„Amikor beléptünk a hallgatók által védett épületbe, évtizedes pusztulatot tapasztaltunk” – mondta Szarka Gábor kancellár a zárt körű bejáráson. „Ha az ember látja az új épületeket a régiekhez képest, és ismeri a kuratórium ígéretét, hogy minden tanár változatlanul folytathatja a munkáját, akkor vajon mi a kérdés, mi ellen tiltakoznak? Vagy nem látják a valóságot, vagy nem akarják látni.”
A Színház- és Filmművészeti Egyetem történetének legjelentősebb fejlesztési programja vette kezdetét, amelynek első lépéseként februártól új intézetnevekkel és megújult, modern oktatási helyszínekkel várják a hallgatókat és oktatókat.
A névadással az egyetem tiszteleg az Oscar- és Emmy-díjas nemzetközi hírű operatőr előtt, aki 1955-ben végzett a jogelőd intézményben. A mozgóképművészeti képzés a Szentkirályi utcai, mintegy 2254 m2 alapterületű épületből a Duna Televízió egykori székházába költözik, ahol az eddiginél közel kétszer nagyobb, 4715 m2-es oktatási helyszín várja a hallgatókat és az oktatókat.
Az SZFE régi Róna utcai épülete:
Az új Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet a régi Duna TV székházban kap helyet:
Az épületrész felújítása érinti a gépészeti, építészeti, elektromos és IT rendszereket is.
Így nézett ki az operatőr szak korábbi bázisa:
A tervek szerint az Uránia Filmszínház a jövőben a színházi és a mozgóképes képzést egyaránt kiszolgálja majd. Az Egyetem Szentkirályi és Rákóczi úti épületeiben a színművészeti képzés kap helyet,
A névválasztással a Kossuth-díjas színészóriás előtt kívánnak fejet hajtani. Sinkovits Imre 1947-től volt az Egyetem (akkori nevén Színház- és Filmművészeti Főiskola) hallgatója. Ahogyan a napokban már megírtuk, az SZFE felkérte a 2021/22-es tanévben induló osztályok vezetőit. „Az osztályfőnökök a magyar színházi élet elismert személyiségei, akik nagy ambícióval és izgalmas tervekkel várják a megújuló Egyetem hallgatóit” – fogalmaztak.
Szarvas József, a prózai színészek új osztályvezető tanára, egy lapunknak adott interjújában úgy fogalmazott: a korábbi épületek eladásával „egy régi adósság törlesztése veszi kezdetét”.
Az Egyetem harmadik, a hallgatók elméleti oktatásáért felelős intézete
Németh Antal a magyar színháztörténet egyik legjelentősebb alakja, rendezője, aki 1935 és 1944 között a Nemzeti Színház igazgatója is volt. A színművészeti és drámaelméleti képzések helyszínein a próba- és zenetermek, tantermek, folyosók, lépcsőházak, mellékhelyiségek felújítása is megtörténik. Az évtizedek óta elhanyagolt, lelakott ingatlanokban mindössze két hónap alatt elvégzik az elmaradt felújításokat.
Az egyetem filmintézetének új épületében Sára Balázs, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet új vezetője kalauzolt bennünket.
Az infrastrukturális fejlesztések részeként a Vas utcai kollégiumhoz képest lényegesen színvonalasabb, felújított, önálló kollégiumi épület várja a hallgatókat,
Képek a régi Vas utcai kollégiumról: