A hőhullámok hatására jobban algásodik a Balaton

2020. október 03. 08:34

A kutatók azt vizsgálták, hogy a globális felmelegedés velejárói közül az éves átlaghőmérséklet növekedése vagy a szélsőséges mértékű nyári hőhullámok vannak-e nagyobb hatással a Balaton élővilágára.

2020. október 03. 08:34
null

A Balaton vize jobban algásodik a rövid, intenzív hőhullámok hatására, mint amit a századfordulóig prognosztizált éves átlaghőmérséklet-emelkedés okozna – derül ki a tihanyi Balatoni Limnológiai Intézet (BLI) vízi mezokozmosz rendszerében végzett első átfogó kutatás előzetes eredményeiből. A nyáron zajlott, egy hónapig tartó kísérletről Vad Csaba, az intézet kutatója számolt be az MTI-nek.

Az Ökológiai Kutatóközponthoz tartozó BLI-ben tavaly tavasszal üzemeltek be Közép-Kelet Európában elsőként egy vízi mezokozmosz-rendszert, amelyben valós környezetet, ökoszisztémát lehet szimulálni a laboratóriumi mikrokörülményeknél nagyobb, életszerűbb közegben.

A vizsgálat eredménye

A 12 darab 5 ezer literes tartályból álló kísérleti telepen azt vizsgálták, hogy a globális felmelegedés velejárói közül az éves átlaghőmérséklet növekedése vagy a szélsőséges mértékű nyári hőhullámok vannak-e nagyobb hatással a Balaton élővilágára. Négy tartályban a jelenlegi helyzetet, négyben az évszázad végére prognosztizált 3 Celsius-fokkal melegebb átlaghőmérsékletet, négy tartályban pedig a szélsőségessé vált időjárást modellezték kétszer egy hétig tartó plusz 6 fokos átlaghőmérséklet-emelkedést szimulálva.

Vad Csaba beszámolója szerint az előzetes eredmények azt mutatják, hogy az átlaghőmérséklet kisebb emelése rövid távon önmagában nem indított be jelentős mértékű algásodást. Ugyanakkor a szélsőséges időjárást, azaz hőhullámokat modellező tartályokban gyorsan zöldülni kezdett a víz az elszaporodó algák miatt, de az azonos szinten tartott tápanyagtartalom mellett ez sem vált olyan intenzívvé.

Jövőre folytatják a kutatásokat

Ezeket a kutatásokat jövőre különböző tápanyag-terhelés vizsgálatokkal kívánják kiegészíteni, amely egyebek között hozzájárulhat a Balatonban egészségügyi kockázatot jelentő kékalgák elszaporodásának megértéséhez. Ezen eredményeket összevetik a Balaton-monitoring adataival is – jelezte.

A kutató hangsúlyozta, a mezokozmoszokban zajló kutatások globális szintű problémákra keresnek válaszokat, ebben a munkában a Balatonnak is kitüntetett szerepe lehet.

(MTI)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pemete jakab
2020. október 04. 20:44
"A hőhullámok hatására jobban algásodik a Balaton" Gyakorlatilag az algáknak köszönhetjük az atmoszféra oxigénjét. Ez azt jelenti, hogy e nélkül te most nem olvasnád ezt a kommentet.
Mandarin.
2020. október 04. 20:31
Öt köbméteres medencével modellezték a Balatont, mi van ha tévednek a tudós urak, hölgyek, miért kell beállni a nemzetközi trendek mögé és ijesztgetni a magyarokat?
P.S.
2020. október 03. 17:06
Drága magyar testvéreim, ti urbancsik Tóbiások, a Balaton a növényi tápanyagszennyezéstől algásodik, nem a melegtől. Dr. Somlyódy és társai elpusztították a Kis-Balaton nádasait, a tápanyadgús víz szinte direkt megy a tóba. A másik húzása a Vízügynek, hogy a Keszthelyi szarkeverő vizét a lápra vezeti és ilyenkor ősszel vezeti be a tóba a mocskát. A Zala torkolati mérőhely nem érzékeli, mert az alatta lévő hallépcsőn vezetik be. A másik a Csókakő patak ahol megy a vízügy mocska a Balatonba. Nézd meg a Google Earth Pron és a történeti képsorokon. Tán azt hiszi valaki, hogy ma az 5-6 tonnás búza és a 8-9 tonnás kukorica műtrágía nélkül keletkezik. Állok a Szerkesztőség rendelkezésére.
Akitlosz
2020. október 03. 16:32
Minél jobban? Régen is ilyen zöld volt Tihanytól nyugatra. Különben a Balaton éppen attól különleges tó, hogy meleg vizű. Ha sok az alga, akkor telepítsenek olyan élőlényeket, amelyek az algákból élnek. Ők örülni fognak a sok algának és mindjárt kevesebb alga lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!