Sajnos nem vicc: drogszobákat alakítanának ki Karácsonyék a szórakozóhelyeken (Videó)
Szentkirályi Alexandra bemutatta Budapest ötéves „drogstratégiájának” egyes részleteit.
A kormány eddig összesen tizenhét és fél millió oltóanyagot kötött le – számolt be róla a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Kedden 10.30-tól a Kormányinfón ismertette a legfrissebb kormányzati döntéseket Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. „Sem a világban, sem Európában komoly javulásról nem beszélhetünk, ez továbbra is a vakcinával következik majd el, ami talán egyre közelebb van” – kezdte a koronavírussal kapcsolatos beszámolóját Gulyás Gergely. A miniszter rámutatott, hogy a korlátozásokat egész Európában vagy fenntartották vagy szigorították. „Itthon szentestére mégis indokolt kivételt tenni, ezért a kijárási tilalmat december 24-én a kormány felfüggeszti” – hangsúlyozta hozzátéve, hogy
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta azt is, hogy szenteste is érvényben marad a családi találkozókon a létszám maximalizásála, de a 14 év alatti gyermekek nem számítanak bele a 10 fős családi összejövetelekbe.
Koronavírus új törzse Londonból
Gulyás Gergely szerint a kormány gyors döntést hozott az Egyesült Királyságban kimutatott új koronavírus-törzs ügyében, amikor lezárták a légiközlekedést a szigetországból., rámutatva, hogy az unió tagállamainak többsége is így tett. „Nem nehéz felmérni a veszélyességét annak a vírusmutációnak, amit Nagy-Britanniában fedeztek fel” – fogalmazott, ugyanakkor megnyugatónak nevezte, hogy a kifejlesztett vakcinák hatékonynak bizonyultak az új vírustörzs ellen.
A miniszter a hazai koronavírus-adatokkal kapcsolatban kijelentette: „úgy tűnik, túl vagyunk a járvány második hullámának csúcspontján a fertőzések tekintetében”. Úgy folytatta: „ez reményeink szerint azt is jelenti, hogy napokon belül az elhalálozások száma is követni fogja a fertőzésszámok csökkenését”.
Vakcina
A kormány meghallgatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatását a vakcina ügyében. Ezzel kapcsolatban a miniszter elmondta: „számtalan bizonytalanság van még, de ami biztos, hogy december 27-től a Dél-pesti Centumkórházban mintegy 5500 vakcina segítségével kezdik meg az oltást”. Hozzátette:
„a covid-osztályok egészségügyi dolgozói lesznek az első oltottak”.
Gulyás Gergely ismét hangsúlyozta, hogy a kormány minden oltóanyaggyártóval tárgyal, nem csak az uniós partnerekkel, de keleten Kínával és Oroszországgal is. „Azt reméljük, hogy ha a kínai vakcina engedélyezése megtörténik, akkor onnan is jelentős szállítmányokat kaphatunk” – mondta.
A miniszter mindenkit arra kért, hogy ha szeretne résztvenni az oltási programban, akkor regisztráljon a vakcinainfo.gov.hu honlapon. Hozzátette, hogy ezt eddig már több mint háromszázezren megtették. A vakcinánál maradva Gulyás Gergely beszámolt arról is, hogy a kormány eddig összesen tizenhét és fél millió oltóanyagot kötött le. „Bőséges vakcinamennyiség áll majd rendelkezésre” – mondta.
Gazdaságvédelmi akcióterv
A gazdaságvédelmi akcióterv újabb lépéseiről beszámolva a miniszter kijelentette: „a hitelmoratorium meghosszabbítása a gazdaságvédelem legfontosabb döntése”. Elmodta: „itt a családoknak és a vállalkozásoknak is komoly védelmet jelent az, hogy 2021 jan1-től folytatódik a hitelmoratorium”. Rámutatott, hogy az intézkedésre jogosult 2,6 millió ember 56%-a igénybe is vette ezt.
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a bankok nyilván nem örülnek ennek a döntésnek és lényegtelen milyen tájékoztatót küldtek a pénzintézetek az elmúlt hetekben, a kormány álláspontja egyértelmá: „aki fenn akarja tartani a hitelmoratóriumot, annak továbbra sem kell semmit tennie”.
Arról is beszélt, hogy a kis- és közepes vállalkozások és az egyéni vállakozások iparűzési adója január 1-től a felére csökken. „Ez azokat a vállalkozásokat érinti, ahol az éves bevétel nem haladja meg a négymilliárd forintot” – tette hozzá. Az iparűzési adóval kapcsolatban kifejtette, hogy bár annak csökkentése az önkorményzatokat érinti hátrányosan, de még így is a 2011-es szinthez képest közel 50%-al többől gazdálkodhatnak. „Míg az önkormámnyhatok 2011-ben 460 milliárd forintot kaptak az iparűzési adóból, ez 2019-ben már 800 milliárd forint volt” – mutatott rá.
(Cikkünk frissül.)
(Képünk illusztráció, fotó: MTI/AP/Pool/Jacquelyn Martin)