A világ hatvannégy országban mérték fel az idei emeléseket, ebben Magyarország a középmezőny elején végzett. A legnagyobb mértékben Nigériában emelkedett a minimálbér, míg Kazahsztán bizonyult az egyetlen országnak, ahol csökkent (a vásárlóértéke).
2020. január 20. 13:20
p
0
0
100
Mentés
A Picadi által közölt felmérés szerint az idei évben a legnagyobb arányban Nigériában növekedett a minimálbér 2019-hez képest, 64,8 százalékkal – számolt be a Maszol.ro. De az összege még így is a legkisebbek között van, hiszen – átszámítva – mindösszesen alig több mint 22 ezer forint. Számos országban – mint például az Egyesült Államokban, Spanyolországban, a Dél-Afrikai Köztársaságban vagy Lettországban – a minimálbér 2020-ban nem változott, akárcsak Kazahsztánban, ám utóbbi országban az összeg vásárlóereje idén csökkent.
Kép: picadi.com
A minimálbér-növekedés tekintetében a 64 ország közül Magyarország a 25. helyen áll a növekedés mennyiségével, a régiós országok közül Csehország (27.), Románia (30.) és Szlovénia (36.) került a rangsorban hátrébb, a többi ország (így Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna és Horvátország, valamit Szerbia) előrébb végzett.
Érdekesség, hogy Lettországban, az Egyesült Államokban, Dél-Afrikában, Spanyolországban, Peruban nem változott semmit a minimálbér, a chilei béremelést pedig valószínűleg az országot elárasztó erőszakos tiltakozásoknak köszönhetik a chileiek, semmint a gazdaság helyzetének.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.
Ami nem hajlik, az törik – régi bölcsesség juthat eszünkbe az amerikai választási eredményeket nézegetve. A visszatérő elnök erős felhatalmazással vághat neki második ciklusának. Az inga visszalendült. Csak ennyi történt?
A diktafonmatiné helyett fókuszáljunk hát azokra az eseményekre, amelyek közeljövőnket, közép-európai mindennapjainkat alakítják majd! Constantinovits Milán írása.
Minimálbér: tessék egy írás az értékteremtésről, arról, hogy az a munkán alapszik, meg hogy ki mindenki veszi még ki a hasznát belőle:
http://egyvilag.hu/temakep/093.shtml
+ Egy általános összefoglaló a társadalmi egyenlőtlenségekről:
http://egyvilag.hu/temakep/100.shtml