járvány elleni küzdelemben az otthon alkalmazható, szájon át szedhető antivirális készítmények. A Pfizer tablettája például a cég közleménye szerint 89 százalékos hatékonysággal képes megakadályozni a kórházba kerülést és a halálozást, ha a koronavírus-fertőzés első tünetei utáni három napon belül szedni kezdik. Hasonló tablettát dobott a piacra a Merck is, amely a Pfizernél kevésbé hatásos, de így is nagymértékben akadályozza a vírusok terjedését az emberi szervezetben.

Megkezdődött a gyógyszerbeszerzés

A belga hatóságok szerdán jelentették be azt, hogy január végétől a Pfizer Plaxlovid tablettája és a Merck Molnupiravir nevű készítménye is elérhető lesz a veszélyben lévő koronavírus-fertőzöttek számára. Olaszországban a Molnupiravirt már ettől a héttől kaphatják a betegek, igaz ott Lagevrio néven kerül forgalomba. Belgium a két készítményből összesen 20 ezer darabot rendelt.

Németország még decemberben egymillió adagot rendelt a Pfizer Plaxlovid tablettájából.

Franciaország korábban 50 ezret rendelt a Merck készítményéből, ezt azonban később törölték, és a Pfizer tablettája mellett döntöttek. Jelenleg mindkét gyógyszer engedélyezése folyamatban van az Európai Gyógyszerügynökségnél.

Az EMA azonban mindkét esetben szakvéleményt adott ki arról, hogy vészhelyzet esetén milyen körülmények között használhatóak ezek a készítmények. Ennek alapján a tagállamok hatóságai már alkalmazhatják a kezelést a veszélyeztetett betegeknél, akiknél kimutatták a koronavírus-fertőzést, de nincsenek lélegeztetőgépen.

Az EU közös beszerzést szeretne

Az uniós tagországok vezetői a decemberi uniós csúcson támogatták azt, hogy a korábbi vakcinavásárlásokhoz hasonlóan közös beszerzés induljon az otthoni alkalmazású antivirális szerek beszerzéséről. Az oltóanyag vásárláshoz hasonlóan itt is alacsonyabb beszerzési árakat és egyenlő feltételeket tudna kialkudni a bizottság, ha az egész blokk nevében tárgyal. 

Azonban a folyamat még nem zárult le, a testület szóvivői szolgálata az Euronews megkeresésére azt közölte, jelenleg előzetes tárgyalások folynak, amelynek részleteiről nem nyilatkozhatnak. A szabályok szerint akkor indulhat közös beszerzés, ha legalább négy tagállam és az Európai Bizottság megegyezik arról.

Magyarország külön úton jár, de beszállhat a közös beszerzésbe

Magyarországon már 2020 óta elérhető két koronavírus elleni gyógyszer. A favipiravirt a háziorvosok írhatják fel, az otthoni szedése a hatóságok szerint segít a vírus elszaporodásának megakadályozásában. A remdesivirt pedig általában klinikai fázisban használják. Mindkét készítmény használatára az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet adott engedélyt.

Az egyelőre nem világos, hogy Magyarország készül-e rendelni a tárgyalás alatt álló uniós beszerzésből,

hogy hozzájusson a Pfizer és Merck tablettáihoz. Az erre vonatkozó kérdéseinket elküldtük a beszerzéseket koordináló Emberi Erőforrások Minisztériumának, azonban mindeddig nem érkezett rá válasz. Az Euronews a december 2-i Kormányinfón is érdeklődött az ügyről, akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nem zárta ki, hogy Magyarország rendeljen az uniós program segítségével.

Borítókép: Merck & Co,Inc. / AFP

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Galerida
2022. január 06. 08:40
Amíg nem utalnak tévedésből megint néhány millió eurót Sztella Kiriakídisz magánszámlájára, addig nem olajozottan megy a beszerzés.....
DonCiccio
2022. január 06. 08:03
Akkor most a képzett virológusból mindenkiből csiribícsiribá és egyszercsak doktorprofesszor főgyógyszerész lett ........ Ami lezajlott oltóanyag és oltás témában, azt most gyógyszerügyi népbiztosként akarjátok végigvinni ? Ne má' ....
ancilla
2022. január 06. 06:59
Hogy beállt Magyarország a Pfizer-fanok közé. Érdekes.
makám
2022. január 06. 04:26
"Az EU közös beszerzést szeretne" mert abban van a nagy pénz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!