Csak baloldali önkormányzatokkal szerződött a Transparency International
2021. október 08. 06:50
Az elemző szerint rosszul érintette a Transparency Internationalt, hogy napvilágra került: úgy vizsgálták a Lánchíd felújítási tenderét, hogy nem volt akkreditált közbeszerzési tanácsadójuk. A budapesti Fidesz-KDNP azt írta: amikor a baloldal a hatalom közelébe kerül, először jön az ígéretcunami, majd a haverok, a háttéremberek kétes kifizetése.
A Transparency International Magyarország Alapítvány (TI) a Mandinernekelismerte: nincs független akkreditált közbeszerzési tanácsadói (FAKSZ) minősítése azon munkatársuknak, aki részt vett a Lánchíd tenderének vizsgálatában.
A TI tavaly szeptemberben kapcsolódott be független monitorként a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) által a Lánchíd felújítására vonatkozó közbeszerzési eljárásba. A szervezet szerint az, hogy az integritási megállapodásokért felelős kollégájuknak nincs FAKSZ-minősítése, nem jelent problémát: az integritási megállapodás ugyanis nem egyenlő a FAKSZ intézményével. Hozzátették, ez az integritási megállapodásnak nevezett jogi eszköz a megelőzésre koncentrál, a résztvevők együttműködésén és a bizalmon alapszik;
a BKK-val kötött szerződés pedig hasznos eszköz a közbizalom építésére, a projekt sikerességére, illetve a megtakarítások elérésére.
Az ügyben megszólalt a Fidesz-KDNP fővárosi képviselőcsoportja is. Mint közösségi oldalukon felvetették: Mit vizsgált 1 millió 270 ezer forintért a Lánchíd-beruházásban közbeszerzési tanácsadó híján a „független” Transparency? „Ez azt jelenti, hogy az átláthatósággal kampányoló Karácsony Gergelynek ismét csak az átláthatóság nem ment. Persze, a Transparency International politikai függetlenségéről egyébként is vannak kétségeink” – fűzték hozzá, jelezve: amikor a baloldal a hatalom közelébe kerül, akkor először jön az ígéretcunami, majd azonnal a haverok és a háttéremberek kétes kifizetése.
Korábbi cikkünkben ugyancsak jeleztük, a TI csak a tavalyi tárgyévben vissza nem térítendő támogatásként tüntetett fel összesen 6 millió 710 ezer 846 forintot a Soros György-féle Open Society Foundationstől (OSF), 44 millió 632 ezer forintot pedig az Európai Bizottságtól (EB). Erre reagálva a szervezet azt írta, donorjaiktól nyílt pályázaton nyerték el a támogatást, amelyért – „szemben a közpénzek garmadáját besöprő kormánypárti sajtóval” – keményen megdolgoznak, minden projektjük teljesítése alaposan dokumentált.
Függetlenség-dilemma
„A Transparency International Magyarország a Soros-hálózat egyik fontos tagja, bevételének jelentős részét az OSF-től kapja – mondta megkeresésünkre Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ elemzője. – Az Európai Bizottság az uniós adófizetők pénzéből azért támogatja ezt az álcivil szervezetet, mert a testület folyamatosan azt kommunikálja magáról, hogy fontos számára az átláthatóság és a korrupció elleni küzdelem. Ám épp az elmúlt hónapokban, a vakcinabeszerzések kapcsán láthattuk, ez csak a szavak szintjén igaz: még mindig nem tették közzé a gyógyszergyártó cégekkel között szerződéseket, és a Stella Kyriakides egészségügyi biztos számláján rejtélyesen megjelent több millió euró ügyében sem kezdődött vizsgálat. Ez természetesen egyáltalán nem zavarja a Transparencyt.”
Párkányit arról is kérdeztük, mit érthet a TI a kemény munka alatt. „Amennyiben ez alatt azt értik, hogy külföldről támogatott álcivil szervezetként beavatkoznak egy szuverén ország belpolitikájába a globális nyílt társadalom hálózat nevében, akkor a kijelentésük igaz. – fogalmazott – Egyébként bizonyára rosszul érintette őket, hogy napvilágra került: úgy vizsgálták a Lánchíd felújítási tenderét, hogy nem volt akkreditált közbeszerzési tanácsadójuk.A BKK ennek ellenére őket bízta meg, hiszen a balliberális oldalon nekik kell azt a látszatot kelteniük, hogy az ilyen megállapodásokkal minden rendben, valamint nincs ezen ügyekben semmilyen látnivaló.
