Rétvári: Magyarország sikeresen zárkózik fel Nyugat-Európához az oktatás területén

2020. szeptember 27. 15:42

Az OECD államai közül Magyarországon nőttek az egyik legnagyobb mértékben az oktatási kiadások – közölte Rétvári Bence, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke.

2020. szeptember 27. 15:42

Az OECD államai közül Magyarországon nőttek az egyik legnagyobb mértékben az oktatási kiadások – közölte Rétvári Bence, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke vasárnap az MTI-vel. Rétvári Bence felidézte, hogy ebben a hónapban jelent meg az OECD éves oktatási jelentése, az „Education at a Glance” 2020-as kiadványa, mely ezen országok oktatási adatait mutatja be. Az elemzés kitér a költségvetési oktatási kiadások alakulására is, amelyek 2012 és 2017 között az OECD országaiban átlagosan évi 1,3 százalékkal nőttek. Magyarországon ez az arány az OECD átlag több, mint háromszorosa, azaz 4 százalék volt – mutatott rá a KDNP alelnöke. Kifejtette: a bővülésben jelentős szerepe volt az ebben az időszakban zajló 50 százalékos pedagógus béremeléseknek és a több mint 900 helyszínen zajló iskolai fejlesztéseknek. Ezzel az eredménnyel Törökország és Izland után Magyarország áll a tabella harmadik helyén, megelőzve többek között Németországot, Belgiumot, Ausztriát, Finnországot és Svédországot is. Az OECD által is visszajelzett növekvő oktatási ráfordítások is jelzik, hogy Magyarország folyamatosan tudja csökkenteni a különbséget Nyugat-Európához képest – mondta Rétvári Bence.

A kormánypárti politikus kitért arra is, a hároméves kortól kötelező óvodába járás bevezetésének is köszönhető, hogy Magyarországon a 3 és 5 évesek 92 százaléka vesz részt óvodai vagy általános iskolai nevelésben, míg ezzel szemben az OECD-átlag csak 88 százalék. Ugyanilyen kedvezőek az arányok az egy pedagógusra jutó gyerekek számát tekintve: míg Magyarországon egy pedagógusra 12 gyerek jut, addig az OECD országokban átlagban 14 gyerek. Tehát a legtöbb OECD-országban ugyanannyi diákra jóval kevesebb tanár jut, mint hazánkban. A pedagógus-utánpótlás biztosítása láthatóan a legtöbb országban komoly feladat, de Magyarország eredményesebb ebben, mint sok, nálunk gazdagabb ország – hangsúlyozta Rétvári Bence. Megjegyezte: az elemzés kitért a koronavírus-járvány hatásaira is. A jelentés megállapította, hogy Magyarországon az osztálylétszámok megfelelnek az OECD-átlagnak, így a megfelelő óvintézkedések betartása mellett adottak az eredményes védekezés feltételei. Bár a baloldal rendszeresen támadja a magyar oktatási rendszert, ugyanakkor az OECD adatai számokkal cáfolják a baloldal politikai állításait – mondta a KDNP alelnöke. Kiemelte: a Fidesz-KDNP-kormány által hozott oktatási intézkedéseknek köszönhetően Magyarország az oktatás számos területen gyorsabban tudott haladni, jobb eredményeket tudott elérni, mint a többi OECD-ország.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
adonyi29
2020. szeptember 27. 19:32
Mondjuk attól, hogy sokba kerül még lehet roppant szar. Nagy tudás megy a gyerekek fejébe, amit aztán nehezen/ha egyáltalán/ tudnak használni. Ezen kellene változtatni, mert maradnak a funkcionális analfabéták, ha igaz amit Rétvári mond, legalább nyugat-európai költségeken...
BőröndÖdön
2020. szeptember 27. 18:19
Hogyne,Bence, sikeres a tervetek,nem kellenek a gondolkodó emberek, a közmunkás birkáké a fideszes jövő...
Nagy Pál
2020. szeptember 27. 17:53
Akkor most újra bemásolom amit írtál: "Miközben a legnívósabb angol egyetemekre Magyarországról többen mennek, mint a kelet -európai országokból összesen." Ezzel szemben a valóság (az általad említett anyagból: "2015-ben 786 magyar hallgató tanult a brit topegyetemeken....... Hogy lehessen mihez viszonyítani: a régióban a diákok összlétszámát tekintve Románia (2137) és Lengyelország (1958) előzi meg Magyarországot. Persze, tegyük hozzá, hogy mindkét ország nagyobb nálunk lakosságát tekintve."
Nagy Pál
2020. szeptember 27. 15:54
A kiadások akár nőhettek is, mert a KLIK és az eszement központosítás rengetegbe kerül. Mi vagyunk az egyetlen ország ahol a kiadások nőnek, a kimenő teljesítmény csökken. Hosszas és kitartó munkával Orbánék elérték, hogy az oktatással csak a tanárok, a szülők és a gyerekek elégedetlenek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!