Orbán Viktor: Karnyújtásnyira vagyunk a békétől
A miniszerelnök szerint eljött az idő, hogy mi magyarok újra meggyőzzük egymást.
Máris úgy kampányol Schmuck Erzsébet LMP-társelnök Czerván György fideszes országgyűlési képviselő ellen, mintha ő lenne a hivatalos kihívója 2022-ben. Pedig az ősszel lesz az ellenzéki előválasztás, amin – állítólag – a lakosok szavazzák meg, ki legyen a kormánypárti jelölt közösen indított vetélytársa.
„Az ön országgyűlési képviselőjelöltje”-ként mutatkozik be Schmuck Erzsébet, a Lehet Más a Politika (LMP) társelnöke a nagykátai választókerületben egy róla szóló friss nyolcoldalas kampánykiadványban. A brossúra egyetlen szót sem szól az Orbán-kormány leváltására szövetkező hat ellenzéki párt őszi előválasztásáról, amelyen úgymond „a nép dönti el”, ki legyen a pártok jelöltjelöltjei közül a 2022-es választásokon közösen indítandó ellenzéki aspiráns.
Az eset azt a gyanút erősíti, hogy nincs kellő tétje az előválasztásnak.
Kiadvány a mulcsolásról, de főleg Czerván ellen
A Tiszta lappal című, Schmuckról szóló LMP-újság hat oldalon Czerván Györgyöt, Pest megye 9. választókerületének egyéni parlamenti képviselőjét igyekszik ekézni, egy oldal a kormány járványkezelését próbálja kudarcként bemutatni, s az állítólagos kudarcot Orbán Viktor nyakába varrni. Csak egyetlen oldal nem foglalkozik politikával, azaz a Fidesszel, ezen egy – az LMP zöld arculatát erősíteni kívánó –„Kiskertművelés, mulcsolás” című írás található.
Feltűnő, hogy a Schmuckról szóló újságban egyetlen szelíd oldalvágás, sőt említés sem történik Gyüre Károlynéról, a nagykátai önkormányzati testület DK-s tagjáról, aki az eddigi információk alapján egyedül méreti meg magát az LMP társelnökével szemben. Nincs tehát támpont, fogódzó arról, miért ne az ismeretlen DK-s jelöltjelöltet válasszák az előválasztás majdani szavazói a sokkal ismertebb LMP-társelnök helyett.
Mintha az előválasztáson már túl volnánk, illetve mintha Schmuck Erzsébet biztos volna abban, hogy ő lesz e befutó ellenzéki jelölt, és ezért egyetlen riválisa van, Czerván György. Sokat elárul az is, hogy
utóbb csak egy Dobrev Klárát, a Gyurcsány-párt miniszterelnökjelölt-aspiránsát népszerűsítő szórólap bukkant fel a választókerület 21 településén (melyek között Nagykáta mellett Tura és Sülysáp tartozik a nagyobbak közé).
Lepacsizott jelöltek az előválasztáson
Mindez erősíti azt a széles körben elterjedt, még a 24.hu-ban is uralkodónak számító feltételezést, hogy az ellenzéki előválasztás kimenetele a legtöbb helyen, a benevező pártok egyeztetésével, már előre eldőlt. A Mandiner elsőként írt arról, mennyire gyanús, hogy alighanem Gyurcsány Ferenc koordinálásával lezajló pártközi alkukon választódnak ki az esélyes, kampány-erőforrásokkal is megtámogatandó, befutónak szánt jelöltek, akikkel szemben általában csak statiszta fajsúlyú személyeket állítanak szembe.
Az LMP országszerte egyébként igen kevés helyen indít előválasztási jelöltet, esélyest pedig – Schmuckon kívül – talán csak Belső-Budapesten (Bp. 1-es választókerület), ahol Csárdi Antal jelenlegi LMP-s egyéni parlamenti képviselő a befutónak számító aspiráns. Annál inkább tűnik úgy, hogy „jár” a közös ellenzéki jelölti státus Schmucknak Pest megye 9-es választókerületében.
Ennek ellenére nehéz dolga lesz Schmuck Erzsébetnek, ha ki tudja használni hátszelét és valóban szembe találja majd magát Czerván György fideszes politikussal 2022 tavaszán. Czerván ugyanis 1998 óta szakadatlanul képviseli a nagykátai központú választókerületet. Kigyűjtöttük, mely fő riválisait győzte le eddig, akik különben egytől-egyig az MSZP színeiben indultak ellene: 2002-ben Doszpot Péter sztárnyomozó, 2006-ban Németh Imre volt földművelésügyi miniszter, 2010-ben Varró István tápiógyörgyei polgármester, 2014-ban Baja Ferenc egykori környezetvédelmi miniszter, 2008-ban Török Zsolt korabeli szocialista szóvivő veszített a Fidesz-KDNP-s honatyával szemben.
Telefonhívások és téves poszt
Schmuck Erzsébet egyébként nemcsak papíralapon izzította be kampányát Czerván György ellen, hanem azzal egyidejűleg
Itt ugyancsak országgyűlési képviselőjelöltnek titulálja magát, holott még nem az ellenzék közös jelöltje.
Az LMP női társelnöke azonban valójában már április óta kampányol a fideszes képviselővel szemben. Április 23-án egy olyan fészbúkbejegyzést tett közzé, amelyben azt állította, a tápiógyörgyei állami fenntartású idősotthonban hosszú idő óta nincs melegvíz, ezért bajos az ottani fekvőbeteg lakók mosdatása. Sietett leszögezni, hogy az idősotthon ápoltjaiért a térség jelenlegi országgyűlési képviselője helyett intézkedik.
Schmuck állításait azonban Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár és Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára is cáfolta. Hiszen valójában igen rövid ideig volt csak rossz a szociális otthon egyik épületének egyik gázkazánja. Mire Schmuck posztolt és írt Fülöp Attilának, addigra már megjavították, de a kérdéses pár nap során is az – egytől egyig nem ágyhoz kötött – lakók lefürödhettek másik épületszárnyban.
sőt, ezt a fotót a poszttal együtt azóta sem vette le hivatalos oldaláról.
Megkerestük Schmuck Erzsébetet a fél év múlva esedékes előválasztáson nemes egyszerűen átlépő, kizárólag Czerván Györggyel foglalkozó, korainak tűnő kampányáról. Azt is tudakoltuk a cikkünkben ismertetett jelek alapján, vajon előre eldöntötték-e az Orbán-kormány leváltására szövetkező pártok, hogy Nagykátán ő lesz a befutó ellenzéki jelölt. Ugyancsak érdeklődtünk az LMP társelnökénél a tápiógyörgyei idősotthonnal kapcsolatos ráfogásai kapcsán, ám cikkünk megjelenéséig nem élt a reagálás lehetőségével. Ha meggondolja magát és mégis küld válaszokat, cikkünket természetesen frissítjük.
nyitókép: MTI