Jakab Péter nyílt levélben vágott vissza Puzsér Róbertnek
Jakab és Puzsér a határon túli magyarok szavazati joga kapcsán feszült egymásnak.
Szabó Balázs több mint fél éve várt, hogy döntsenek, végleg kizárják-e a pártból. Végül november 24-én, épp aznap, amikor eljárást kezdeményezett a pártelnök ellen, megkapta a kizárását fenntartó határozatot.
Információink szerint Szabó Balázs újpesti önkormányzati képviselőt (nyitóképünkön jobbra, Jakab Péter pártelnök pedig balra) ténylegesen kizárta tagjai közül a Jobbik. Úgy tudjuk, az erről szóló, Jakab Péter, a Jobbik elnöke által aláírt határozatot a politikus részére november 24-én délután küldte el a párt. Ezzel a Jobbik elnöksége helyben hagyta a párt etikai testületének korábbi határozatát, amelyben kizárják a politikust.
Mindez azért érdekes, mert ezen a napon egyéb lényeges, mindkét említett szereplőt érintő esemény is történt: Szabó Balázs, aki korábban az újpesti alapszervezet tagja volt, egy szintén kerületi Jobbik-taggal együtt
etikai eljárást kezdeményezett Jakab Péter, és kabinetfőnöke, Molnár Enikő ellen,
azt követően, hogy a bulvársajtóban olyan cikkek jelentek meg róluk, amelyek arra utalnak, hogy a politikus és munkatársa között több van, mint egyszerű munkakapcsolat. Jakab tagadta, hogy bármi is lenne kettejük között munkakapcsolaton kívül, és közölte perelni fog. Állítása szerint a kabinetfőnökével baráti a viszonya, hisz 2016 óta együtt dolgoznak.
Mi köze egymáshoz a két ügynek, Szabó kizárásának és a Jakab-Molnár kettősről megjelent cikkek miatt kezdeményezett folyamatnak? Semmi, mondhatnánk, de ez nem egészen így van. Egyrészt az időbeni egybeesés miatt, ami ugyan lehetne véletlen, de az már nem mindegy, Szabó és a másik kezdeményező tagja volt-e a pártnak, amikor beadványukat elküldték.
A Jobbik a Telex megkeresésére úgy reagált, hogy
„az újpesti alapszervezet semmilyen etikai vizsgálatot nem kezdeményezett,és nem is tervez ilyet”.
Ez így természetesen igaz, hiszen nem a teljes alapszervezet, csak Szabó és egy szintén újpesti Jobbik-tag kezdeményezte az eljárást Jakabék ellen.
Szabó Balázsék beadványukban úgy fogalmaztak, a párttagságot, valamint a választókat tájékoztatni kell arról, hogy
A fenti kérdés azért lényeges, mert etikai eljárást a Jobbikban csak a párt tagjai kezdeményezhetnek. Nem mindegy tehát, hogy Szabó beadványa elküldésekor még tag volt-e. A Jobbik szerint nem. A párt a liberális portálnak küldött levelében úgy fogalmazott,
„Szabó Balázs oroszokhoz köthető szervezet pénzén, magánrepülőn utazott a Közép-afrikai Köztársaságba választási megfigyelőnek, ezért
2021. május 10-én kelt határozattal kizárásra került a Jobbikból,
amely határozat ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmét is elbírálta a párt Országos Elnöksége, amiről Szabó Balázs már a beadványa előtt szabályosan tájékoztatva lett.”
A történet ugyanis jóval régebben, kezdődött. A Jobbik még februárban felfüggesztette Szabó Balázs párttagságát, később pedig etikai eljárást indítottak vele szemben, miután kiderült, hogy egy korábban a pártból kilépő volt országgyűlési képviselővel együtt magánrepülővel választási megfigyelés céljából Afrikába utaztak. Szabót felszólították, hogy mondjon le tisztségeiről de ő ezt nem tette meg, és fellebbezett a döntés ellen.
A Jobbik alapszabálya értelmében etikai és fegyelmi ügyekben első fokon a párt Etikai és Fegyelmi Bizottsága, másodfokon pedig az Országos Elnökség dönt. Szabó Balázst az etikai testület elé idézték, később pedig kizárták a pártból. Ezt követően a döntés felülvizsgálatát kérte, azonban állítása szerint semmilyen értesítést nem kapott az ügy állásáról, egészen november 24-ig.
Információink szerint
Nem találtunk arra vonatkozó szabályt a Jobbik alapszabályában, hogy az elnökségnek mennyi idő áll rendelkezésre, hogy döntsön a fellebbezésről, és az sem egyértelmű, hogy amennyiben nem tartják be az említett határidőt, mi történik az érintett személy ügyével, megszűnik-e az eljárás, vagy visszanyeri párttagságát.
Az ügyben mindennek fényében számos kérdés vetődik fel, de alapvetően mindegyik a két ellentmondás feloldásában segíthet:
Ennek tisztázása érdekében megkerestük Szabó Balázst és a Jobbikot is. A politikustól ígéretet kaptunk, hogy amint elfoglaltságai engedik rendelkezésünkre áll egy interjúra. Annyit azért elmondott, hogy
Úgy tudjuk, miután többszöri próbálkozást követően sem érte el telefonon Molnár Enikőt, Szabó Balázs november 23-án sms-ben értesítette a kabinetfőnököt, hogy az etikai testülethez fordul Jakabbal és az ő személyével kapcsolatban. Nem mellékes, hogy a beadványt jegyző másik személy még a Jobbik tagja, de a párt ennek ellenére közölte, „Veres Andrástól nem kapott a formai szabályoknak megfelelő beadványt az Országos Etikai és Fegyelmi Bizottság, ezért további teendője a bizottságnak nincsen az ügyben.”
A Jobbiknak az alábbi kérdéseket küldtük el:
A Jobbik válaszként az alábbi nyilatkozatot juttatta el lapunkhoz:
„Szabó Balázs azért került kizárásra a Jobbikból, mert a párt tudta nélkül, oroszokhoz köthető szervezet pénzén, magánrepülőn utazott a Közép-afrikai Köztársaságba választási megfigyelőnek. Szabó Balázs bizonyíthatóan azután adta be az etikai beadványát, hogy az Országos Elnökség felülvizsgálati döntéséről tájékoztatva lett, de ennek sincsen túl nagy jelentősége, mivel
az Etikai és Fegyelmi Bizottság kizáró határozata a felülvizsgálatra tekintet nélkül végrehajtható, ezért Szabó Balázs már hónapok óta nem gyakorolhatta tagsági jogait.
Amennyiben Szabó Balázsnak eljárási (pl. határidő számítási) aggályai vannak az Országos Elnökség kizáró határozatával szemben, úgy természetesen lehetősége van bírósághoz fordulni, de attól még kizárt tag, és mandátum-tolvaj képviselő marad.”
Kérdéseink nagy részére sajnos nem kaptunk választ, de amennyiben a párt a későbbiekben tisztázza például, hogy miért vártak május óta Szabó Balázs kizárásával, miért pont aznap kapta meg a határozatot, amikor elküldte a Jakab és Molnár Enikő elleni etikai beadványt, vagy, hogy visszadátumozták-e a határozatot, és ha nem miért vártak vele egy hetet, ismét frissíteni fogjuk a cikket.