Magyar áttörés a koronavírus kutatásában

2020. szeptember 21. 13:24

A Kellermayer Miklós vezette munkacsoport aktív és fertőzőképes koronavírust vizsgált.

2020. szeptember 21. 13:24

A Semmelweis Egyetem kutatóinak a világon az elsők között sikerült megvizsgálni az aktív, fertőzőképes koronavírus szerkezetét, számol be közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A tárca által támogatott kutatás eredményei szerint az öngyógyító vírus az egyik legrugalmasabb biológiai organizmus lehet. A Semmelweis Egyetem kutatóinak vizsgálata egy jelentős lépéssel visz közelebb a koronavírus megismeréséhez. Az intézmény Általános Orvostudományi Karának dékánja, Kellermayer Miklós által vezetett munkacsoport a Nemzeti Népegészségügyi Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumának szakértőivel működött együtt, szerepel az anyagban.

Az ITM támogatásával megvalósuló kutatás bebizonyította, hogy a koronavírus könnyen összenyomható, de alakja gumilabdaszerűen helyreáll, szerkezetében, tartalmában a fizikai behatás nem tesz kárt. Az organizmus mechanikai és öngyógyító tulajdonságai biztosíthatják a környezeti körülmények széles köréhez való alkalmazkodását. E sajátosságok különlegesen ellenállóvá teszik a koronavírust, közrejátszhatnak szokatlanul nagy fertőzőképességében is.

Az egyetem kutatóinak vizsgálata azért is számít egyedülállónak, mert a szakirodalomban a vírusról eddig megjelent cikkek mindegyike inaktivált, kémiailag kezelt vagy fagyasztott mintán készült. A Kellermayer Miklós vezette munkacsoport azonban aktív és fertőzőképes koronavírust vizsgált, erre a mérésre az intézmény atomi erőmikroszkópja adott lehetőséget – fogalmaz a dokumentum.

A program az ITM támogatása mellett, a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) finanszírozásával valósulhat meg. A tárca 25 kutatás-fejlesztési projekt létrejöttét segíti, amelyek a magyar tudományos élvonal szaktudására építve mérséklik a járvány egészségügyi és gazdasági kockázatait. A minisztérium által koordinált projektek között megtalálhatók a vírus terjedését vizsgáló, az operatív törzs döntéseit megalapozó mérések, a védekezést segítő eszközfejlesztések, a betegek felépülését támogató kutatások, fejlesztések is. Az elért  eredmények hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország sikeresen küzdjön meg a koronavírus okozta válsághelyzettel – zárul a közlemény.

(MTI-OS)

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
T. Péter
2020. szeptember 21. 17:40
Atomi erőmikroszkóp helyett inkább atomierő-mikroszkóp, annak van legalább értelme (de tudom, a szakirodalomban is előfordul -- meg az "atomi erő mikroszkóp" még nagyobb sületlenség is).
Kriszta67
2020. szeptember 21. 16:40
Az adófizetők pénzéből hasznosabb vizsgálatokat is lehetne végezni, ami közelebb visz a megoldáshoz. Kár hogy előre eldöntötték hogy csak az oltás segíthet. Abban van pénz. Így hát nagy unalmukban a rugalmasságát vizsgálják. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960076020302764?fbclid=IwAR3vaCR401NDEKeAAIz6xVMm61fmBsgiZ5Jx2MX7V0HT6Ywx98HWOs1tUHc
zakar zoltán béla
2020. szeptember 21. 16:00
Gyurcsánynak duplát: Előtte és utána...
kizökkentidő
2020. szeptember 21. 14:57
Lassan olyan lesz ez a vírus téma, mint a rák, hetente találják meg az ellenszert az újságok szerint.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!