Mária Terézia hosszú uralkodása majd két évtizede elteltével engedélyezte, vonatta vissza Kollonich tilalmát a magyarok betelepülésére a töröktől visszafoglalt , bécsiesen szólva a gyarmatosítandó (Újszerzemény – Neoacquistica) nem pedig visszaszerzett, felszabadított országrészekbe. Kollonich jellemző véleménye az volt rólunk, hogy:„ A lázadó magyarok csak teljes kiirtásukkal fékezhetők meg” – a katolikus egyház teljhatalmú vezetőjének állítása a pozsonyi csata harcos püspökeinek fogadkozására rímel! Jó királynőnk tehát támogatta a nagybirtokok fennmaradását, biztosítván a nagyobb gazdasági termelékenységet (a birodalomnak jelentős hasznot hozó Lajtán túli éléskamra előnyeit), ezzel alapozta meg a növekedő civilizációs szakadást a Magyar Királyság és az örökös tartományok között. Míg az osztrák területeken a jobbágyokból fokozatosan gazdálkodók (farmerek) lettek, a magyar terület jobbágyainak jelentős részének a nagybirtokok túlsúlya folytán a zsellérsors jutott. Micsoda különbség!
A betelepítések következtében a Magyar Királyság etnikai viszonyai teljesen felborultak. Erről tanúskodik többek között Szilágyi Adrienn „Az uradalom elvesztése” című munkája (MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet 2018 –as kiadásában). Cseppben a tenger: 1729-ben „a török kiűzése után br. Harruckern János György (1664–1742) a hadsereg élelmezéséért felelős hadbiztosi szolgálataiért Békés megye öthatodát/!/ kapta meg…Bár a régi birtokosok követeléseket támasztottak, Harruckernt és utódait a királyi kincstár – egy eset kivételével – sikeresen védelmezte a fellépő igényekkel szemben.” Mária Terézia 1743-ban kinevezi a megye főispáni székébe. Örökösei Wenckheim, Stockhammer, Siskovics és Károlyi famíliák, majd a Stockhammerek ágán gr. Trauttmansdorf, gr. Auersperger, gr. Blanckenstein, gr. Mittrovszky és a gr. Bolza család. A Bolza név hangzása folytán senkit sem tévesszen meg, ismét Szilágyi Adrienntől idézek: „A cseh eredetű Bolza famíliának két ága közül az ifjabb származott Magyarországra. A családot 1712-ben emelték osztrák lovagi rangra. A báróságot 1790-ben, az osztrák grófi rangot pedig 1808-ban szerezték meg, majd az 1792. évi 22. törvénycikk értelmében Magyarországon is honfiúsították a családot.” Ezen idigena (honfiúsított) családokból többen is és több nemzedéken keresztül is Magyarországon kívül többnyire Bécsben „tengették” életüket. És hány megyénkben ismétlődött meg ez a stratégiai játék?
Nem elég tehát egy közhellyel (legyintéssel?) túltenni magunkat Trianon következményein. A köztársasági hatalomváltáskor, írja Hatos Pál, a forradalmi ujjongás és a lincshangulat különös durva keveredése jellemezte október 31.-ét, a „forradalom” győzelmi napját. Keserű öröm ez, ha visszatekintünk ezekre a napokra, egy talmi ünneplés, ahol csinált a jókedv és nem volt igaz a fény. Czopf Áron idézi Hajdu Tibor nevezetes kijelentését, mely szerint „minden forradalom véráldozatokkal jár”, és ebben 1919 sem lehetett kivétel.
A történelmünk különös összefüggések és következmények rendszere. A száz éve tomboló kaotikus tehetetlenségnek is voltak (vannak máig hatóan) olyan előzményei, amelyeket még egy magányosan felvillanó zseniális elme sem tud feloldani. A kiemelkedő zsenialitás valóban nem volt jellemző a száz évvel ezelőtti politikusokra, politikai gondolkodókra. Ezért is felbecsülhetetlenül izgalmas és értékes (talán a jövő történelem személetét illetően hasznos is) Hatos Pál módszere, remeklése, aki rengeteg aprólékos munkával Károlyinak és Tiszának, valamint a kortársaiknak véleményeit rendszerezi, ütközteti – tanulságként a mai történészek számára.
HATOS PÁL
Az elátkozott köztársaság
Jaffa kiadó 2018
ISBN 9786155693