Nem zavarják a Transparency Internationalt a francia elnök korrupciógyanús ügyei
A kitüntetett Soros-szervezet szemet huny Emmanuel Macron kétes ügyletei fölött.
A Magyar Nemzet cikksorozatot indított, amelyben Gerald Knaust, a European Stability Initiative elnökét mutatják be.
A Magyar Nemzet cikksorozatot indított, amelyben Gerald Knaust, a European Stability Initiative elnökét mutatják be, aki a lap szerint felelős a Magyarország elleni kommunikációs hadjáratért. A sorozat első részében a Soros Györgyhöz fűződő kapcsolatait vizsgálják.
Gerald Knaust sokféleképpen ismerik, politikai elemző, migrációkutató, migrációs szakértő, az EU–török migrációs alku atyja – írja a lap. Mindemellett az osztrák születésű, ötvenéves társadalomtudós, a European Stability Initiative (ESI, Európai Stabilitási Kezdeményezés) alapító elnöke is, kapcsolati pedig a mainstream médiában is kiterjedtek.
Holland riportok
Az ESI igazgatója a koronavírus-járvány folyamán saját közösségi oldalán folyamatosan osztotta meg a holland köztévé Magyarországgal kapcsolatos riportjait, amelyek hitelessége kapcsán jócskán merülnek fel kérdések. A műsorban például a Soros Györgyhöz is köthető Helsinki Bizottság és a Political Capital biztosította a szakértőket. Az NGO-k mellett Szeleczki Lilla festőművész is megszólalt, aki arról ismeretes, hogy Németh Athinával együtt szerepelt abban az MSZP által készíttetett videóban, amelyet a párt később kénytelen volt eltávolítani, mert a felvételeken álhírek hangzottak el. Az ügyet egyébként már az OLAF is vizsgálja. A holland riport egyébként úgy állítja be, mintha Szeleczki Lilla elhunyt édesanyja nem kapott volna kórházi ellátást. Ezt az információt később a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház cáfolta, ugyanis felajánlották az elhunytnak az ápolást, de ő azt visszautasította, és a hazatérés mellett döntött.
A holland riporter – a személyes ajánlások alapján – Knaus ismerőse.
Knaus karrierje és kapcsolata Sorossal
Gerald Knaus főként a European Stability Initiative színeiben tevékenykedik, amelynek alapításában 1999-ben ő maga is részt vett. Tanulmányait Oxfordban, Bolognában és Brüsszelben végezte, tanított Ukrajnában, majd különböző NGO-knak dolgozott öt évig Bulgáriában és Boszniában, valamint élt Isztambulban is. 2007-ben lett Soros György Nyílt Társadalom Alapítványának ösztöndíjasa volt, az utóbbi években pedig szerepet vállalt a milliárdossal együtt a European Council on Foreign Relations (ECFR) megalapításában Londonban.
2004-ben Soros fogadta Knaust New Yorkban, és az ESI korábbi honlapja szerint egy megállapodás is született: „a Nyílt Társadalom Intézet és az Európai Stabilitási Kezdeményezés közötti nagyon jó együttműködést továbbra is elősegítik, illetve a jövőben ki is terjesztik, továbbá számos új projekt ügyében eszmét cseréltek”. 2011-ben felhívást tettek közzé a Financial Timesban az eurózóna megmentésére, ezt 94 másik befolyásos emberrel közösen jegyezték, köztük Bajnai Gordon volt kormányfővel.
Támogatások
A Soros-alapítvány támogatja Gerald Knaus intézetét is
Knaus intézménye mögött, már csak a közeli kapcsolat miatt sem meglepő módon, megjelenik a Soros-alapítvány, ezt egyébként az ESI régi honlapján is feltüntették. Az alapítványtól jövő pénzek ellenszolgáltatás címen érkeztek az ESI-hez. Az ESI weboldalának 2016-ban archivált változatán azt írják, hogy a Nyílt Társadalom Alapítvány többek között „kulcsfontosságú európai intézmények megreformálására vonatkozó törekvéseikben” támogatta őket. A támogatás alatt – egy szivárogtatásokkal foglalkozó Twitter-oldal 2016-os dokumentuma szerint – nem kevesebb mint háromszázezer eurót értünk.
Hasonló nagyságrendű lobbiköltségek az ESI más dokumentumain is fellelhetőek
Egy lobbistákat regisztráló EU-s oldal szerint az ESI lobbiköltsége a tavalyi évben az említett tételekhez hasonló nagyságrendű, 300-400 ezer eurós méreteket öltött. Az oldalon való kimutatás is arra utal, hogy egy lobbiszervezetről van szó, nem pedig egy civil szervezetről vagy kutatóintézetről. Az ESI nem véletlenül olyan reformokat népszerűsít Európában, amelyekkel Soros György egyetért.