A vezető elemző lerántotta a leplet az egyre gyurcsányosabb Magyar Péterről
Pindroch Tamás elmondta, hogy miért gyurcsányosodik a Tisza elnöke.
A DK-s Arató legyőzte az ős-MSZP-s Burányt a botrányairól elhíresült XIX. kerületben, ezzel Gajda Péter polgármester renoméja tovább csökkent. A korrupciógyanú továbbra is belengi az önkormányzatot.
A kispesti önkormányzat szocialista vezetését jellemző korrupciógyanús ügyek – Lackner Csaba képviselő fehérporos videóvallomása a Gajda Péter polgármester asszisztálása mellett zajló pénzlenyúlásokról, valamint a vagyonkezelő vezetőjének, Kránitz Krisztiánnak (alias Don Krinyó) a hirtelen meggazdagodása, a spanyolországi villájának kiderülése – után korábban sokan arra számítottak, hogy a választópolgárok az előválasztáson megbüntetik az ősbaloldaliakat, elsősorban az MSZP-t, és esetleg a megújulást hirdetők, talán a momentumosok kerülhetnek ki győztesen. Ehelyett a XIX. kerületben is maradt a baloldali dominancia, és
Kispest két parlamenti választókerülethez, a 9.-hez, illetve a 16.-hoz tartozik. Az utóbbiban ugyan a szocialista Hiller István győzött, de miután az előzetes paktumok alapján mind a hat alapindulónak számító párt őt támogatta, ez olyan nagy meglepetést nem okozott. S bár az általa kapott 84,4 százaléknyi voks rekordnak számít, érdekes, hogy a teljesen eljelentéktelenedett Pálinkás-féle Új Világ Néppárt embere, Vidákovics László a nagy összeborulás ellenére is kapott 15,6 százalékot. Talán ennyi kerületi lakos érezhette úgy, hogy ilyen önkormányzati vezetés, ennyi botrány után mégsem ildomos egy szocialista politikust támogatni, még ha ő nem is részese ezeknek.
Burány dicstelen bukása
Hiller ugyan MSZP-s képviselő – jelenleg az országos választmány elnöke –, de rendkívül jó viszonyt ápol a DK elnökével, hiszen ő volt a pártelnök, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején, 2006-ban újra győztek a parlamenti választáson a szocialisták. A két politikus jó kapcsolatát jelzi az is, hogy Karácsony Gergely – aki többször is Hiller pártjának a miniszterelnök-jelöltje volt – kérése ellenére az MSZP-s képviselő az elsők között állt Dobrev Klára mellé.
A 9. körzetben pedig hiába bukott meg az ős-MSZP-s, jelenleg is helyi elnök, 2018 óta azonban a Párbeszéd parlamenti padsoraiban ülő Burány Sándor – aki 30 éve parlamenti képviselő –, a választók csak kisebb részben alkottak ítéletet a kispesti önkormányzati botrányokról. Az eredmény sokkal inkább azt jelzi, hogy a DK „bekebelezte” a XIX. kerületet is.
Arató Gergely – akit még a Jobbik, a Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Liberálisok támogattak – ugyanis meggyőző fölénnyel (43,6/35,2 százalék) verte szocialista ellenfelét. S csupán harmadik lett a papíron a kispesti elszámoltatás élharcosának számító, valójában tehetetlen, eddig semmi eredményre nem jutó
Arató a DK megalakulása óta lelkes híve a pártelnöknek, a második Gyurcsány-kormányban az oktatási, kulturális tárca államtitkára is volt, Dobrev Klára egyre komolyabb szerepvállalása óta pedig talán még szorosabb a kapcsolatuk, hiszen gimnáziumi osztálytársa volt a miniszterelnök-jelöltnek.
Egymásnak adták a kilincset a polgármesteri hivatalban
Egyébként korábbi politikai pályafutása alatt többször került kínos helyzetbe Arató. Államtitkársága alatt tanuként hallgatták ki Zuschlag János ügyében, akivel közös irodában dolgozott. Az egykori, később megbukott MSZP-s képviselőről ugyanis kiderült, hogy fiktív pályázatokkal és számlákkal trükközött, ezért a bíróság csalás miatt szabadságvesztésre ítélte. A jelenleg DK-s Arató akkor azt vallotta, csak a sajtóból értesült arról, mi folyt abban az ominózus irodában, ami finoman fogalmazva sem volt túl életszerű.
