a V4 országain túl Bulgáriát (27,4), Szlovéniát (21,3) és Romániát (19,8) is előzzük, egyedül Horvátországban (12) jobbak a számok, ezenfelül előzzük Spanyolországot, Olaszországot, Portugáliát és Máltát is.
„Ebből is látszik, hogy az eddig kialakult kép nem minden esetben fedte a valóságot, hisz a lengyel, szlovák halálozási eredmények nem szerepeltek a sajtó élvonalában eddig” – emeli ki a szakértő, aki úgy véli, hogy a hozzánk hasonló fejlettségi szinten álló országokkal érdemes összevetni a magyar számokat, hiszen „ez a mi ligánk”. Ebben a sikerben szerinte nagy szerepe volt a gyors és hatékony vakcinációnak, noha az a harmadik hullámmal egyidőben zajlott, ám így is sok életet menthetett meg. Hozzátehetjük: a korlátozások fenntartása a téli ünnepek alatt itthon ugyancsak ilyen lépés lehetett, hiszen például, mint a szakértő rámutat, Portugáliában a karácsony előtti szabad vásárlások robbantották be december végére, január elejére a járványt.
Van mit tanulni a norvégoktól
Hozzáteszi, ugyanakkor a skandináv országok védekezése sokkal jobb volt a kelet- és dél-európai országokénál, az ő tapasztalataikból lenne érdemes átvenni elemeket: az egyébként nem EU-tag Norvégiában még kevesebben is hunytak el a covid-járvány idején, mint a korábbi négy évben (sőt, Észak-Európa egészére is érvényes a megállapítás, hiszen a skandináv és észak-nyugat-európai országok mellett a három balti állam, Lettország, Észtország és Litvánia is az EU-átlagnál jobban teljesített).
A skandináv országok relatív elszigeteltsége, az egészségügy legendás fejlettsége, a nagyszámú tesztelés és a jelentős kontaktkutatás, illetve a lakosság fegyelmezettsége egyaránt hozzájárulhatott a szakértő szerint a kedvező számaikhoz. Persze a skandináv országok között is vannak különbségek, a kevesebb korlátozást bevezető Svédország súlyosabb többlethalálozás-veszteségeket (7 százalék) szenvedett, mint az említett Norvégián túl akár Dánia (0,9), akár Finnország (1,1).