Elhunyt Székely Éva

2020. február 29. 17:03

Az olimpiai bajnok úszó, a Nemzet Sportolója 92 éves volt.

2020. február 29. 17:03

Kilencvenkét éves korában elhunyt Székely Éva olimpiai bajnok úszó, a Nemzet Sportolója.

    Halálhíréről a Magyar Úszó Szövetség tájékoztatta szombaton az MTI-t.
    Székely Éva 1927. április 3-án Budapesten született. Kilencéves volt, amikor a rádióban hallotta, ahogy Csík Ferenc olimpiai bajnok lett a 100 méteres gyorsúszásban. Ekkor határozta el, hogy egyszer ő is feláll az olimpiai dobogó tetejére, miatta és neki szól majd a Himnusz. 1939-ben lett az FTC úszója, egy évre rá tagja volt az ifjúsági folyamúszó-bajnokságot nyert váltónak, 1941-ben már országos csúcstartó volt. A harmadik zsidótörvényt követő jogfosztó intézkedések miatt pályafutása ebben az esztendőben félbeszakadt, az életveszély, a bujkálás, a szökés évei következtek számára. 1945-től az Újpesti TE, 1947-től a Neményi Madisz, 1948-tól a BVSC (1954-ig Bp. Lokomotív, 1955-től Bp. Törekvés) színeiben versenyzett.
    Tehetsége Sárosi Imre edző segítségével bontakozott ki, aki még a munkaszolgálatból is levelezőlapon küldte tanítványának az edzésterveket. Székely Éva többéves kényszerszünet után 1945-ben lett a válogatott tagja, mestere irányításával egyre jobb eredményeket ért el: 1945-ben országos csúcsot úszott 100 méteres mellúszásban, 1949-ben a 100 és 200 méter pillangóban az úszásnem első magyar bajnoka lett. A monte-carlói Európa-bajnokságon 1947-ben ezüstérmes, a londoni olimpián 1948-ban pedig negyedik lett 200 méter mellen, a gyorsúszó váltó tagjaként ötödik helyen végezett.

A csúcsra 1952-ben, a helsinki ötkarikás játékokon ért fel: a finn fővárosban úgy nyert aranyérmet 200 méteres mellúszásban, hogy a világon első nőként pillangózta végig a távot. Az akkori szabályok megengedték, hogy melltempó helyett a jóval gyorsabb, de sokkal megterhelőbb pillangótempóval ússzák végig a számot, a pillangóúszás a következő olimpiától lett külön úszásnem. Székely Éva olimpiai rekorddal győzött, és csaknem három másodperccel előzte meg az ezüstérmes Novák Évát. Az 1952-es nyári játékokon elindult 400 méter gyorson is, melyen hatodik helyen végzett.

A „Pillangókisasszony” négy esztendővel később 200 méteres mellúszásban a német Ursula Happe mögött ezüstérmes lett Melbourne-ben, ekkor már csak a hagyományos tempózást engedték meg. A kiugró teljesítményekkel nem maradt adós, 1955-ben 400 méter vegyesen ő úszta az első világcsúcsot. 1956-ig tízszer volt a válogatott tagja, összesen 44 magyar bajnokságot nyert, ebből 32-t egyéni számokban. Összesen 36 országos, 12 Európa- és hat világrekordot állított fel, 1947 és 1951 között nyolcszor nyerte meg a főiskolai világbajnokságot.

Pályafutását 1960-ban fejezte be, nem teljesen önszántából. A római olimpia előtt férjével, a vízilabdázó Gyarmati Dezsővel választás elé állították: csak egyikük mehet az ötkarikás játékokra, nehogy disszidáljanak, korábban, 1957-1958-ban egy évet az Egyesült Államokban töltöttek. Végül Székely Éva maradt itthon, aki gyógyszerészi, majd a Testnevelési Főiskolán edzői diplomát szerzett, 1969-től mesteredző lett.

Miközben a MÁV Kórházban gyógyszerészként dolgozott, a BVSC, majd az FTC úszószakosztályának utánpótlásedzője lett, illetve 1969-től 1976-ig a Testnevelési Főiskola Kutató Intézetének munkatársa is volt. Legeredményesebb tanítványa lánya, Gyarmati Andrea, aki 1972-ben a müncheni olimpián 100 méter hátúszásban második, 100 méter pillangóban bronzérmes lett, emellett kétszeres Európa-bajnok és világbajnoki bronzérmes úszó. Székely Éva istápolta vízilabdás unokáját, Hesz Mátét, és átesett egy súlyos szemműtéten is.

