Francesca ismét alapos és zseniális!
Ezt ismét muszáj elolvasnia mindenkinek, és kéretik terjeszteni.
Összeszedtük az online és a hetilap idei legfontosabb, közéleti témájú anyagait. Vagyis erről szólt 2020 szerintünk, illetve az általunk megszólítottak szerint.
Az év vége mindig az összegzés ideje, így van ez a Mandinernél is. Arra gondoltunk, megmutatjuk az 5 legfontosabb, az online és a hetilap felületén megjelent közéleti, azaz a belföldi történéseket érintő idei írásunkat. A válogatás belső szavazás eredménye, szubjektív, ám újraolvasva az anyagokat – amelyre ezúttal kedves olvasóinkat is tisztelettel kérjük –, alighanem egyfajta lenyomatai is az idei, koronavírussal terhelt esztendőnek. S végül lett egy bónusz anyag is.
***
„Hiába gondolom azt, hogy jobban tudnék boldogulni a világ más pontján, a jobb élet nem fizetség azért, hogy elhagyom a saját kultúrám és szülőhazám” – véli Fa Nándor. A világjáró vitorlázóval már április elején, székesfehérvári műhelyében beszélgettünk az akkoriban berobbanó járványhelyzetről, a migrációról és a klímaváltozásról is. Akkor még nem tudtuk, meddig tart a védekezés, ám buzdítása sajnos még ezekben a hetekben is aktuális: „Szeretjük vagy nem, most fegyelmezetten ki kell tartani. Viselkedésünk emberségvizsga is önmagunk és mások előtt.”
***
Az ismert, ám a nyilvánosságtól jó ideje visszavonuló pszichiáterrel noszvaji éttermében beszélgettünk, már a két vírushullám között. „Pozitív lenne, ha az emberek beismernék önmaguknak, hogy nem a világ a felelős a katasztrofális életükért, hanem ők maguk” – figyelmeztetett a Mandiner hetilapnak adott interjúban, hozzátéve, már az óvodában el kellene kezdeni oktatni a mentálhigiénés konfliktuskezelést. A családi közösségek fontosságát is kiemelő egykori megmondó emberrel beszélgettünk a magyarok lelkiállapotáról, férfi-női szerepekről és a fogyasztói társadalom ártalmairól is.
***
Részben a járványügyi intézkedésekkel összefüggésben, de ugyancsak meghatározta az egész évet a baloldali vezetésű Fővárosi Önkormányzat és a kormány vitája. Október elején ezért vitainterjúra kértük fel Karácsony Gergely főpolgármestert és Fürjes Balázst, a Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkárt. Előbbi nem vállalta, így külön beszélgetések készültek. Karácsonyt kampányígéreteivel és a judapestező jobbikos borsodi jelölt támogatásával is szembesítettük, míg Fürjest Budapest valós pénzügyi helyzetéről is kérdeztük.
***
„A forgalmi dugók a Balaton felé” – ez a mai magyar társadalom „lélegzete” egy képben Kötter Tamás szerint. A budapesti elitről, férfi- és női sorsokról, világháborús honvédekről író, a médiában is egyre többet szereplő szerzővel és ügyvéddel a kultúrharcról, a globalista–lokalista konfliktusról, a „betokosodott” SZFE-ről és a magyar irodalom fekete lyukairól novemberben beszélgettünk. Vagyis a 2020-as magyar közéletet ugyancsak meghatározó témákról. Kötter vallja: „Aki a kultúrát megnyeri, hosszú távon az nyeri meg a politikai harcot.”
***
Mármint az egykori emblematikus szerzőtárs, Bródy János helyett, annak „csasztuskája” miatt, amelyet a „szabad ország, szabad egyetem” jegyében tüntető hallgatóknak írt. Az Illés és a Fonográf egykori énekese, gitárosa a Mandiner hetilapnak adott, nagy vihart kiváltó interjúban beszélt arról is, Amerikában már győzni látszik a világbolsevizmus, míg itthon az Orbánt mindenáron eltakarítani kívánók SZDSZ módra kiáltoznak nyugati segítségért. Azt is mondta, az összekapaszkodó ellenzék egy zártosztály.
***
A koronavírus-hullám első hulláma idején különösen a fővárosi szociális intézményekben szedte áldozatait a kórság, elsősorban is a Fővárosi Önkormányzat által fenntartott Pesti úti idősotthonban. Az ottani, finoman szólva is gyalázatos viszonyokról elsőként a mandiner.hu számolt be. A felelősség-áthárítási viaskodások után érdemes újraolvasni, hogyan is kezdődött ez a szomorú történet.
fotók: Földházi Árpád, Ficsor Márton, MTI