A szakértők szerint nincs más út: rendészeti megoldásra van szükség Budapesten
Ezt nem lehet szociális vagy egészségügyi kérdésként kezelni.
Egy ütemben és azonnal nem indokolt az eredetileg vállalt férőhelybővítés az innovációs tárca szerint. Palkovics László miniszter úgy véli, korábban is egyetemfejlesztésről volt szó a Diákváros kapcsán, Karácsony Gergely főpolgármester pedig szakmai kérdésből politikai ügyet kreált.
Egészen eltérően értelmezték a felek a Fudan egyetemről és a Diákvárosról szóló többórás egyeztetést a napokban. Megírtuk: Palkovics László tárcavezető meghívására Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester az ügygazda Innovációs és Technológiai Minisztériumban jártak, majd az egyeztetést követően külön tájékoztatták a sajtót. Karácsonyék egyértelművé tették, semmilyen szín alatt nem támogatják a szerintük a Diákvárost kiszorító „kínai elitegyetem” megépítését, a főpolgármester azóta azt is belengette, hogy ha miniszterelnök lesz, angol nyelvű sajtótájékoztatón jelenti majd be, hogy visszamondják a beruházást.
Ezzel szemben Palkovics konstruktív hozzáállást és teljes átláthatóságot ígért. Közölte, a megbeszélésen felajánlották az együttműködési szándékukat, és egyértelművé tették, hogy
Továbbá megépítik az összes olyan létesítményt, amely ahhoz kell, hogy a „hallgatók jól érezzék magukat”. Állítása szerint felajánlották azt is, hogy a projekt teljes nyilvánosság mellett folyjon. Az érintetteket, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját, az önkormányzatokat meghívják a szakmai tanácsadó testületbe és a felügyelőbizottságba. Erre a főpolgármestertől nem érkezett válasz.
Az ITM azóta közzé tette azokat az anyagokat, amelyek Palkovics szerint bizonyítják, hogy
Ennek nyomán pedig a miniszter úgy fogalmazott: nem ez a valódi vita, inkább politikai vita zajlik.
A tárca által közzé tett dokumentumok, illetve a Karácsonyéknak is bemutatott prezentáció alapján egyébként a Fudan egyetem széleskörű partneri hálózatot tart fenn világszerte, a legnevesebb nyugati felsőoktatási intézményekkel vannak közös programjaik. Ezzel együtt Kínában már 2004-től megjelentek az élvonalbeli nyugati egyetemek. A Harvard University Sanghajban nyitott campust 2010-ben, míg a Yale University Pekingben nyitott központot 2014-ben.
Az innovációs tárca összefoglalója szerint a kormány 2016-tól kezdve mintegy 192 milliárd forintot irányzott elő a kollégiumi férőhelyek bővítésére, 2022-23-ra például 15 ezer fős bővítéssel számoltak, melynek része a Diákváros-beruházás is. A legfontosabb azonban az, hogy a főpolgármester és a kormányzat részvételével működő Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának (FKT) 2019. december 12-i, a Diákvárost is magába foglaló, Déli Városkapu néven futó fejlesztés prezentációja már tartalmazta az egyetemvárost, mint a projekt egyik elemét.
Egész pontosan a következő megfogalmazással: „A lepusztult, lerobbant területen zöld, emberközpontú egyetemváros épül.” Emellett természetesen a budapestiek számára is használható sport- és rekreációs létesítményeket hoznak létre, továbbá az atlétikai világbajnoksághoz szükséges stadiont is itt alakítják ki.
Az immár a Fudan elhelyezésével újragondolt tervekben továbbra is szerepel a kollégiumi kapacitások kialakítása, mint a Diákváros létesítményei közé sorolt beruházás. A teljes fejlesztés egyébként mintegy 200 hektárt érint Dél-Pesten és Észak-Csepelen. Összehasonlításképp: nagyjából ekkora a teljes VII. kerület. Érdemes megjegyezni, a projekt előkészítése évek óta tart, az teljes mértékben állami forrásból valósul meg, míg az előkészítésbe és az egyeztetési folyamatba a kormány mindvégig bevonta Budapestet is.
Visszatérve a kollégiumi férőhelyek kérdésére: az FKT már említett ülésén az a közös döntés született, hogy a Déli Városkapu Program keretében megvalósuló Diákváros „végleges állapotában” 8-12 ezer hallgató számára biztosít majd kollégiumi elhelyezést, illetve ehhez szükséges infrastruktúrát. Ezzel összefüggésben a Ferencvárosi Önkormányzat 2019. decemberi közgyűlése arról döntött, hogy a Diákvárosban cél az, hogy „két ütemben, mintegy 4000-4000 egyetemi hallgató számára elhelyezést és a szükséges infrastruktúrát biztosító kollégiumi diákváros kerüljön kialakítására”.
Úgy tudjuk, Budapesten jelenleg mintegy 152 ezer hallgató tanul, s évente hozzávetőleg 3-4 ezer fővel több hallgató jelentkezik fővárosi kollégiumokba, mint amennyi férőhellyel rendelkeznek az intézmények.
A felsőoktatásért is felelős ITM kalkulációja szerint, mindezek nyomán, továbbá a gazdaságosság és a hosszú távra való tervezés elvét követve
Ezt a férőhelyhiány sem indokolja, illetve a megépített és majdan üresen álló kollégiumi építmények fenntartása is nagy költséggel járna. Továbbá a Fudan-nak is lesz egy saját kollégiuma.
Az ITM szerint nem stimmel a főpolgármester azon nyilatkozata sem, miszerint már csupán öt hektáron akarják megépíteni a Diákvárost, ehhez a számhoz ugyanis, ahogy ez a mestertervben és a korábbi egyeztetéseken is alapvetés volt, az érintett állami részek mellett az önkormányzati területeket is hozzá kell számítani. A szakemberek számítása szerint ezen a területen megvalósítható a kollégiumfejlesztés. Főként úgy, hogy a vállalt számot több évre lebontva kell megépíteni.
nyitókép forrás: ITM-prezentáció a Déli Városkapu Programról