„El kell vállalni a feladatot!” – Szarvas József, az SZFE új tanára a Mandinernek
2021. január 19. 17:00
„Jó lenne megtudni, hol romlunk el. Mi ez a furcsa, nem létező virtuális közeg, amit körénk teremtenek? Lehet, hogy két szekértáborban ülünk? Az óriási nagy baj, hiszen az már nem a színházról szól ugyanis” – mondja Szarvas József lapunknak. Az SZFE leendő tanárát kérdeztük tervekről, az egyetem újrapozicionálásáról, szakmai- és emberi viszonyokról.
2021. január 19. 17:00
p
0
0
143
Mentés
Eleinte csak kiszivárgott, de mára nyilvánossá vált egy lista az SZFE új tanárairól, amelyen ön is rajta van. Pontosan hogyan zajlott a megkeresése?
A felkérés sima és egyszerű volt, inkább a gondolkodási idő tartott kicsit hosszabban. Kérdéseket kellett feltennem magamnak, és azokra saját meggyőződésű válaszokat adnom. Önmagában a megtisztelő felkérésre mondtam igent. De persze tisztában vagyok azzal, hogy
békeidőben egy egyetemi tanári kinevezés nem lenne sajtóvisszhangos hír.
Mire szólt a felkérés?
Színészmesterség tanítására kértek fel.
Mint óraadó, vagy mint osztályvezető tanár?
A prózai színész osztály vezetőtanára leszek, melyben Rátóti Zoltán lesz a segítségemre. Épp most vettem le a polcról Sztanyiszlavszkij ide vonatkozóit.
Mi motiválta, hogy végül rábólintson?
Van bennem egy nagy adag kíváncsiság, és azt gondolom, tudnék mit tanítani a fiataloknak. Van jó pár olyan gondolatom, kérdésem, amely egy színészi pályára készülő fiatal számára izgalmas lehet. Most a diákokkal együtt magam is pályakezdő leszek. Több mint negyven magam mögött hagyott évaddal is csak azt mondhatom, a kihívás még mindig a legjobb kifejezés.
De. Azt is tegyük hozzá azonban, hogy régi adósság törlesztése veszi kezdetét. De az épületek sorsa felől nincsenek információim.
Miben lesz más vagy több az új SZFE?
Más lesz, több és új. Nekem. (nevet) A derűt félretéve, annak idején már egyszer volt szerencsém Horvai István és Kapás Dezső mesterek mellett óraadó tanársegédként jelen lennem a főiskolán. De elég régi história, és kevés kapaszkodót ad a mostani helyzetben. Másfelől
nehéz megmondani, mikor és hogyan sikerül majd a szakmánk életében, rangjában újrapozicionálni az egyetemünket.
De a diákok érdeke ezt kívánja.
Mit takar az újrapozicionálás?
Nézze, az egyetemen – ha csak a színészosztályokat veszem – pályatársaim dolgoznak, dolgoztak és fognak a jövőben is dolgozni. Fontos beszélgetések várnak ránk: arról, hogy mi történt itt az elmúlt fél évben, mi folyik most, és merre menjünk tovább a jövőben. Már csak azért is muszáj lesz átrágni ezeket, mert egy zseniális hivatás a miénk, amit csak nyitottan, kitárt szívvel és odafigyeléssel, ugyanakkor kellő szigorral érdemes csinálni.
Upor László szerint az egész helyzet olyan, „mintha két SZFE volna”. Szerinte „nem is ugyanazt a filmet nézik a kinevezett vezetők és az egyetem közössége, de semmiképpen nem ugyanabba az irányba mutatnak a reakciók”. Mit gondol?
Ez egy olyan gondolatsor, amit sem jogom, sem okom nincs véleményezni. Upor Laci így látja a helyzetet. Én szigorúan színházról beszélek. Természetesen mint magánembert
nagyon rosszul érint, hogy olyan szempontok mentén szakadt ketté a közeg, amelyeknek nem is lenne szabad jelen lennie a szakmánkban.