1947-ben a Magyar Köztársasági Érdemérem arany fokozatát, 1949-ben a Magyar Köztársasági Sportérdemérem arany fokozatát, 1951-ben a Magyar Népköztársasági Sportérdemérem arany fokozatát és a Magyar Népköztársaság kiváló sportolója címet, 1954-ben a Magyar Népköztársaság Érdemes Sportolója címet kapta. 1976-ban beválasztották az egyesült államokbeli Fort Lauderdale-ben az úszás halhatatlanjai közé. 1994-től a Minden Idők Legjobb Magyar Sportolói Egyesületnek, a Halhatatlanok Klubjának tagja. 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, 2004-ben a Nemzeti Sportszövetség Életműdíját vehette át, ugyanabban az évben az elsők között lett a Nemzet Sportolója. 2006-ban megkapta a Nemzetközi Fair Play Bizottság

Életmű-díját, 2007-ben a példaértékű sportolói és edzői életpálya elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést, 2011-ben Prima-díjat kapott. 2014-ben beválasztották a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába, a Magyar Úszó Szövetség, az FTC és a BVSC örökös bajnoka.

Versenyzői pályafutásának eseményeiről, oktatási módszereiről több könyvet is írt: Az én módszerem (1963), Ússzál velem (1971, társszerző Peterdi Pál), Jöttem, láttam... Vesztettem? (1986) és a Megúsztam (1989). A legnagyobb sikert 1981-ben megjelent emlékirata, a Sírni csak a győztesnek szabad aratta. Egyik szakkönyvéért Ezüstgerely-díjjal jutalmazták, életművének része az 1986-ban kiérdemelt Gyermekekért díj is.

(MTI)

Kép: MTI/Nádorfi Máté

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pierre
2020. március 01. 10:33
"Valószínűleg soha nem lett volna olimpiai bajnok, Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes úszó édesanyja és edzője, több sikerkönyv szerzője, sőt élő ember sem, ha 1944-ben, miközben a menetoszlop, amelyben terelték, némileg föl nem bomlik, és pont akkor nem áll meg mellettük egy villamos. Az utolsó pillanatban ugrott föl rá, és ott egy középkorú munkás tanácsára letépte kabátjáról a sárga csillagot. Akkor öt hete már csak kannából mosdott, munkaszolgálatosként tankcsapdákat ásott Vecsés mellett. Az addigra már magyar bajnok sporttehetségnek nem ez volt az első megaláztatása. A német megszállás után csak akkor ment ki az utcára, amikor önként jelentkezett romeltakarításra. A kiesett edzéseket pótlandó kétszer annyi téglát cipelt, mint a többiek. "A németek elhatározták, hogy ki kell bennünket irtani, én pedig elhatároztam, hogy olimpiai bajnokságot fogok nyerni" - vallotta erről később. A sportpályafutását azonban nem a megszállás szakította félbe - akkor már évek óta nem versenyezhetett. 1941-ben a rajtkőről rángatta le őt és Vámos Adélt egy úszószövetségi korifeus mondván, hogy a sportegyesületekből már kizárták a zsidókat. Ám a végrehajtási rendelet még nem jelent meg, így egy indulatos vita után elindultak. Erről a tényről azonban az a nyilas lap nem értesült, amelyik másnap az "öt országos rekord az első zsidómentes úszóversenyen" szalagcímmel jelent meg. Mind az ötöt ő és Vámos Adél szerezte. Ilyen hibát a hatóságok aztán évekig nem engedtek előfordulni. És a fiatal lánynak - aki éveken át magánszorgalomból, mostoha körülmények között edzett - nem is ez volt az első alkalma, amikor zsidóellenes törvények hatásával kellett szembesülnie. Az első zsidótörvény elfogadásának idején antiszemita gúnyverset tartalmazó fecni jutott el hozzá az iskolában. Amikor kiderítette ki írta, összeverekedett a fiúval, és kicsit alulmaradt. Elmondása szerint az eset után otthon édesapja először beszélt vele úgy, mint egy felnőttel. Apja azt fejtegette, hogyha ez az őrület elmúlik, nem fog számítani többé, hogy kinek milyen a vallása, a származása. "Ez a helyzet csak átmeneti. Te magyar vagy." Az volt. A legjobbak közül. Székely Éva élt 92 évet."
szeekely
2020. március 01. 03:22
Isten nyugosztalja Eva nenit!
leveles
2020. február 29. 21:52
Volt-e szerepe Bara Margit tönkretételében, hisz a szépséges színésznő elhódította tőle a férjét? Utána a zsidó falka ráuszult, aljas hajtóvadászatot rendeztek, ami végül a színpad,film elhagyását eredményezte. Gyarmati Dezső hűségesen velemaradt.
leveles
2020. február 29. 21:52
Volt-e szerepe Bara Margit tönkretételében, hisz a szépséges színésznő elhódította tőle a férjét? Utána a zsidó falka ráuszult, aljas hajtóvadászatot rendeztek, ami végül a színpad,film elhagyását eredményezte. Gyarmati Dezső hűségesen velemaradt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!