Rendkívüli lehetőségeket rejt magában a tavaly létrehozott Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia mind a megelőzés, a diagnózis, az ellátás és a kutatás területén – erről az emberi erőforrások minisztere beszélt a szervezet budapesti alakuló ülésén csütörtökön. Kásler Miklós szerint ez a nemzetközi együttműködés olyan lehetőségekhez juttatja a régiót, amelyekből minden ország profitálhat az onkológia területén.
Az onkológus professzor, aki huszonöt évig főigazgatója volt az Országos Onkológiai Intézetnek, előadásában beszélt a legfontosabb célkitűzésekről, a megelőzésről, az országok rákellenes programjainak összehangolásáról, és az egységes ellátási protokollokon alapuló onkológiai hálózat kialakításáról. Első helyen az elsődleges megelőzési lehetőségeket említette, azt, hogyan szűrhetők ki azok a tényezők az ember életéből, amelyek a rák kialakulásában szerepet játszanak. Tárgyalják a korai diagnosztika kérdéskörét azokban az esetekben, ahol populációs szintű szűréseket nem lehet végezni, illetve szó lesz a különböző szűrési programokról, azok elfogadott paramétereiről és a szervezés feltételeiről. Alapvetőnek mondta az onkológia gyors fejlődése miatt az ismeretanyag gyors átadása az ezen a szakterületen dolgozóknak – mondta.