Rossz ezt látni. Néha beleolvasok és belehallgatok nyilatkozatokba vagy cikkekbe, és látom, hogy egyrészt félelmek és szorongások, másrészt „földönfutóvá tételre” biztatások vannak. Egészen különös és a humánumon kívül való dolgok ezek. Mindezt úgy, hogy egyébként jól ismerjük egymást, hiszen nagyon szűk kör ez. Olyan mondatok röpködnek a világhálón, amelyek elborzasztanak. Mi nem ilyenek vagyunk! Ezen muszáj lesz oldanunk. Azt tanultuk és tanuljuk: rossz az a színdarab, amelyben jók és gonoszok vannak. A szerző minden hősének oda kell adja az igazság morzsáját. Ez talán az életben is hasznosítható lenne.
Egymás között, négyszemközt nincs ez így?
Együtt próbálunk színházban, filmben, rádióban, szinkronban. Jó lenne megtudni, hol romlunk el. Mi ez a furcsa, nem létező virtuális közeg, amit körénk teremtenek?
Lehet, hogy két szekértáborban ülünk? Az óriási baj lenne!
Az már nem a színházról szól ugyanis. Ne okozzunk helyrehozhatatlan csalódást. Nemsokára folytatódik a tanév. El kell vállalni a feladatot!
Mire számít, csillapodnak az indulatok, vagy más csatornákon folyik majd tovább az ellenállás?
Az elmúlt százhúsz évben öt államalakulathoz tartozó Csallóközben már a klub puszta működése is csodának számít, ám a DAC a megmaradás és a nemzeti összetartozás szimbóluma lett. Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
Hogyan lehetséges, hogy a történelem összes kultúrája észak, dél vagy kelet felé orientálódott, és sohasem nyugat felé? Az égtájak kultúrtörténete színesebb és tanulságosabb, mint azt a GPS korában bárki gondolná – állítja Jerry Brotton, a reneszánsz professzora.
„Nem tudtam mindenkinek elmondani, hogy ne haragudjatok, de akit láttatok a filmvásznon, az nem én voltam” – idézi fel a művész, akit a '80-as években Beri Ary-ként ismert Magyarország.Interjúnk.
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
p
8
2
26
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 143 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Porkoláb Zsuzsa
2021. január 20. 21:39
Csak az egyenes út. Senki se felel más hibájáért. Békét, békét, békét, szeretet egymás felé, mert ez most háború.
Rossz volt és ma is rossz nézni, amit SZFE leművelt.
Ne menjenek abba az irányba az újak.
Szóba kell állni az új vezetéssel a régieknek. Mert azt
,,CSAK HISZIK, HOGY IGAZUK VAN ÉS LESZ,,.
Ne emlékeztessenek régi komcsi időkre, szenvedett népünk, eleget, alattuk, jobb ez fel nem sorolni és nem is emlékezni. Bár ez nem könnyű.
Ezt várjuk az új vezetéstől, új tanároktól. 3-szor erősebb szeretet egymás felé!
Jellem nélkül nincs ember.
minden tiszteletem az övé, de ahhoz, hogy egyetemen taníthasson valaki, ahhoz megfelelő képesítés IS kell. tanárképző főiskola, utána szakosodni. ez megvan? mert ha nincs, akkor legfeljebb megbízott óraadó lehet (tudtommal), nem osztályozhat és így tovább.
a többi tanárnak van? vagy ez bizonyos egyetemeken nem kötelező?
A f@szkalap Fiala műsorában nyavajgó haladár bagolyköpet arról síránkozik, hogy "A teljes magyar felsőoktatás Fidesz-közeli kuratóriumok kezébe kerülhet".
Árulkodó elszólás! Azt jelenti, hogy jelenleg a teljes felsőoktatás a balliberális szarházyak kezében van. Mostantól remélhetőleg másként lesz. Az MTA egy nagy falat, az is tele van rettegő haladárral. Ott vannak még a Képzőművészeti, az Iparművészeti Egyetemek, az Állam- és Jogtudományi Egyetemek, valamint az ELTE irodalom, filozófia képzése, valamint a "russzisztikai Intézet" teles tele komnunistával.
Sz. Bíró Zoltán, Krausz Tamás és az általa szervezett szélsőséges interna.cionista náci-kommunista kör (aki idősebb, érti mit jelent).