A polgári demokrácia halott
Ezt az interjút még 2019-ben készítettük a marxista filozófussal. Újraközlésünk apropója, hogy január 15-én szerdán délelőtt emléktáblát avatnak Tamás Gáspár Miklós halálának második évfordulóján.
Nem versenyezni kell a férfiakkal, hanem támogatni őket, és fordítva nekik minket. Interjú.
„Miért szükséges a nőtagozat létrehozása?
Hiszek abban, hogy politikusként fontos odafigyelnünk, hogy a társadalomnak mire van igénye, és én azt érzékelem, hogy a női hang markánsabb megjelenésére a közéletben fokozott igény van, valamint a szövetségben rejlő erőre, hogy bátran és határozottan kiálljunk a számunkra fontos értékekért. Távol áll tőlem minden feminista hang, különösen a női kvóta kérdése, hiszen ne a lehetőség teremtse meg az igényt, hanem az igény a lehetőséget! Arra gondolok, hogy ha egy nő a közéletben szeretne érvényesülni, akkor legyen lehetősége rá, hogy egy támogató közegbe kerüljön, ahol nemcsak tapasztalatot szerezhet, hanem ő maga is képviselheti a számára fontos értékeket. De ez az út korántsem egyszerű, azzal is tisztában kell lenni! Én csak közel három éve vagyok a politikában, de látom, milyen komplex, erős személyiséget igénylő pálya ez, elfogadni a jogos kritikát, bírni a jogtalan kritikát, és tűrni a támadásokat, ez minden körülmény között része egy közszereplő életének. Ahogy nagy példaképem, Margaret Thatcher mondta, »erősnek lenni olyan, mint úrinőnek lenni. Ha bizonygatnunk kell, hogy azok vagyunk, akkor már nem vagyunk azok«. Az, hogy ki mennyire erős, az a megmérettetés függvénye is, de pontosan az a célom, hogy ezen dolgozzunk együtt mi, nők! Ezzel nem megkérdőjelezem az erősségünket, hanem pont az a célom, hogy a meglévő erőt hozzuk felszínre. Nekem az a tapasztalatom, hogy férfiak és nők nagyon jól ki tudják egészíteni egymást, és ahogyan ez minden munkahelyen, így a közéleti világban is hozzáadott értéket jelent, nem versenyezni kell a férfiakkal, hanem támogatni őket, és fordítva nekik minket.
A 21. század számos kihívás elé állítja a keresztény-konzervatív értékek védelmét, így értelemszerűen azokat a nőket is, akik kiállnak mellettük. Ha valaki nem hisz erősen önmagában, a közélet nem neki való, ezt már látom, legyen nő vagy férfi az illető. Ezért tartom fontosnak egy Nőtagozat létrehozását, mert ez a közös munkák, célok megvalósítása mellett a tapasztalatcseréről is szól, segítsük egymást, ahogyan tudjuk, és adjuk át a tudásunkat, tanuljunk meg egymás szövetségesei lenni, ne vetélytársak, mert az egyedüli harc hosszú távon a legerősebbet is kimeríti. Aki magáénak vallja a kereszténydemokrata értékeket, szövetségesben gondolkodik és mindenek felett a hazáját akarja szolgálni, közöttünk a helye, de csak annak. A Kereszténydemokrata Néppártban is számos hölgy van, akik aktív részesei közéletünknek, és vannak, akik szeretnék kipróbálni magukat, de szükségük van egy támogató, biztató közegre. Mi nem a kvótákban vagy más erőltetett megoldásokban látjuk a nők hangjának képviseletét – hiszen rátermettségüket senki nem vonhatja kétségbe – hanem abban, hogy olyan fórumokat, platformokat kínálunk nekik, ahol jobban eljuttathatják üzeneteiket, gondolataikat a nyilvánosság felé.
Mi lesz a legfőbb feladata a nőtagozatnak?
A KDNP Nőtagozatának a legfontosabb feladata, hogy a kereszténydemokrata politikai üzeneteket a nők hangja által is gazdagítva markánsan képviselje. Merjük megmutatni, hogy egyszerre vagyunk modern, keresztény nők, akik büszkén kiállnak a hagyományokért, a család fontosságáért, a nemzeti identitás és a környezet védelméért. Két részre osztanám az alapvető feladatainkat: egyrészről segíteni kívánjuk a KDNP egyéni képviselőinek munkáját a számukra fontos helyi ügyekben, másrészről a társadalom számára fontos kérdéseket a kereszténydemokrata értékekkel összhangban képviselni. A globalizáció kihívás elé állít minket, a liberalizmus mindent megtesz, hogy kilúgozza hagyományos szerepünket és értékeinket, számos feladatunk van. A nők szociális érzékenysége, a környezet védelme iránti elkötelezettségük nagyon erős, ráadásul vannak közöttünk polgármesterek, alpolgármesterek, pedagógusok, orvosok, jogászok, az élet minden területéről, ezért adja magát, hogy társadalmi tudatosságot növelő rendezvényekben és programokban is gondolkodunk.”