„Lejárt az idő, Európa nem folytathatja tovább közös migrációs politika nélkül” – közölte Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság illetékes alelnöke szeptember 11-én, jelezve, Európának lépnie kell a migráció kérdésében. A vita lassan öt éve húzódik; nyertek és vesztettek is vele választásokat, megannyi politikai vitát és diplomáciai botrányt keltve.
Ma már tisztábban látunk: a 2016-os megállapodás elbukott,
az Európai Bizottságnak pedig ez az utolsó esélye, hogy tető alá hozzon egy ésszerű megállapodást – mindezt a költségvetési harcok és korona-válság árnyékában.
Leszbosztól Brüsszelig
Szeptember 9-én tűz ütött ki Moria migránstáborában Leszbosz szigetén. Margarítisz Szkínász másnap meg is látogatta a görög szigeten található, tűzvész martalékává vált migránstábort és azonnali segítséget ajánlott fel az Európai Bizottság nevében. A hajlék nélkül maradt migránsokat a tagállamoknak kellett volna befogadniuk, azonban ezt többen is megtagadták. Franciaország és Németország 264 migránst fogadott be a 400-ból. Az új migrációs csomag ekkor már régen kidolgozás alatt volt, azonban
Moria adta meg az utolsó lökést.
Szkínász akkori elmondása alapján az új európai migrációs megállapodás három pillérre épül. Az első elem a kibocsátó és tranzit országokkal kötött megállapodások, amelyek megakadályozzák, hogy a migránsok embercsempészek kezei köré kerüljenek. A második pillér a hatékony, közös, európai határvédelem, értve ezalatt a nagyobb emberállományt és hatékonyabb eszközöket. A harmadik elem – amely Magyarország számára is a legérdekesebb lehet – egy „állandó és hatékony szolidaritási rendszer”, ami a migrációval kapcsolatos terhek közös viselését takarja.
Leszbosztól Brüsszelig rövid volt az út, hiszen szeptember 16-án Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke State of the European Union beszédében kiemelte a migráció kérdését is, azonban sokat nem árult el. A 79 perces beszéd alatt csupán annyi hangzott el, hogy
az új paktum „emberi és emberséges” lesz,
valamint felszólította a tagállamokat, hogy legyenek készek „újjáépíteni a bizalmat egymás között” a közös előrelépés érdekében. Von der Leyen kiemelte, hogy az új szabályok felül fogják írni a régiket. Előbbiek alapján a Politico arra következtetett, hogy a Dublini rendszert eltörlik, amely a kötelező migránskvóták végét jelentheti. Igazuk lett.