A Facebook hihetetlenül káros, miközben a demokrácia csodájának van kikiáltva. Nem, nem az. Véleménybuborékok tömkelege, ahol arccal vagy arctalanul, de sokan azt hiszik, joguk és kötelességük a lehető legocsmányabb dolgokat írogatni a legártalmatlanabb ügyekben is. Óhatatlanul belefutok velem kapcsolatos, felkoncolásra felszólító kommentekbe is. Azt hiszem, ha a Facebook nem lenne, az egész világ jobban nézne ki. De van…
Azért ön is ír cifrákat…
Én soha nem írtam olyat, hogy valakit fel kellene koncolni. Ezt visszautasítom. Ők viszont megengedik maguknak, s ha valaki ezért elküldi őket melegebb éghajlatra, akkor megsértődnek. De visszatérve a Megafonhoz. A realitásokat tudomásul kell venni. Engem Kovács Pisti, a Megafon vezetője tökéletesen meggyőzött arról, nem az a megoldás, hogy elegánsan, eltartott kisujjal kivonulunk ebből az egészből, hanem ott kell lenni. Ezért időnként én is írok, mert tudomásul vettem, hogy kell.
Az ellenzéki előválasztáson eddig az történt, amit várt?
Én Jakabot a második fordulóba vártam, elhittem a véleménybuborékot, s nem gondoltam volna, hogy Márki-Zay befut a harmadik helyre. Szerintem Karácsony annyira gyengén muzsikál, hogy Gyurcsány elkezdett Gyurcsánynéban gondolkozni. Persze mindig is lehetett sejteni, ez az összefogás nehezen tartható egyben. Kíváncsi vagyok például arra, hogy a Jakab mellett idáig kitartó Jobbikosok, akik azt a narratívát hitték el, hogy a mi Péterünk taktikázik, s majd mégis ő lesz a király, mihez kezdenek. Péterünk nem lesz király, még királycsináló sem.
Őket például hogyan fogják rávenni, hogy elmenjenek és leszavazzanak a DK-ra?
Lát a baloldalon tehetséges politikust?
Egyet látok, Schiffer Andrásnak hívják. Nem tudok többet megnevezni.
Adja magát a kérdés: mi a tétje a jövő évi választásnak?
A valódi tét, hogy megmarad-e a magyar identitás. Meggyőződésem szerint egy embert három identitás jellemez leginkább: a vallási, a nemzeti és a nemi identitás. Azt látom a nyugati világban, hogy a nagy francia forradalomtól kezdve elkezdték lebontani a nyugati emberek vallási identitását, ezzel párhuzamosan megerősödött a nemzeti identitás. Ez a folyamat a II. világháború végéig tartott, amikor is Nyugaton győzött a tőkés világgazdaság, megteremtették a jóléti államokat, ennek viszont szükségszerű velejárója volt a globalizáció, ez viszont a nemzeti identitás lebontásával járt. Ez napjainkig tart, előrehaladott állapotban van, mostanában viszont a szemünk előtt bontakozik ki az a folyamat, amikor már a nemi identitásokat kezdik lebontani. A tét tehát az a következő választáson, hogy marad az a magyar kormány, amely ellenáll a folyamatoknak, vagy jön egy olyan, amely beáll a nyugati mainstream-be és elkezdődik mindhárom identitás végső lebontása. Ez a tét.