Amennyiben ugyanis a Transparency úgy látja, nincs korrupció, akkor azt tényként kezelik, holott ebből a konkrét ügyből is kiviláglik: ez a szervezet sem feddhetetlen, hiába próbál ebben a fényben tündökölni” – mutatott rá a szakértő.
Ellenzéki sikerüzletág
De nem csak a Lánchíd-tenderrel nyert a Transparency. A legutóbbi helyhatósági voksolásokat követően be tudták indítani „új üzletágukat”, amely alapján önkormányzatoknak adnak tanácsokat, képzéseket. Ezek 2020-ban ez 15 millió 430 ezer forint plusz bevételt hoztak a szervezet számlájára.
Az Alapjogokért Központ elemzője ennek kapcsán közölte: „Noha a Transparency magát alapvetően függetlenként és pártatlanként határozza meg, nem véletlenül baloldali önkormányzatokkal kötöttek megállapodásokat.” Mint emlékeztetett, a szervezet tavalyi korrupció érzékelési indexében a vizsgált 180 ország közül Magyarország a hatvankilencedik helyen végzett; olyan országok előztek meg, mint Szaúd-Arábia, és holtversenybe kerültünk a Dél-Afrikai Köztársasággal, Tunéziával és Jamaicával. „A legkorábbi elérhető rangsor 2006-os, a Gyurcsány-kabinet idején készült, ekkor Magyarország a 41. helyen végzett – fogalmazott Párkányi. – Ám a korrupciós botrányoktól hemzsegő baloldali kormányok még javítani is tudtak a helyezésükön: 2007-ben a harminckilencedik helyre lépett előre Magyarország, majd a 46-47. helyezésről, hogy hogy nem, 2010-ben »visszacsúszott« az ötvenedik helyre.
Ebből és partnereik listájából egyértelművé válik: a demokratikusan megválasztott keresztény konzervatív kormánnyal szemben állnak, politikai szereplőként viselkednek.”
A szakértő ugyancsak emlékeztetett, bár a Transparency az önkormányzatoknak szóló korrupcióellenes programját már 2014-ben meghirdette, a hivatalok többsége nem szerződött „a nyílt társadalom hálózatához tartozó álcivil szervezettel”. Azonban az ellenzék 2019-ben tudott nyerni olyan pozíciókat, hogy „majd egy évtized után a hatalom, valamint a pénz közelébe kerülve tud osztogatni a Soros-szervezeteknek is. Ezért cserébe többek között a Transparency »áldását« adja a baloldali politikusok által vezetett kerületek és települések tevékenységére” – fűzte hozzá, megjegyezve: a Fővárosi Önkormányzat sem késlekedett, mivel már az alakuló ülésen elfogadták a szervezet egyik antikorrupciós programját.
Nyitókép: Leemelik a felújítás alatt álló Lánchíd pesti hídfőjének északi oldalán álló, három kőtömbből álló oroszlánszobor első darabját 2021. augusztus 5-én (MTI/Szigetváry Zsolt)
Petíció indult a Tisza Párt ellen Kollár Kinga EP-képviselő botrányos mondatai nyomán, a részletekről az egyik kezdeményező, Szűcs Gábor jogász, a Nemzeti Ellenállás Mozgalom tagja nyilatkozott.
A világ helyzete megkívánja, hogy Istenben, hazában, családban gondolkozó államférfiak álljanak az élen – és nem fotómodellek, akik számára a fentiek semmit sem jelentenek.
Ha csak néhány országban sikerül annyira fokozni az "átláthatóságot", mint Ukrajnában, akkor ez garantáltan nem veszteséges üzletága Gyuri bátyánknak....
Akinek sok ideje van, az ráérősen
nézze meg, hogy a Falk Miksa utcában,
a Transparency International irodájába
kik jönnek-mennek naponta, ki-be!
Mintha zsinagóga lenne, de ide a
vallástalan újlipótvárosiak járnak.....