De volt még egy másik, több mint kényelmetlen afférja is Aratónak: ő is tagja volt annak a társaságnak, amelyben Zuschlag a haláltáborokba elhurcolt magyarokon „poénkodott” a Terror Házánál, s ami miatt le is kellett mondania a parlamenti mandátumáról.
Az pedig, hogy Gyurcsányék fenik a fogukat Kispestre, már az előválasztás előtt is nyilvánvaló volt. A DK vezetői gyakorlatilag egymásnak adták a kilincset a polgármesteri hivatalban. A hatalomátvétel egyik legfontosabb lépése volt, hogy kirúgták a pártból a DK-s alpolgármestert, bár a hivatalos verzió szerint önként távozott a pártból. Ennek pedig az volt az oka, hogy Kertész Csaba – ő egyébként hajdanán megjárta az MKDSZ-t és az SZDSZ-t is –
mondván ő sokkal alkalmasabb. És azzal került be a politikai folklórba, hogy a nyilvánosságra került Lackner-videó szerint kőkemény alkoholistának nevezte Gyurcsány Ferencet. Kertész ennek ellenére továbbra is a koalícióval szavaz.
Ám az, hogy informálisan a DK uralma alá került Kispest, érdemben nem befolyásolja az önkormányzati ügyeket, nem történik elmozdulás. Az MSZP-s Gajda Péter polgármester még a helyén van, igaz, már a DK-val tart az előválasztás második körében, s bár Burány bukásával alaposan csökkent a renoméja, Lackner Csaba nem mond le a mandátumáról, Kránitz Krisztián pedig továbbra is meghatározó figura maradhat a gazdasági életben, a vagyonkezelő éléről ugyanis a feladataival együtt átültették egy másik szervezetbe, így vezetve félre a kispestieket.
Tehetetlen momentumosok
A Momentum továbbra is arról beszél, hogy meg kell tisztítani a kispesti közéletet a korrupciótól, a próbálkozásaik gyakorlatilag eredménytelenek maradnak. A helyi viszonyokat jól ismerők egy része szerint ennek az az oka, hogy nem is érdekelt a lila a párt a változásban, mások úgy vélik, alkalmatlanok a feladatra. Ez utóbbira jó példa, hogy a Momentum korábban hiába kérte ki a vagyonkezelőtől az összes szerződést, képtelen volt bármilyen törvénytelen vagy legalábbis gyanús dolgot találni.
Emellett a párt online petíciót indított, hogy menesszék Kránitz Krisztiánt a vagyonkezelő éléről, de kiderült, egy számítógépről bármennyiszer alá lehet írni és végtelen számú álnevet és ímélcímet is elfogad a rendszer. Mindez a kezdeményezés komolyságát kérdőjelezi meg. Erről egyébként Gajda szocialista alpolgármestere, Vinczek György számolt be a képviselő-testületi ülésen.
A Kispest megújításában reménykedők abban bíznak, hogy
s a gyanúba keveredettek végleg eltávoznak a közéletből. Vagy legkésőbb 2024 ősze, az önkormányzati választás hozhat megújulást, hiszen folyosói pletykák szerint Gajda Péter nem indul a polgármester-választáson, talán Lackner Csaba is belátja, hogy nincs helye a képviselő-testületben, s addig biztosan sikerül megszabadulni Kránitztól is.
Addig pedig tovább folynak a belső koalíciós csaták a Burány bukása miatt alaposan meggyengült szocialisták és az Arató győzelmét kihasználó, megerősödő DK-sok között. S ezen nem változtat az sem, hogy vélhetően taktikai okokból Gajda bejelentette, hogy ő is Dobrev Klárát támogatja.
Nyitókép: Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese interpellál az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 9-én. MTI/Soós Lajos