Az ellenzéki szavazók a miniszterelnök-jelöltre mindenképpen, egyéni képviselőjelöltekre csak akkor támogatnák az előválasztást, ha az indokolt – áll az IDEA Intézet kutatásában.
2020. október 27. 10:16
p
0
0
53
Mentés
Az IDEA Intézet 2020. szeptember 30 – október 4. között készített felmérése szerint az ellenzéki szavazók többsége egyre jobban ismeri a választásokon elképzelhető együttműködési formákat, azok kormányváltást eredményező feltételezett hatásait. Elsöprő többségük támogatna valamilyen esetben egy miniszterelnök-jelölt személyét eldöntő előválasztást. Ez nem meglepő, hiszen az utóbbi időben az ellenzéki nyilvánosságban több olyan párt vagy mozgalomvezető személy is növelte ismertségét, akik sokszereplőssé tennék a pozíció kiválasztásáért folytatott rivalizálást.
Ez egy olyan szokatlanul egységes és magas elfogadottságot jelentő arány, ami világos üzenet az ellenzéki pártok vezetői számára. Ehhez képest árnyaltabb a megítélése az egyéni választókerületek szintjén megrendezendő előválasztásnak, ugyanis az ellenzéki szavazók többsége csak ott tartana előválasztást, ahol több esélyes jelölt is indul a pozícióért – áll az IDEA Intézet kutatásában.
A vizsgálat szerint az ellenzéki szavazók 93 százaléka támogatja a miniszterelnök-jelölt személyét érintő előválasztás megrendezését. 58 százalékuk mindenképpen szükségesnek tartaná, 35 százalékuk csak akkor, ha erről az érintett pártok nem képesek időben megállapodni.
Az ellenzéki szavazók többsége (52%) nem támogatja az előválasztást a listán szereplők sorrendjére nézve. Okkal feltételezhetjük azt, hogy a válaszadók szerint a listákon szereplő politikusok pozícióját leginkább a pártoknak kell meghatározniuk. A kormányváltó szavazók egy része (40%) azonban úgy gondolja, hogy ezen a szinten is beleszólna a pártok között kötött megállapodásban.
Az egyéni jelöltek kiválasztásában is a korábbi előválasztási technikákat értékelő racionalitás jellemzi az ellenzéki szavazókat. 54 százalékuk csak azokban a választókerületekben tartana a közös ellenzéki jelölt személyéről előválasztást, ahol több esélyes jelölt is indul a pozícióért. Harmaduk (33%) még akkor is előválasztással legitimálná a véglegesen induló ellenzéki jelöltet, ha egyértelműnek tűnik esélyességének és támogatottságának kiemelkedő szintje.
Akik a gyűlöletre, a negatív érzelmekre, a rombolásra építenek, azok meglehetősen sérült pszichéjűek, ez tehát visszaigazolhatja Magyar erősödésének okát. Ungváry Zsolt írása.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
Rodrigo Ballester szerint most dől el, hogy az EU olyan klub lett-e, ahol előírás a liberalizmus, és többé senki sem lehet konzervatív.
p
0
0
9
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 53 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
furunkulus13
2020. október 28. 09:01
A közös kormányprogram már megvan, rövid, de frappáns: O1G. Ezzel már vidáman el lehet kormányozni az országot, ehhez már csak a megfelelő emberek kellenek! Itt meg nyugodtan lehet támaszkodni a DK kádereire, ők már 2004-és 10 között bizonyitottak.
Az ellenzék 3 mandátum idő alatt az országot munkanélüliség nyomorába vezette
mi lenne a biztositék
hogy nem Bp. sorsára
jut az ország ennyi
gender fejű szivárvány
képű politikussal.
A mai 25 évesek talán
55 éves korukra kiheverik a csapást
az előző korosztály is
igy járt tudja miről
beszél.
Az előválasztás egyik eléggé lényeges hibája, hogy nem csak az ellenzéki szavazók vehetnek részt rajta. Tekintettel arra, hogy maga a választás titkos, nem ellenőrízhető, hogy az előválasztáson résztvevő választók ténylegesen az előválasztásban résztvevő pártok, jelöltek szavazói. Így a viszonylag jelentős számú kormányzati résztvevő adhatja le a voksát, megzavarva evvel az ellenzéki választók körében uralkodó szimpátiák arányát. Így könnyen vezethet a tényleges szimpátiától eltérő végeredményre.