Uniós zászlót vittek a belgrádi tüntetésre, balhé lett belőle (VIDEÓ)
Úgy látszik, Szerbiában továbbra sem lesz színes forradalom.
Az utóbbi hetekben a vendéglátósok egyre nagyobb százaléka fejezi ki elégedetlenségét a kormány intézkedéseivel szemben. Mást mondanak azonban a szakmabeli érdekképviseletek vezetői. Körképünk a magyar vendéglátószektornak nyújtott támogatásokról és a nyitás tényleges megítéléséről.
Lassan a harmadik hónapot hagyjuk magunk mögött az újabb veszélyhelyzeti, koronavírus elleni intézkedések közepette. Budapesten – és egyre több vidéki nagyvárosban – egymást érik a biciklis, robogós ételfutárok; a piros és kék dobozok nemcsak a pandémia szimbólumai lettek, hanem a vendéglátó szektor túlélésének a kulcsai is. A magyar kormány a vendéglátóhelyek bezárásával párhuzamosan jelentette be, hogy az elviteles és kiszállított ételek áfáját öt százalékra csökkenti az eredeti 27 százalékról. A kedvezmény november 13-a óta él és sok vendéglátós túlélésének a zálogja, ugyanis a kiszállítás az egyetlen üzemelési mód a pandémia tombolása alatt.
amelynek folyósítását a kormányhivatalok az utóbbi napokban pörgették fel, hogy gyorsabb segítséget nyújtsanak a szektornak. A kormány a jelenlegi intézkedések meghosszabbításával március elsejéig a vendéglátóipart támogató intézkedéseket is fenntartja.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke és Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) elnöke szerint a csökkentett áfa nagyban segíti a szektort, az MVI elnöke pedig rámutatott a tényre, hogy az intézkedés a kormánynak sem okoz bevételkiesést, hiszen ha a most rendelő vendégeik az étterembe ülnének be, ugyanúgy öt százalékos áfával fogyaszthatnának.
A csökkentet áfa segítette a nehéz helyzetbe került vendéglátóipari szektort (MTI/Balázs Attila)
A segítség mértéke azonban sokak szerint nem elegendő és az utóbbi hetekben egyre jobban nőtt a feszültség a vendéglátósok soraiban; Budapesten egy vendéglátóhely tüntetésképpen ki is nyitott, a hatóságok azonban a hatályos intézkedések miatt bezárták; a Hősök terén pedig párszáz fős tüntetés is volt. A fokozódó elégedetlenséggel kapcsolatban Kovács László elmondta, hogy a vállalkozások több mint hatvan százaléka már nem rendelkezik egy hónapnál nagyobb tartalékkal sem.
A recesszió és a tartalékok felélése ugyanakkor az esetek többségében nem jelent azonnali csődöt, a kedvezményes hitelekkel és egyéb támogatásokkal, valamint a magyar kis- és középvállalkozásokat segítő intézkedésekkel ugyanis a szektor súlyos mértékű eladósodása is megakadályozható.
„Közel egy éve csak jelentős korlátozások mellett tudunk dolgozni; nincs olyan gazdasági modell, amely egy éven keresztül inaktívan fenn tud úgy maradni, hogy a költségeket is viselje a túléléshez és az újrakezdéshez” – fogalmazott az MVI elnöke, rávilágítva ezzel az állami támogatás szükségességére, kiemelve, hogy a 2008-as gazdasági világválság után hét év alatt tudott visszakapaszkodni a szektor a válságot megelőző szintre, ez az idő pedig most sem lesz kevesebb.
A nyitás azonban nem lehet megoldás, ahogyan arra Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) elnöke rávilágított, a szervezet szerint ugyanis a vírushelyzetre való́ tekintettel érthető az ágazatban dolgozók elkeseredettsége, azonban a nyájimmunitás eléréséig vagy a szakemberek által meghatározott átoltottsági szintig elkerülhetetlen az intézkedések teljes feloldása.
Abban mindhárom piaci szakértő egyetért, hogy az öt százalékos elviteli áfa veszélyhelyzet utáni meghosszabbítása sokat segítene a kilábalásban és adópolitikai előnye is lenne, Gál Pál Zoltán szerint ugyanis az ételek egységes áfabesorolása az adózásra és az adózói magatartásra is jó hatást gyakorolna. Ezt segíti ki a gyorsított bértámogatás is. Az előbbieken felüli intézkedésekkel kapcsolatban Kovács László MVI-elnök elmondta:
„a kiszállítás egy fontos szalmaszál, de nem oldja meg a vendéglátás jelenlegi problémáit”,
ugyanis az eddigi támogatások alapvetően a munkaerő megtartását segítették; egyrészt szociálpolitikai okok miatt, amelynek köszönhetően az emberek nem kerülnek az utcára, másrészt a munkaerőt meg is kell tartani a sikeres újrakezdéshez – ezt az elviteli áfacsökkentés sikeresen elérte.
Kovács László kiemelte, a csökkentett elviteli áfa megtartása mellett segítséget jelenthetnek az újraindításban a célzott támogatások, amelyeket a vendéglátóhelyek 2019-es nyeresége alapján lehetne kiosztani. „Ez a gazdaságfehérítést is elősegíti, mert ezek a cégek jogkövetőek voltak és sok adót fizettek a közösbe, azonban most segítségre szorulnak” – fogalmaz az MVI elnöke. Ebben a segítségben pedig partner a kormány is,
annak érdekében, hogy megtalálják a recesszióba süllyedt szektor számára legmegfelelőbb segítséget.
A piros és kék futárdobozok pedig a jövőben is velünk maradnak, hiszen minden egyes kiszállított hamburgerrel vagy pizzával, egy magyar kisvállalkozás túlélését segítjük.
Nyitókép: Kerek Melitta étteremvezető elvitelre szánt ételt ad át egy vevőnek a nagykanizsai Bankpalota étterem bejáratánál. MTI/Varga György