Az átláthatóság mítosza

A magyar társadalomnak joga van megismerni, hogy külföldi kormányok és szervezetek mire adnak milliárdokat hazai sajtótermékeknek és nyomásgyakorlóknak.

Szalay Péter nem tartja egyértelműen propagandának az installációt.
Nyilatkozott az Euronewsnak Szalay Péter, akinek a Black Lives Matter-ről szóló alkotását két hétre tervezik felállítani Budapesten, az ellenzéki vezetésű Ferencvárosban. A IX. kerület polgármestere, Baranyi Krisztina szerint fontos az installáció felállítása a fővárosban, mert
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy decemberi kormányzati tájékoztatón a ferencvárosi szobor ügyében úgy fogalmazott, hogy a Black Lives Matter az Egyesült Államokban alapvetően egy rasszista mozgalom, amely nem ismeri el egyenjogúaknak a színesbőrűeket és a nem színesbőrűeket, ami minden normális, a 20. század mércéit elfogadó emberi jogi gondolkodással ellentétes. „Ezért nem az a rasszista, aki a BLM-mozgalomnak állítandó szobrot ellenzi, hanem az, aki szobrot állít” – hangsúlyozta a miniszter.
Szalay – mint az interjúban elmondja – számított rá, hogy belpolitikai üggyé fog válni a BLM-installáció terve. Arra, hogy az ellenoldal a szobor ledöntésével fenyegetett, így reagált: „Számítok rá, hogy baltával verik szét. Én hőre lágyuló műanyagból nyomtatok darabokat, amikor készítem, aztán azokat összelegózom, és a szobor felállítása után várom majd, hogy mi fog történni. Ha megrongálják, akkor a sérült darab utólag is pótolható. De ennél érdekesebb, hogy az is dokumentálható, ahogy ezt az installációt esetleg ledöntik, szétverik. Remélem lesz ott térfigyelő kamera, aminek a felvétele használható, de lehet, hogy érdemes előre gondoskodni arról, hogy legyen megfelelő minőségű képrögzítés.
A szobor ledöntéséről készülő felvétel a mű mellé kerülne, utóéletet adva az installációnak.”
Azt viszont furcsállja, hogy már azelőtt ezzel fenyegetőznek, hogy látták volna a kész művet. „Az USA-ban a mozgalom részeként elkezdtek szobrokat ledönteni, itt pedig egy szobrot inspirál a téma. Fontos megemlíteni, hogy az alkotás mind a két narratívát hordozza, tehát nem egyértelműen egy BLM-propaganda szobor. Úgy értelmezhető, hogy megjeleníti mindazt, ami felforgatta az Egyesült Államokat” – fogalmazott a szobrász.