Eddig több mint 140 ezer magyar kért brit letelepedési engedélyt

2021. május 27. 12:37

Akik 2020. december 31-én már életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodtak, idén június 30-ig nyújthatják be a letelepedett státusra szóló kérvényüket.

2021. május 27. 12:37

A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett friss adatai szerint eddig több mint 140 ezer magyar állampolgár folyamodott letelepedett státusért a brit hatóságokhoz. Nagy-Britannia tavaly január 31-én kilépett az Európai Unióból, de azok az EU-polgárok, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez azonban meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel: letelepedett státusért – kell folyamodniuk.

A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett idei első, részletes negyedéves összesítése szerint ezt a 27 EU-tagország Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül március 31-ig 5,3 millióan megtették. A tájékoztatáshoz fűzött, országokra lebontott

lista élén a lengyelek és a románok állnak 975 180, illetve 918 270 letelepedési folyamodvánnyal.

A felső ötös mezőnyben szerepelnek az olaszok 500 550, a  portugálok 376 440, és a spanyolok 320 850 benyújtott letelepedési kérelemmel. A szaktárca adatismertetése szerint ennek az öt országnak az állampolgárai adták be az idei első negyedév végéig beterjesztett összes letelepedési folyamodvány 58 százalékát. A legnagyobb EU-tagországok Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül a franciák 206 910, a németek 145 420 tartós letelepedési kérvényt nyújtottak be.

Eddig mintegy ötmillió folyamodványt bíráltak el

A belügyminisztérium statisztikája szerint a magyarok a középmezőnyben járnak 140 460 benyújtott letelepedési kérelemmel. A közép- és kelet-európai EU-tagországok állampolgárai közül a szlovénok nyújtották be a legkevesebb kérvényt: eddig 4730 szlovén állampolgár folyamodott letelepedett státusért. A brit hatóságok március 31-ig 4 977 740 folyamodványt bíráltak el, és a beadott kérvények alig 3 százalékának esetében nem született kedvező döntés valamilyen okból. A belügyminisztérium csütörtöki beszámolója szerint e 3 százalékon belül 55 950 volt az elutasított folyamodványok száma, 60 170 kérvényt a beterjesztők visszavontak, 64 580 kérelem érvénytelen volt.

Az elbírált folyamodványok 53 százalékában a kérelmezők végleges, az esetek 44 százalékában előzetes letelepedett státust kaptak.

Ez utóbbit azok kaphatják, akik 2020. december 31. előtt érkeztek letelepedési szándékkal, de a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában. Ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána megkapják a végleges tartózkodási engedélyt. Az addig eltelő időszakban őket is maradéktalanul megilletik megszerzett jogosultságaik.

Célzott figyelemfelhívó közlemények jelennek meg

Akik 2020. december 31-én már életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodtak, idén június 30-ig nyújthatják be a letelepedett státusra szóló kérvényüket. A brit belügyminisztérium a minap széles körű kampányt indított annak érdekében, hogy azok a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok, akik még nem folyamodtak a letelepedett státusért, minél előbb tegyék ezt meg, tekintettel a közeledő határidőre. A kampány keretében célzott figyelemfelhívó közlemények jelennek meg a legnagyobb közösségi és szakmai médiaportálok – Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn – felületein, emellett a televízió- és a rádióállomásokon is elhangzanak felhívások. A brit belügyminisztérium hangsúlyozza, hogy a kérvényeket a mobil eszközökre letölthető, „EU Exit: ID Document Check” nevű alkalmazás használatával otthonról, akár 15 perc alatt is be lehet nyújtani. Az ügyintézéshez kidolgozott részletes útmutató magyarul is hozzáférhető a https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.hu brit kormányzati honlapon.

(MTI)

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2021. május 27. 16:04
Ha jól látom, a többi országhoz képest lényegesen kisebb arányban. Biztos azért, mert nálunk a legszarabb élni, mi?
simonvitéz
2021. május 27. 16:02
Nos, 2008 januárjában ugyanúgy 5 ezer font volt a számlámon, mint most, és ugyanúgy nem volt se lakásom, se autóm, mint most. Ellenben nagyon sok helyre jutottam el az elmúlt 10 évben, és valljuk be, azért halálra sem dolgoztam magam. De nem igaz, hogy mindenki az anyagiak miatt van itt. Ismerek olyat, aki súlyosan eladósodott, amióta itt él. A témához szolva, újabb libsi toposz dőlt meg, nevezetesen, hogy London a 2. legnagyobb magyar város.
geyza1947
2021. május 27. 15:55
Egy dolog biztos, ha Orbán nyer jövőre garantáltan ennek a huzszorosa fogja elhagyni az országot és azok fele értelmiség lesz a többi pedig szakmunkás és családjaik ! Na akkor majd lehet gondolkodni, hogy ki vitte a szemátdomra az országot !
Magyarok Pásztora
2021. május 27. 14:50
Aki menni akar rá kell adni a kabátot. Inkább kevesebb oroszlán mint sok nyúl vagy éppen patkány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!