Egy kormánypárti politikusra bízni a korrupcióellenes fellépést, meglehetősen problematikus. Ilyen esetben az eljárás alá vontak okkal hivatkozhatnak arra, hogy ügyükben nem igazságszolgáltatás, hanem politikai leszámolás zajlik – nyilatkozta Hack Péter az atv.hu-nak.
Az ATV azt követően kereste meg az ELTE jogi karának tanszékvezetőjét, hogy vasárnap este Hadházy Ákos a Partizánnak adott interjújában elárulta:
ellenzéki győzelem esetén tárca nélküli miniszterként állna egy korrupció-ellenes hivatal élén, erre a feladatra pedig Márki-Zay Péter kérte fel.
A műsorban Hadházy konkrétumokat nem árult el, csupán 3-5 készülő törvényjavaslatról beszélt, amelyekkel feles parlamenti többség esetén is „elegánsan” lehetne szerinte a jogi felelősségre vonást megvalósítani, „anélkül, hogy azt Polt Péter meg tudná akadályozni”.
Hadházy a kormányzat részévé akarja tenni az igazságszolgáltatást
Hack Péter némileg „bonyolultnak” nevezte a Hadházy Ákos által exponált kérdést. A jogtudós felhívta a figyelmet, az Alaptörvény rögzíti, hogy a vád képviselője Magyarországon az ügyészség. A legfőbb ügyész és az ügyészség az igazságszolgáltatás közreműködőjeként mint közvádló az állam büntetőigényének kizárólagos érvényesítője.
Azaz, bárki más nyújt be vádiratot vagy indítványt, a bíróság visszautasítja, mert ilyenkor a vád nem az arra jogosulttól származik – hangsúlyozta Hack Péter abban a vonatkozásban is, hogy Hadházy Ákos világossá tette, az ellenzék által tervezett korrupcióellenes hivatal (vagy ügynökség ) nem az igazságszolgáltatási rendszer, hanem a végrehajtási, azaz a kormányzat része lesz.
„Ugyanakkor a formálisan független, valójában nem független legfőbb ügyész helyett egy kormánypárti politikusra bízni a korrupcióellenes fellépést meglehetősen problematikus. Ilyen esetben bármely eljárás során az eljárás alá vontak okkal hivatkozhatnak arra, hogy ügyükben nem igazságszolgáltatás, hanem politikai leszámolás zajlik” – jelentette ki.
Nyitókép: Képernyőfotó (ATV)