Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Százéves korában elhunyt Gelsey Vilmos nemzeti érzelmű, világpolgár bankár.
Báró gelsei és beliscsei Gelsey Vilmos (William de Gelsey) magyar születésű brit közgazdász, bankár 1921-ben született Bécsben. A gelsei és beliscsei báró Gutmann család sarja volt, apja családja az első világháború után vesztette el horvátországi birtokait. A budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumban tanult, majd apja nyomdokain haladva a cambridge-i Trinity College-ban szerzett természettudományi MA fokozatot. A negyvenes években maradt kint véglegesen Nagy-Britanniában. Az Imperial Chemical Industries cégnél szerzett szakmai gyakorlatot, majd a vezetési tanácsadás felé fordult. Előbb a Hill Samuel & Co ügyvezető igazgatója lett, később az Orion Royal Bank nevű jelentős nemzetközi konzorciális (NatWest/Chase/WestLB/Royal Bank of Canada/Credito Italiano/Mitsubishi Tr) befektetési bank ügyvezető igazgatója, majd elnökhelyettese lett. Gelsey1988-ban költözött Bécsbe, ahol a mai UniCredit Bank (korábbi Creditanstalt) tanácsadója lett.
Mivel a Richter Gedeon privatizációjának tanácsadója a Creditanstalt magyarországi leánycége volt, a privatizációt követően, 1995-ben Gelseyt a Richter igazgatósági tagjának választották. Négy évvel később az igazgatóság elnöke lett.
Testvérével, Gelsey Sándorral együtt jelentős szerepet játszott abban, hogy a több, mint 300 éves Királyi Egyetemi Katolikus Gimnázium (amelynek a működését 1948-ban betiltották) visszakapja eredeti épületét. Az épületet hároméves pereskedéssel visszaszerezték a Demszky Gábor vezette fővárosi önkormányzattól.
Orbán Viktor 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntette ki a bankárt.
Gelsey Vilmos báróval a Mandiner 2016-ban készített nagyinterjút.