Megköszönöm Veszprémy László Bernátnak, a – helyesen – nem elefántcsont-toronyban üldögélő fiatal történésznek, életem tudományos főművéről írt recenzióját. Szuverén szerző szuverén és korrekt véleménye, nincs okom vitázni vele.
Joggal teszi hozzá témámhoz, hogy 1919-21-ben, látva a trianoni igazságtalanságot, a magyarok iránti régi rokonszenv sokakban föléledt – nemcsak az angolok között. Nagy-Britanniában a békeszerződés ratifikációjakor a Parlament mindkét házában el is hangzott néhány kemény bírálat a méltánytalan eljárás és rossz döntés okán, de ez nem változtatott az eredményen. Úgy látom, hogy egyetértünk abban, ha nem veszett volna el a presztízs 1914 előtt, amit fölerősített a háború, a győzelem érdekében akkor is a Monarchiát fölosztó politika kerekedett volna fölül, de jobb határokat kaphattunk volna, a Seton-Watson által is szürke zónának nevezett határmenti magyar területek nem vesztek volna el.
Veszprémy épp csak érint egy komoly vitát érdemlő aktuálpolitikai kérdést: érdemes-e figyelni a mai kormány politikáját bíráló külföldi hangokra, pláne megszívlelni azokat, vagy a kutya hadd ugasson, fő, hogy a karaván haladjon.
Nem gondolom, hogy elegendő csupán a tekintélyekre hivatkozni, még akkor sem, ha Széchenyi István írta az Önismeret c. munkájában 1857-ben: „A sok tényező közül, melyek segítenek abban, hogy fajunk megmentessék a teljes megsemmisüléstől, kétségtelenül legfontosabb az a vélemény, melyet rólunk külföldön táplálnak”. Ugyanakkor érthető és indokolt a sértések visszautasítása: „Ne bántsd a magyart!” Zrínyi Miklós 1660-ban a török szultánnak és a Habsburg uralkodónak üzente ezt, Kodály Zoltán Zrínyit idéző zenéje pedig 1954-ben – mindenki érezte – a szovjet imperializmusnak és magyar szekértolóinak szólt. Én nem hiszem, hogy az Európai Unió, annak parlamentje és tisztségviselői bántani akarnák azt a magyarságot, amelyet 1989/90-ben az egész világ ünnepelt.
A politikai természetű bírálatokban szinte mindig van túlzás, félremagyarázás, és ez a magyar politikáról az elmúlt tíz évben elhangzottakra is érvényes. Mi ezzel kapcsolatban a teendő, mi a helyes válasz a külföldi bírálatra? A megsértődés sosem jó politika, a harag pedig mindig rossz tanácsadó. Történeti és politikai tapasztalatokra épülő meggyőződésem szerint érdemes megfogadni Illyés Gyula 1943-ban a nemzeti önismeretről folytatott vitában elhangzott tanácsát: az erős nemzet képes „szembenézni a kedvezőtlen véleménnyel, vagyis nyugodt férfiassággal megvizsgálni: nem az igazat mondják-e? Nem kitűnő leckealkalmak-e elsősorban hibáink levetésére? Csak ezután _ az esetleges hibák elismerése és leküzdése után _ foghatunk abba, amit ma legtöbben az első tennivalónak mondanának: az ellenséges propagandát ellenpropagandával legyőzni.”