Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
Michal Dworczyk aláhúzta: a német politikusoknak a történelmi összefüggések miatt különös óvatossággal kell bánniuk az olyan szavakkal, mint a „kiéheztetés”.
Önlejáratónak nevezte pénteken Michal Dworczyk, a lengyel miniszterelnöki hivatal vezetője a Deutschlandfunk német közszolgálati rádió magyarázkodását, miszerint eltúlozták Katarina Barley, az Európai Parlament egyik alelnöke kijelentését Magyarország és Lengyelország pénzügyi „kiéheztetéséről”.
Dworczyk arra reagált, hogy a Deutschlandfunk honlapján helyesbítés és bocsánatkérés jelent meg a Barleynek a lengyelországi és magyarországi jogállamiságról szóló nyilatkozatát összefoglaló anyag alatt. A módosított változatban a cím „Orbán pénzügyi kiéheztetéséről” szól. Lengyelország szerepel ugyan a szövegben, a „kiéheztetés” kijelentés viszont nem közvetlenül rá vonatkozik. „A Deutschlandfunk szerkesztőségi magyarázata csak még jobban lejáratja a szerzőt” – jelentette ki Dworczyk. „Mit is jelent az, hogy Magyarországot ki lehet éheztetni, Lengyelországot pedig nem?” – tette fel a kérdést. A lengyel politikus egyúttal rámutatott: az egész nyilatkozat összefüggéseiből kiderül, hogy a kijelentés igazából Lengyelországra is vonatkozott. Dworczyk aláhúzta: a német politikusoknak a történelmi összefüggések miatt különös óvatossággal kell bánniuk az olyan szavakkal, mint a „kiéheztetés”.
Több vezető lengyel politikus, köztük Dworczyk előző nap hivatalos bocsánatkérést követelt Barley szavai miatt. Pénteken Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes egy rádióinterjúban „teljesen botrányosnak” nevezte Barley nyilatkozatát, „függetlenül attól, hogy ez egy vagy két államot érintett-e”.
Az Európai Uniónak (EU) eredetileg „pozitív együttműködés, egyenlőség (...) lett volna a feladata” – idézte fel Przydacz, sérelmezve, hogy akadnak olyan uniós politikusok, akik szerint az EU arra hivatott, hogy „erővel, éheztetéssel” kényszerítsenek ki bizonyos döntéseket a tagállamokból.
(MTI)