Az uniós és az orosz, esetleg kínai vakcinákkal februárban-márciusban beindul a tömeges oltás. Ez az új helyzet mennyiben erősíti meg a szektornyitás optimistább forgatókönyvét?
A járványügyi szakemberek tudják megítélni, hogy mikor lehetséges a nyitás. Mi is értelemszerűen azt gondoljuk, hogy a beoltottság függvénye a nyitás. Ezt látjuk nemcsak a magyar kormány, de minden külföldi kormány kommunikációjában:
minél gyorsabban leszünk túl az oltáson, annál gyorsabban lehet kinyitni.
A jelen információk alapján mikorra tenné a turizmus újraindításának hozzávetőleges időpontját?
Mi ezt nem tudjuk megmondani, és nem szeretnénk találgatni. Egy biztos: sajtóértesülések szerint eddig 100 ezer ember lett beoltva. Hogy milyen ütemben lehet oltani, azt mi nem tudjuk megítélni. Ha van orosz vakcina, lesz egymillió oltás, és gyorsan oltják az embereket, akkor nyilvánvalóan hamarabb ki lehet nyitni. Ezek azonban csak feltételezések.
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke
A múlt héten volt egy kommunikációs zavar: a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) kiküldött egy tájékoztatást, miszerint pünkösdig nem várható a korlátozások feloldása. A kormány ezt rémhírnek nevezte, önök pedig a közleményt visszavonták. Miből adódott a zavar?
Nézze, mindig sajnálatos, ha egy cégnek vagy egyesületnek a belső levelezése kikerül a nyilvánosságba. Más egy belső levelezés, és más egy, a nyilvánosságnak szánt közlemény.
Ez egy belső levél volt a tagságnak, amelyben mi kommunikáltunk egy olyan nyitási dátumot, amelyet az akkori tudásunk szerint feltételeztünk.
Benne volt a levélben, hogy ez egy feltételezés, és az is, hogy az egész szakma azt várja, hogy minél hamarabb lehessen nyitni. Hogy ez miért okozott ekkora kommunikációs zavart, annak megítélése nem az én tisztem.
A jelenlegi kormányzati kommunikációból a szakmabeliek értik, hogy nagyjából mi a kormányzati szándék a nyitásra?
Nem tudjuk, mi a kormányzati szándék erre. A kormány azt kommunikálja, hogy a nyitás az oltottság függvénye. Valószínűleg a kormányzat sem tudhatja, hiszen ez az egészségügyi szakemberek döntése. Addig nehéz megmondani, mi a B megoldás, amíg nincs meg az A.
A szektornak dobott állami pénzügyi mentőöv mire volt elég? Kiket tudott a felszínen tartani?
A vendéglátóiparban egyre feszültebb az emberek helyzete. Lassan egy éve zárva vannak.