Sára Botond: A Fővárosi Közgyűlés tagjai komoly döntés előtt állnak a rákosrendezői fejlesztés kapcsán (VIDEÓ)
A politikus szerint Karácsony Gergely javaslata veszélyes.
Újra tárgyalóasztalhoz ült a főváros és a kormány, a 3000 milliárd forint felhasználása kapcsán egyeztettek a felek, 3 fontosabb kérdésben nem jutottak még egyezségre.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, ötpontos megállapodást kötne a kormány a fővárossal. Ennek keretében a kormány 3 nagyobb budapesti projekt kivitelezését vállalná át a fővárostól. Emellett akár 3000 milliárd forint EU-s támogatás is juthat Budapestnek, ha a kormánynak sikerül elérnie Brüsszelben a keretbővítést.
Március 18-án csütörtökön bejelentette Fürjes Balázs, hogy háromezer milliárd forint extra támogatást javasol a kormány a fővárosnak. Most csütörtökön (03. 25.) folytatódtak a tárgyalások a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának (FKT) ülésén.
Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár és Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes beszámolót tartott az elért eredményekről.
Elosztási kérdések
Fürjes Balázs kezdésként elmondta: akinek problémája van azzal, hogy a nemzetállamok osztják el az EU-s pénzeket, azoknak nem a kormánnyal, hanem az EU-val vannak gondjai, hiszen a nemzetek Európájában ez a mechanizmus az elfogadott.
A kormány továbbra is 3000 milliárd forint EU-s támogatást szeretne Budapestnek juttatni. A főváros fejlettsége azonban nem tenné ezt lehetővé az EU-s szabályok értelmében, viszont a kormány szerint a brüsszeli 80 milliárdos minimum keret helyett 3000 milliárdra van szükség. Ezt az egészségügyre, közlekedésre, zöldítésre, valamint az oktatásra, az egyetemek fejlesztésére költenék a kormány tervei szerint.
Közvetlenül a kerületeknek juttatott támogatás
Múlt heti megegyezés volt, hogy az Egészséges Budapestért Programra a kormány 42 milliárdot oszt ki, ebből 10 milliárdot a kerületek kaphatnak meg a főpolgármester által meghatározott elosztásban. 75 százalékban ellenzékiek, 15 százalékban kormánypártiak kapták ezeket – emelte ki Fürjes.
Három projektet átvállalt a kormány
Közölte továbbá, hogy lezárták a megegyezést, miszerint a kormányzat befejezi a fővárosi vezetés által kijelölt 3 kiválasztott budapesti projektet:
A kormányzat kérte a főváros támogatását a Budapest Vasút 2040 elnevezésű vasútfejlesztési stratégia kapcsán, amely Budapestet és az agglomeráció vasúti összeköttetését erősítené. A stratégiát a kormány már elfogadta.
A főváros folyamatosan terjeszti be a terveket
Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettes elmondta, hogy maratoni egyeztetés nyomán születtek meg az eredmények. Kiemelte, hogy az EU-s pénzek elosztására létrehozott munkacsoport megszületése nem kéne, hogy szenzáció legyen, hiszen ennek kéne a normalitásnak lennie.
A főpolgármester-helyettes beszámolt arról, hogy eddig egy 300 milliárdos csomagra tettek javaslatot, de a fokozatosan nyújtják majd be a terveket, és egyeztetnek azokról.
Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi fejlesztések részét képezi az a program, amelyet tavaly indítottak el, hogy CT és MRI berendezésekkel szereljék fel a kerületeket, hogy a daganatos betegségek esetében minél hamarabb diagnózis születhessen, akár egy héten belül.
A főváros a zöld fejlesztésre is benyújtotta a tervezetét, amely nagyrészt megegyezik a kormány zöld programjával, így ebben bőven van közös nevező – mondta Kiss. Kifejtette, hogy az FKT ülések a fejlesztési pénzekről szólnak, nem az általuk megszorításnak nevezett intézkedésekről, amelyekről a későbbiekben tárgyalnak.
Három vitatott kérdés
Fürjes elmondta, hogy 3 vitás kérdés maradt:
A Galvani-híd kapcsán Fürjes kiemelte, hogy a kormányzati szándék egyértelmű, és felszólította a fővárost, hogy hozzon döntést arról, hogy támogatják-e a projektet.
Ennek kapcsán Kiss elmondta, hogy szerintük a híd bekötése a budapesti közlekedésbe nem olyan egyszerű, ahogyan azt a kormányzat elképzeli, és nem biztosak benne, hogy olyan módon tehermentesítené a várost, ahogy azt Fürjes felvázolta.