Különleges születésnapi meglepetés: így köszöntik a hazatérő Nobel-díjast, Karikó Katalint
A magyar kutató 70 éves lett.
A friss Széchenyi-díjas biológus szerint azért sikerült viszonylag gyorsan előállítani az mRNS típusú vakcinát, mert évtizedek során a technológia fejlődött.
Karikó Katalin exkluzív interjút adott a Hír TV Magyarország élőben extra című műsorának. A friss Széchenyi-díjas biológus, biokémikus, a Biontech alelnöke, a Pennsylvania Egyetem professzora elmondta: minden oltóanyagnak, a koronavírus-ellenieknek is lehet mellékhatása, de az sokkal kisebb kárt okoz az emberi szervezetnek, mint a megbetegedés. Az a technológia ugyanis, amit kutatótársaival közösen kifejlesztett jelentősen hozzájárulhat a koronavírus-járvány leküzdéséhez.
A kutatót a tudományos világban már a Nobel-díj esélyesei között is emlegetik
A kutatóbiológus kijelentette,
Karikó Katalin elmondta, azért sikerült viszonylag gyorsan előállítani az mRNS típusú vakcinát, mert évtizedek során a technológia fejlődött, így a kínai szakemberek által szekventált információt rögtön szét tudták küldeni a kutatóknak. De fejlődésen ment keresztül az mRNS is, amelyet már több mint tíz évvel ezelőtt is terápiás célokra fejlesztettek ki, és arra is felhívta a figyelmet, hogy már három esztendeje is alkalmazta a Moderna ezt a technológiát, akkor az influenza ellen vetették be. De több klinikai alkalmazásban is előrehaladott állapotban volt ez a fejlesztés – hangzott el.
A Pfizer vakcinája mind a brit, mind a brazil variánssal felveszi a harcot
A Biontech alelnöke azt is kijelentette, hogy a szakemberek véleménye szerint nem okoz vérrögképződést az AstraZeneca. De az is kiderült, hogy a Szputnyik V vakcina sokban hasonlít az Amerikában elfogadott Johnson&Johnson-hoz, így megfelelő védelmet nyújt. Majd Karikó Katalin ehhez kapcsolódva elmondta, immáron bizonyított az, hogy a Pfizer vakcinája mind a brit, mind a brazil variánssal felveszi a harcot.