Bajban a francia kormány: hatalomra kerülhetnek Orbán szövetségesei
A felméréseket a La Tribune Dimanche, illetve a Le Journal du Dimanche című hetilapok tettek közzé vasárnap.
Előre, egy összegben kapják meg a bértámogatást a járvány miatt nehéz helyzetbe került vendéglátóipari vállalkozók.
„A kormány változtat a vendéglátóiparban és a turizmusban érdekelt vállalkozók megsegítése érdekében – értesült a Magyar Nemzet. Az utólagos finanszírozás helyett az igénylő vendéglátósok
A modellváltást követően stabilizálódhat a piac, a turizmus újraindulásakor pedig az állásukban megtartott, gyakorlott munkavállalókkal nyithatnak meg az üzletek.
Heteken belül, egy összegben érkezik a bértámogatás
A lap úgy tudja, a kormány egy összegben kifizeti február végéig a bértámogatást.
Mivel a vállalkozások kilátásait elbizonytalanította az erősen bürokratikus támogatási rendszer akadozó működése, jelentősen megváltoztatták a munkahelyek védelmére kiírt pályázat elszámolási és finanszírozási rendszerét.
Az állami segítséget a jövőben nem az igényléssel érintett hónapot követően, azaz utófinanszírozással teljesítik, hanem a pályázók helyzetének könnyítése érdekében már az aktuális hónap elején megérkezik a cégekhez a munkavállalók bértámogatása. Azaz:
Az elszámolási rendszer pedig úgy változik, hogy a bérek kifizetését, illetve a dolgozó megtartását az érintett hónapot követően ellenőrzik. Ezzel biztosítja a kormány, hogy a munkahelyek védelme ne jelentsen indokolatlan megterhelést a házhozszállítás mellett is jelentős mértékű veszteségeket elkönyvelő vállalkozásoknak.
Nehéz helyzetben a vendéglátósok
A november óta tartó korlátozások, a vendéglátóhelyek bezárása miatt nagyon nehéz helyzetbe kerültek a vendéglátóiparban dolgozók. A kormány 27 százalékról 5 százalékra csökkentette ugyan az elviteles és kiszállított ételek áfáját, de vállalkozók az óriási bevételkiesésnek csak egy részét tudták házhozszállításból pótolni, a munkavállalók jó részének nem tudtak fizetést adni, adót, járulékot fizetni. Az utólagos bértámogatással azok tudtak élni, akinek volt elegendő tartalékuk
Januárban egyértelművé vált, hogy
A vendéglátósok emiatt tiltakozásokba, tüntetésekbe kezdtek, sőt sokan kijelentették, bármi lesz, kinyitnak február elején. A tartalékok hiányában sok munkáltató már eleve nem tudott élni az állami bértámogatás lehetőségével – ezen a helyzeten a modellváltás.
A kormány, meghallva a munkáltatókat képviselő szakmai szervezetek érvelését a kifizetésekkel kapcsolatos anomáliákról és a túlzottan bürokratikus pályázati igénylés folyamatának visszatartó erejéről. Az érintettek leginkább azt kifogásolták, hogy még januárban sem érkezett meg a novemberi bérek mellé járó állami támogatás. Most változik a helyzet, gyorsulópályán érkezik a segítség a cégekhez.
Itt pedig két interjút a témában:
(Magyar Nemzet/Mandiner)
Fotó: MTI/EPA/Sebastien Nogier